Sleepy Hollow | Tanıtım

44

Fox’un yeni sezonda en büyük kozlarından biri olarak öne çıkan Sleepy Hollow, 16 Eylül’de yayınlanan pilot bölümüyle meraklı bekleyişi sona erdirdi.  Washington Irving‘in kısa hikayelerinden biri olan “The Legend of Sleepy Hollow” un, Tim Burton tarafından da 1999 yılında beyaz perdeye sunduğu yapıtın, oldukça farklı bir anlatım ile günümüze uyarlanmış hâli olarak dikkat çekiyor. Doğaüstü fantastik dizimizin yaratıcıları ise; Fringe‘den hatırlayacağımız Alex KurtzmanRoberto Orci ve Underworld serilerinin yazarı Len Wiseman‘dan oluşuyor.

33Adını, hikayenin geçtiği kasabadan alan dizinin günümüzde geçtiğine bakmayın, hikaye oldukça eskiye dayanıyor: 1781 yılında Ichabod Crane iç savaş döneminde büyük bir düşmanla karşılaşır ve onu canı pahasına da olsa öldürmeyi başarır. Yüzyıllar sonra, günümüzde bir mağaradaki mezarında gizemli bir şekilde uyanan Crane, aklındaki birçok soruyla beraber hiç alışık olmadığı bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışır. Ancak bilmediği birşey vardır ve o da kendisiyle beraber öldüğünü sandığı esrarengiz düşmanı da dirilmiştir. Kasabanın şerifi ve genç yardımcısı gelen bir anons üzerine gittikleri çiftlikte efsanevi “Başsız Süvari” yle karşılaşırlar. Yaşanan bu olaylarla ilgili olarak, eski savaş elbisesiyle dikkatleri üzerine çeken Crane gözaltına alınır ama gördükleri karşısında sessizliğini koruyamayan Abbie Mills olaylara farklı yaklaşır. Abbie’nin ve Crane’in geçmişten gelen birçok sırrı ortaya çıkardığı ve Başsız Süvari’yle başlayan doğaüstü olaylarla mücadelesi ise bu şekilde başlar.

Clipboard01Dizide, Ichabod Crane karakterini İngiliz oyuncu Tom Mison canlandırıyor. Mison için bu dizi ilk başrol aldığı yapım ve belki de oynadığı en büyük projelerden birisi. Abbie Mills‘e hayat veren ise güzel oyuncu Nicole Beharie. The Good Wife , Law & Order dizilerinde konuk oyuncu olarak katılmış ve irili ufaklı birçok Hollywood filminde rol almış genç aktristimizin de Sleepy Hollow, ilk ciddi anlamda dizi tecrübesi olmasıyla dikkat çekiyor. Ichabod Crane’in güzeller güzeli karısı Katrina‘yı da yine aynı güzellikteki İsveçli oyuncu Katia Winter oynamış. Dexter‘ın 7. sezonu izleyenler onu Nadia karakteriyle hatırlayabilirler. Saydıklarımız dışında birçok diziden aşina olduğumuz isimler de dizi kadrosunda yer alıyor. Bunlardan bir kaçı ise şu şekilde: Orlando Jones (House M.D.CSI: Miami), John Cho (FlashForwardGo On), Lyndie Greenwood (NikitaLost Girl), Nicholas Gonzalez (MentalThe O.C.)

Ekranda gördüklerimizden sonra, kameranın arkasına bakalım. Sleepy Hollow’un yönetmen koltuğunda oturmuş isimler ise bir hayli göğüs kabartan cinsten: Ernest R. Dickerson (DexterThe Walking DeadTreme) , Paul A. Edwards (LostFringeOnce Upon a Time), Ken Olin (The Mob DoctorAlias), John F. Showalter (SupernaturalThe Mentalist), Len Wiseman (UnderworldTotal Recall). Tüm bu isim ve kaliteli yapımcı kadrosuyla beraber FOX kanalı diziye henüz 3. bölümü yayınlandığında 2. sezon onayını verdi. Peki pilot bölümü iyi olan dizinin devamında öykü nasıl şekillenecek, bunu ilerleyen bölümlerde göreceğiz. Son olarak en alttaki uzun trailer’a göz atabilirsiniz.

[box type=”note” align=”aligncenter” width=”600″ ]Dizinin esin kaynağı olan kısa hikaye aslında oldukça farklıdır ve Tim Burton o hikayeye daha sadık kalmıştır. O hikaye de Crane, başsız süvariyi öldüren kişi olmamıştır ancak bu efsaneyi sonlandıracak ipuçlarını takip ederek macera da baş rol almıştır. Başsız süvari her gece ortaya çıkarak başını aramaktadır ve hikaye hiç bir zaman 1800’lü yıllara bile gelmemiştir. [/box]

11

[divider]

[box type=”warning” align=”aligncenter” width=”650″ ]Görüşlerim: Dizi, birçok diziden esinlenmiş ve bilindik bir gerilim, macera filmini günümüze taşımış. Ancak ne yazık ki ne kadar doğaüstü olayları işlese de mantık hataları ile dolu, zayıf oyunculuklar ve güçsüz efektler göze batıyor. Türü çok seviyorsanız ve izleyecek dizi arıyorsanız belki Sleepy Hollow’a vakit ayırabilirsiniz. Ancak unutmayalım; Fringe’i yıllar boyunca iptal ile uğraştıran FOX’un yeni dizilere erken onay verip 2. sezonunda da reklamını bile yapmadan bitirdiğini çok gördük. [/box]

http://www.youtube.com/watch?v=1hFg9qS_u3w

Ali Şahin

Önceki Yazı

Sons of Anarchy 6. Sezon 8. Bölüm | Yakın Takip

Sonraki Yazı

Başbakanım bir dk bakar mısınız?