Televizyon Tarihinin En İyi 10 Dizisini Seçtik!

galactica

Battlestar Galactica (Sci-Fi / Syfy)

2004 – 2009 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlanan Battlestar Galactica, türünün en güzel örneklerinden biriydi. Alışıldık uzay-robot kurgusundan uzak dizi, bilim kurgu sevenleri de, daha önce bu türü izlememiş olanları da kendine çekti.

İnsanlığın kendisine yardım için yarattığı robotların kendi özgürlüklerini arayışları ile iki ırk arasında başlayan savaşı konu alıyordu. Cylon adı verilen robotların 12 Koloni’ye saldırışları ve neredeyse insanlığı yok etmeyi başardıkları gün ile açılışını yapan dizi, uzay gemilerinde yaşanan zor hayatı anlatırken bir yandan da insanı insan kılan şeylerin sadece insana ait olup olmadığını sorgulamaktaydı. İnsan şeklindeki robotların savaştan kurtulanların arasına yerleştiği ve düşmanla dostun birbirine karıştığı yapısıyla Battlestar Galactica’nın sürprizlerle dolu olduğunu söylemek gerek.

Öncesi ve sonrası ile birçok mit yaratan dizi, bugün hâlâ tartışılmaya devam ediyor. Üzerine tezler yazılıyor ve bu türde henüz kendisi ile rekabet edebilen ikinci bir yapım çıkmadı.

Cem Mollaoglu

Önceki Yazı

Intelligence İlk Bölümün Ardından | İnceleme

Sonraki Yazı

Intelligence İlk İzlenim | İnceleme