Karanlıktan Aydınlığa, True Detective| Tanıtım

Dışarıdaki dünyadan habersiz bir yer düşünün.

     Upuzun çayırların gürültüsünü, yeşilin yerini siyahın kapladığı ormanları. Böyle bir çoğrafyada insanın sadece ‘öylesine’ yaşadığı gerçekliğini ve hayalleri büyüdükçe, küçülen dünyalarına hapsoluşlarını. Okyanusun kıyısında biçimsiz evleri, derme çatma kiliseleri, bir kül griliğinden ibaret fabrikalarını. Kuralların, dayatanlardan ibaret işleyişlerini. Doğanın vakitsiz kasırgalarını, kaybolan umutlar ve çocukları. Ve sonunda bu örtüyü kaldıran bir cinayeti.

a_560x375

Evet cinayet! Bir gün o karanlık ve suskun yeşil çoğrafya, bir cinayetle çıkagelir. Beraberinde bütün sessizliği yıkacak büyük bir fay hattıyla. Nedir, ne değildir diye kafasını uzatan insanlar artık bir parçasıdır bu olayın. Lakin ayakları bir adım geride cinayetin başında iki adam görünür, sıradan bir amerikan filmi izlemiş olanların bile 100 metre ileriden teşhis edebileceği, iki detektif.

 

maxresdefault

 

 

 

 

 

true-detective-woody

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu noktaya kadar herşey tanıdık gelmiş olabilir çünkü bizde bile feci uyarlamalarını gördüğümüz polisiye hikayelerin en tanıdık giriş halleridir. Lakin bünyemizin sarsıntısı gecikmez çünkü ne bu cinayet ötekilere benziyordur ne de bu iki detektif. Neden mi? Daha ilk bölümden kendi ağızlarından hissettirirler bunu. Bu cinayet aslında onların tanışma günüdür, ne birbirleri ne de cinayet hakkında bir fikirleri yoktur. Biri bölge polislerinden olup, iyi bir baba, söz dinleyen bir ast ve kurallara sıkı sıkıya bağlı Marty (Woody harrelson), diğeri varoluş cizgisinin öteki yakasında seyreden, buram buram nihilizm kokan karakteriyle, bölgeye yeni atanmış Rust(Matthew Mcconaughey). İki uç noktada duran bu iki karakter mi? Yoksa cinayet mi? Bu iki soru işareti beraberinde uzun bir labirentin çıkışını andıran bir çözümle yol alır. Her adımda, her bölümde genişleyen sorular cevaplardan çok beraberinde yenilerini getirir. Öylesine yaşayan insanların hikayesi bir anda Louisiana nın o tedirgin atmosferinden sıyrılıp taa bizlere kadar ulaşır. Dinin kavurucu etkilerinden tutun, ailenin o kutsal önemine, hayat kadınlarının kayıp otobanlarından, uyuşturucunun, alkolün, sexin kısacası insanın ‘öylesine’ yaşaması gerçekliğini sağlayan herşeyi içine katar cinayet. Detektiflerse cinayet konusunda ki uzmanlıklarını bir kenara bırakarak bizimle başlar öğrenmeye. Çünkü bu ne öncekilere benzemektedir, ne de gösterilene. Labirentin her dönemeci birbirine benzerken farkı çok küçük ayrıntılar belirlemektedir. Kaybolmamak için ‘doğru detektiflerimiz’ doğru adımlarla yürürler.

 

owl0121

Bazen kendilerini, bazen ise kuralları çiğneyerek. Bu yürüyüş alışık olduğumuz polisiye hikaye kalıplarını ağır bir iş makinasının altında ezerek sürer. Senaryonun kurguyla dansı,  set ve sanat yönetiminin  kusursuz mekan yaratımı ve derimizin altına süzülen müzikleriyle bir başyapıtın yükselişine tanık oluruz. Oyunculukları ve karakter yaratımları başlı başına ayrı bir yazı konusu olacak derecede üst levelden seyreden dizide, özellikle Rust karakterinin muhteşem dialog ve aforizmalarıyla zihnimiz berraklaşır. HBO nun kalitesinden ödün vermeyen tavrıyla aşırı uç diyebileceğimiz sahnelerde dizinin extraları olurken parayı esirgemeyen tavrıyla en üst perdeden hak eder alkışı.

 

19g0musjvicckjpg

Dünyanın neresi olursa birçok insan kendisine sunulanla idare eder. Bu yüzden belki kurban belki cellat olurlar. Bu onların  iyi – kötü denklemine bağlı değil, yaşadığı yol aldıkları süreçlere göre değişir. Önemli olan bu çemberin az da olsa dışına çıkıp bakabilme iradesidir. O vakit sorgulayıp, birşeylerin yanlış gittiğini söyleyebiliriz. Hele ki birileri çıkıp böyle diziler yazabildiği, böyle büyük adımlar attığı vakit, her ne kadar kurgusal da olsa hepimize derin bir ohh cektirirler. Çünkü adalet biz insanların, kendimizi kontrol altına almak için bulduğumuz, yarattığımız bir kelimedir. Hangi koşulda olursa olsun elzemdir. Zaten pamuk ipliğine bağlı sallanan hayatlarımızda, belki de hepimizin rahat uyumasını sağlayacak tek şeydir.

NOT: İlk sezonu 8 bölüm olarak çekilen dizi, önümüzdeki yıl başka bir hikaye ve başka detektiflerle(yazarken bile içim eziliyor) yoluna devam edecek.

Kubilay Kara

Önceki Yazı

American Horror Story: Freak Show’a Katılan Oyuncular | Yeni Sezon

Sonraki Yazı

Looking | Tanıtım