Televizyon Tarihinin En İyi 10 Dizisini Seçtik!

elbathewire

The Wire

Benim de aralarında bulunduğum birçok kişi tarafından “Televizyon’un Zirvesi” olarak anılan The Wire, 2002 – 2008 yılları arasında 5 sezon olarak yayınlanmış, ülkemizde de 2013’ün sonlarına doğru e2 kanalında gösterilmeye başlanmıştır.

The Wire genel olarak bakıldığında spesifik bir konudan uzak olmakla beraber, dizinin konusu “hayat”tır. Tamamı Baltimore şehrinde geçen dizi, her sezonda ayrı bir temayı ele almış ve bu her sezonda da bir sistem eleştirisi yapmaktan kaçınmamıştır. Sırasıyla değinilen konular, şehirdeki uyuşturucu trafiği, limanlar ve liman işçileri, şehir yönetimi ve bürokrasideki tutarsızlık, eğitim sistemindeki yozlaşma ve yazılı basındır.

En sağlam izleyicilerinin bile hafızalarını zor durumda bırakabilecek kadar geniş bir oyuncu kadrosu, genellikle ünlü olmayan, daha önce büyük bir yapımda rol almayan oyunculardan oluşmaktadır. Hatta dizide rol alan bazı oyuncular gerçekte de Baltimore’da o hayatı yaşamakta olan insanlardır.

Derinlik ve gerçekçilik açısından kendisine bir rakip bulmanın zor olduğu bu güzide dizi, gerçekçiliğini tanımlamak açısından, en basit sahnesinin bile izleyicide “defalarca çekilip, en iyisinin elde edildiği” izlenimi oluşturabilmektedir. Sosyopolitik ögelerin alışılagelmişin dışında kullanılması da, diziyi diğer dizilerden ayıran onlarca özellikten sadece birisidir.

Cem Mollaoglu

Önceki Yazı

Intelligence İlk Bölümün Ardından | İnceleme

Sonraki Yazı

Intelligence İlk İzlenim | İnceleme