Televizyon Tarihinin En İyi 10 Dizisini Seçtik!

ceres-oz-by-tv-series-203329

Oz (HBO)

İzleyenleri için “En iyi hapishane dizisi: Prison Break” diyenlere bir taraflarıyla gülmenin serbest olduğu bu dizi, 1997-2003 yılları arasında 6 sezon olarak yayınlanmış ve HBO’nun ilk drama dizisi olma özelliğini taşımaktadır ki, sonrasında gelen birçok efsane diziye de yol açması bakımından önemlidir… Dizi, ülkemizde de Cine-5 ekranlarında oynamıştı.

Oz, Oswald State Correctional Facility isimli hapishanenin kısaltmasıdır. Tamamı hapishane içerisinde geçen 6 sezondan sonra, kendisini diziye kaptıran bazı izleyicilerin mahkum olmadığını anlaması günler sürse de Oz, kalıcı bir zarar vermeden, bizlere ABD’deki herhangi bir hapishanenin iç yüzünü olduğu gibi, tüm şiddet ve çıplaklığıyla göstermiştir.

İçerisinde Neo Naziler, Afro-Amerikalılar, Motorcular, Sicilyalılar, Müslümanlar, İrlandalılar, Latinler ve Gayler gibi birçok çetenin yer aldığı Oz’da, olaysız bir gün, sıradan bir gece yoktur.

Augustus Hill isimli bir mahkumun monologlarıyla renk verdiği dizi, şüphesiz ki şu zamana kadar çekilmiş en özgün dizilerdendir.

Cem Mollaoglu

Önceki Yazı

Intelligence İlk Bölümün Ardından | İnceleme

Sonraki Yazı

Intelligence İlk İzlenim | İnceleme