Bron/Broen | Tanıtım

[box type=”note” align=”aligncenter” ]Yazı forumumuzdan Kari Vaara isimli kullanıcımızın yazısıdır. Sizler de yazılarınızı birdizihaber.com çatısı altında yazıp binlerce kişi tarafından okunmasını istiyorsanız, forumumuza yazınızı girmeniz yeterlidir. Detaylar Birdizihaber Forum‘da[/box]

İki ülkeyi birleştiren köprüde çok ilginç “bir” ceset bulunursa acaba ne olur?​

​Bron/Broen, Danimarka yapımı Forbrydelsen’in ardından İskandinav yarımadasından başka bir polisiye. Başrollerinde Sofia Helin (Saga Noren, İsveç polisi) ve Kim Bodnia (Martin Rohde, Danimarka polisi) oynuyor.

İsveç ve Danimarka’yı birleştiren Öresund köprüsünde elektrikler 48 saniyeliğine kesilir… Elektrikler yeniden geldikten sonra köprüde farklı bir şey vardır. Köprünün tam ortasında, İsveçli bir kadın politikacının cesedi vardır. Olaya her iki ülke de müdahale etmek istese de, maktul İsveçli olduğu için olaya Saga Noren müdahale eder. Ama çok geçmeden olayın iç yüzünün çok farklı bir boyutu olduğu anlaşılacaktır.

Olayın farklı boyutu ise, cesedin bir kısmının İsveçli kadın politikacısının olduğu diğer bir kısmının da 1 yıl önce Danimarkalı bir hayat kadınına ait olduğudur. Bunun anlaşılmasından sonra, Martin Rohde ve Saga Noren birlikte çalışmaya başlayacaklardır. Olayın katili ise toplumun 5 sorununa dikkat çekmede “kendi yöntemlerini” kullanacaktır. Bu 5 soruna dikkat çekerken de, yeni cinayetler işleyecektir. Saga ve Martin’in yürüttüğü soruşturmayla birlikte, gerçekçi bir koşuşturma başlar.

Bron/Broen, sadece 10 bölüm olarak planlandı. Ama beklenenin çok çok üstünde bir “tutma” olayı gerçekleşti. Temmuz-2013’te Amerika’nın FX kanalında, uyarlaması olan The Bridge başladı. Onda da konu aynı fakat İsveç – Danimarka yerini Meksika – A.B.D almış durumda. Fransa’da da Canal+ platformu Bron/Broen’in uyarlamasını yapıyor. Her çarşamba günü, TSİ 23.00’de İngiltere’de yayınlanıyor.

Peki bu Bron’da ne var, ben neden hakkında bu kadar yazıyorum? Gerekçelerimi maddeler halinde sıralayacağım:

  • Bron’da saçma sapan efektler yok. Süper eğitimli, tabiri caizse K-9 köpekleri gibi Amerikan dedektifleri yok.
  • Bron’da dinginlik var. Farklı farklı karakterlerin yaşadığı olaylar ustalıkla birbirine bağlanıyor.
  • İskandinavya’yla ilgili bir şeyleri seviyorsanız, bunu kesinlikle bu dizide bulabiliyorsunuz.
  • Her konuda Superman değil karakterlerimiz.
  • Evrensel konuları titizlikle işliyor. (bkz: Katilimizin değindiği 5 sorun)

Bu gerekçeleri çok rahat bir şekilde uzatabiliriz ancak benim çok dikkatimi çeken Saga Noren karakteri. Telefonunu her defasında “Saga Noren, Lanskrim Malmö.” diye açması, iş yerinde herkesin içinde bir anda üstünü değiştirmesi, insan ilişkileri ve işindeki ustalığı fazlasıyla ilgimi çekti.

Bir de Hollow Talk şarkısını paylaşmasam olmaz.

Dizi Haber

Önceki Yazı

Bunu Blogumda Paylaşabilirim. Hürriyet Benim.

Sonraki Yazı

Boardwalk Empire 4. Sezon Bölüm 10-11 İncelemesi | Analiz