Bir Kasaba’dan Öte… Twin Peaks | Tanıtım

1990_twin_peaks

 

 

Twin Peaks bundan tam 23 yıl önce ekranlara merhaba diyen, ömrü sadece iki sezon süren, ilk sezonu 8, ikinci sezonu 22 olmak üzere toplam 30 bölümle kült olmayı başarmış, günümüzde en iyi, en özgün yönetmenlerden birisi olarak kabul edilen David Lynch’in ilk ve tek büyük çaplı televizyon projesi.

Audrey Horne: Laura had a lot of secrets.

Dale Cooper: Finding those out is my job.

Türkiye’de, o dönem ismi Star 1 olan şimdinin Star Tv’si tarafından “İkiz Tepeler” adıyla yayınlanmış olup; bayağı da ilgi çekmiştir.

Twin Peaks, Laura Palmer isimli genç bir kızın öldürülmesi sonrası gelişen olayları konu alır. FBI, bu cinayeti araştırması için Dale Cooper isimli bir Ajanını Twin Peaks isimli kasabaya gönderir. Küçük ve neredeyse herkesin birbirini tanıdığı bu kasaba, içerisine girdikçe daha da komplike bir hâle bürünmektedir. Kasabadaki en masum görünümlü insanların bile birçok sırrı vardır ve bu sırların açığa çıkmaması için her şeyi yapacaklardır… FBI ajanının ve Laura Palmer’ın katilinin bulunmasını isteyenlerin işi çok zordur…

Breakfast

Gizem ve psikolojik gerilim ögelerinin bol bol kullanıldığı dizinin, birkaç istisna hariç, her bölümü bir günü anlatır… Bol bol David Lynch etkisi bulunur… Ufak bir kasaba, rüya ile gerçek arası gitgeller, özgün dekorlar, dengesiz ve ne zaman ne yapacağı belirsiz karakterler… Kurgunun ise muazzam olduğunu söylemeden geçmemek gereklidir. Oluşturulan atmosfer ise bir hayli etkileyicidir. Seattle şehrinin de bu etkiyi yaratmada katalizör etkisi göstermesi açık bir gerçektir.

90’lı yılların en önemli yapımlarından birisi olan bu dizinin biraz da reytinglerinden bahsedecek olursak; Twin Peaks, 90’ların başında en çok izlenen dizilerden birisi olmuştur. Kayıtlara göre dizinin pilot bölümü 34.6 milyon kişi tarafından, ikinci sezon prömiyeri ise 19.1 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Sadece 8 bölümü 10 milyon izleyici sayısının altına düşmüştür… Ancak buna rağmen ikinci sezon boyunca düşen reytingleri ABC kanalının diziyi iptal etmesiyle son bulmuştur. Reytinglerin git gide düşmesinin nedenlerinden birisi o dönem Körfez Savaşı’nın vuku bulması ve birkaç bölümün gününde yayınlanmamasıdır. Buna paralel olarak, bir bölümünü kaçıran bir izleyicinin de diziyi anlamakta zorlanması, dizinin sıradan bir polisiye sanılması, sabırsız Amerika halkının katilin ortaya çıkışının uzadığını düşünmesidir… Aynı halkın yıllar sonra annenin kim olduğunu öğrenmek için! 8 sene How I Met Your Mother izlemesi ise bir hayli mânidârdır… Bu açıdan, iptal edilmesinde anlaşılmamasının etkisi açısından, Carnivàle ile benzer bir son yaşamışlardır. En azından sonrasında bir filmi çekildi diyerek kendimizi avutabiliriz.

twinpeaks_laurapalmervideo-2421

Twin Peaks, dizi tarihinin en iyi karakterlerinden birisini de bizlere sunar. Bu kişi FBI Special Agent Dale Cooper‘dır ve Kyle MacLachlan tarafından canlandırılmıştır. Diane ismini verdiği teyp’i ile sık sık konuşmakta ve ona içini dökmektedir… Dizide ilk göründüğü sahne ise her daim çok hoşuma gider.

Günümüzde bu dizi istemsizce bol bol David Lynch’e mâl edilse de Mark Frost’un da bu işteki payı büyüktür… 1990’da başlayıp 1991’de sona eren diziden hemen sonra bu ikili, “Twin Peaks: Fire Walk with Me” filmiyle 1992 yılında, bu hikâyeye vedalarını gerçekleştirmişlerdir…

links

Birkaç dipnot verelim:

–          Her yıl dizinin fanatikleri Twin Peaks Festivali adı altında Twin Peaks’in çekildiği mekanları ziyaret edip, çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir. 1993’ten bu yana varlığını sürdüren festival bilgilerine buradan ulaşabilir, bir gün bu festivale katılma hayalleri kurabilirsiniz.

–          David Lynch de toplam 6 bölümde sağır bir FBI ajanı olarak boy göstermiştir bu güzide dizide.

–          Bu proje Mark Frost ve David Lynch’in Marilyn Monroe’nun hayatını anlatan bir film projesinin red yemesi sonrası oluşturulmuştur. Bu yüzden dizide de Marilyn Monroe’nun intiharına göndermeler de bulunmaktadır.

Son olarak bu kült dizinin kült jeneriğiyle beraber sizlere veda ediyorum:

Cem Mollaoglu

Önceki Yazı

2 Kardeş, Barksdale – Bell

Sonraki Yazı

Agatha Christie’s Poirot | Tanıtım