Intelligence İlk Bölümün Ardından | İnceleme

intelligence_ver2

 Bir insan düşünün, kablosuz ağlara, uydulara, telsiz veya veri yayını yapabilen her türlü ağlara bağlanıp mevcut her türlü bilgiye beyni vasıtasıyla erişebilen birisi. Tabii ki bu insan dünyadaki en değerli insan olacaktır. Dizimiz işte bunu beynine yerleştirilen bir mikroçip vasıtası ile yapabilen birinin hikayesini anlatıyor. Bu kişi ise Gabriel Vaughn, Irak ve Afganistan’da defalarca başarıyla görev almış eski bir Delta Force ekibi üyesi. Kendi istemese de onu korumak amacıyla yanında görevlendirilen bir özel ajan Riley Neal. Bir de ilk bölümde bu çipin yaratıcısı Dr. Shenandoah Cassidy’i görüyoruz.

int1

Hindistan- Pakistan sınırındaki Himalayalar. Issız arazide tek başına yürüyen bir adam. Uzaklarda görülen bir uydu istasyonu. Ajanımız bu uyduya bağlanarak 5 yıl önce Mumbai’de gerçekleşen bir terörist saldırısının bilgilerini inceliyor. Gabriel’in yine bir ajan olan karısı Amelia bu beş yıl önceki terörist olaya karışmış ve verilen bilgilere göre ölmüştür. Gabriel karısının taraf değiştirip bu terörist eylemi gerçekleştirebileceğine inanmamaktadır. Bu eylemden sonra öldü denilen karısının peşine düşmüştür.

Bu arada çipin yaratıcısı Dr.Cassidy’i Çinliler kaçırır ve onu bulma görevi bu ikiliye verilir. Dr.Cassidy ürettiği ilk çipten sonra ilk çipten çok daha gelişmiş bir ikinci çip üretmiştir. Tabii ki hükümetin bundan bir haberi yoktur. Gabriel’in ekibindeki başteknisyen taraf değiştirerek Dr.Cassidy’i Çinlilerin kaçırmasına yardımcı olur. Dr. Cassidy bu ikinci çipi Gabriel ile aynı genetik mutasyona sahip olan bir kadına takar. Fakat bu kadın ajan komadan uyanmayınca bu sefer Gabriel’in beynindeki çipin peşine düşerler.

intelligence-slice

Dizinin ilk bölümü bence güzel bir giriş yaptı. Özellikle bilim kurgu dizilerini sevenler bu diziyi de sevebilirler. Dizi daha ilk bölümde iki tane ayrı konu üzerinden seyredeceğini gösterdi. İlki Dr. Cassidy’nin yeni çipi yerleştirdiği Çinli ajanın uyanmasıyla Gabriel ile onun arasında çıkacak muhtemel bir savaş. İkinci konu ise Gabriel’in karısının hâlâ yaşıyor olduğu haberini alması ile onun peşine düşmesi. Diziyi izlerken aklıma şimdi 3. sezonunu zevkle izlediğim Person Of Interest dizisi geldi. İki dizinin de hemen hemen konuları aynı, sadece birinde süper bilgisayar diğerinde ise süper bilgisayara dönüştürülmüş bir insan var. Her iki dizide de onların peşine düşenler ve koruyanlar var. Bence Person Of Interest dizisi ilk sezon itibariyle biraz sönük kalmış 2. sezonunda ana konuya girilmesiyle giderek ilginçleşmiş ve bence şu andaki 3. sezonunuyla en iyi sezonunu yaşamakta. Eğer bu dizi de POI gibi gelişme gösterebilirse çok çok iyi reyting alabilir. Esen kalın.

http://www.youtube.com/watch?v=xjgObuY_EOk

Levent Ün

Önceki Yazı

Alias | Tanıtım

Sonraki Yazı

Televizyon Tarihinin En İyi 10 Dizisini Seçtik!