The Americans 2. Sezona Çok Duygusal Bir Giriş Yaptı!

THE AMERICANS

FX Canada yapımı, geçen yılın sessiz sedasız gelip süpriz bir şekilde başarılı bir iş çıkartan The Americans’ın ikinci sezonu, 26 Şubat’ta ”Comrades” bölümüyle başladı. Soğuk savaş dönemini konu alan ve başrollerinde  ve ‘in yer aldığı dizi bu sezona ise oldukça duygusal bir giriş yaptı diyebiliriz.

Dikkat: Aşağıdaki yazı, 2. sezon ilk bölümü izlemeyenler için spoiler tehlikesi içermektedir.

[ads1]

[divider]

theamericans_1

The Americans; iki sovyet ajanının genç ve birbirlerini hiç görmedikleri bir zaman içerisinde Amerika’ya yerleşerek evlenmelerini, iyi bir Amerikan vatandaşı olduktan sonra da görevlerine devam ederek ülkeleri için istihbarat toplamaya devam etmelerini konu alan bir suç draması olarak karşımıza çıkmıştı. İki çocuklu Jennings  ailesinin karşılarına yeni taşınan komşularının, bir FBI ajanı olması ile senaryomuz ilgi çekici bir hâl almıştı. Philip ve Elizabeth‘in duygusal ilişkileri ise son dönemde denizdeki gel gitler kadar değişkenlik gösterir olmuştu. FBI ajanı Stan’in de Sovyet kaynağı olarak kullandığı Nina ile arasındaki yakınlaşma ise artmış, karısından da gittikçe uzaklaşmıştı. Dizideki ilişkilerin böyle olduğu bir havada ise hem Sovyetler hem de Amerika, karşılıklı olarak müdahelelerde bulunuyor ve iki tarafta zarar görmeye devam ediyordu….

İkinci sezona Elizabeth’in iyileşip evine dönmesiyle başlıyoruz. Tıpkı Homeland dizisindeki gibi, burada da bir meraklı Paige kızımız var. Annesinin eşyalarını karıştırıyor, odalarına dalıyor ve anne-babasınından şüphe etmeye devam ediyor. Küçük oğulları Henry ise yine Homeland‘de ki Chris gibi vurdumduymaz ve pek olayların farkında değil henüz. Evde durum bu şekildeyken Philip, Afganlarla yapılacak bir anlaşmayı kötü şekilde bitiriyor. Başka bir sovyet ajanı ailesi ile istihbarat işinde bir operasyona girdiklerinde ise tüm olayın rengi değişiyor ve kırmızı oluyor. Basit bir mesaj gibi görünen bu kağıt parçasının ele geçirileceği lunapark sahnesi benim gibi bir çok izleyici germiştir diye düşünüyorum. Peki neden?

S02 E01 - Comrades.mp4_002131671

Philip yanına oğlunu alarak hedeften aldığı mesajı diğer sovyet ailesi ile bir odada buluşarak teslim edecekti ki; kızlarıyla beraber tüm ailenin öldürülmüş olduğu o çarpıcı sahne ile karşılaştılar. Philip odadaki çantadan ihtiyacı olanı alırken, Elizabeth ise lunaparkta eğlenmekte olan çocuklarının endişesi ile onlara doğru koşmuştu. Philip odadan ayrılırken, geride sadece ölmüş olan ailenin geride kalan tek ferdi; oğullarının çığlıkları kalmıştı….

S02 E01 - Comrades.mp4_002233731

Sovyet ailenin nasıl açığa çıktığı hakkında bir çok seçenek var ama kesin bir yanıtı ilk bölümde alamadık. Onun yerine evde camların ve kapıların sıkı sıkı kapatıldığı, ele geçirilen mesajda ise radyoya benzer çizimler ve sayılardan da başka bir şey göremedik. Bu yüzden istihbarat yine büyük önem taşıyacaktı. Bu sebepten de Philip evlenmiş olduğu FBI ofisi çalışanı karısına geri dönerek ondan birşeyler öğrenmeyi umuyordu. Diğer taraftan da Nina, Stan’in ağzını yokluyor ve bilgi topluluğundan işe yaramaz olanları seçmekle uğraşıyordu.

S02 E01 - Comrades.mp4_002380669

İlk sezonun finalinden sonra bu sezon başlangıcında da gördük ki Philip-Elizabeth ilişkisi düzelmiş. Ancak tam tersine Stan’in Nina ile ilişkisi güçlenmiş; farklı bir boyuta geçmişti. Öyle ki Stan, Nina hakkında artık objektif olamıyordu ve Nina’nın dediği gibi biraz daha zamana ihtiyacı vardı; “Seni seviyorum” diyebilmek için… Elbette Stan’in bu ilişkisi, evdeki duygulardan kopmasına yol açtığı açık açık görünüyordu. Her ne kadar karısının uğraşları olsa da sinemada Nina’nın söyledikleriyle etkilenmiş bir şekilde film izlerken gözlemliyorduk Stan’i.

S02 E01 - Comrades.mp4_001534866

Bölüm ile ilgili birkaç şeye daha vurgu yaparak yazıyı tamamlamak niyetindeyim. Philip’in Afganlılarla oturduğu sahne oldukça çarpıcıydı. Hatta o hiç bir suçu olmayan mutfak çalışanının yanına gelip “it’s okay” dedikten sonra kafasından vurarak öldürmesi Sons of Anarchy‘i aratmayan cinstendi. Bunun dışında The Americans’ın o güzel şarkılarını bu bölümde duyamadık. Gerilimli bir bölüm olmasının etkisi olabilir. İki sovyet ajanı ailenin çocuklarının bile tanıştırılmaması, profesyonelliğin güzel bir örneğiydi. Bir de Philip’i gören ailesi öldürülen çocuğun sorun teşkil edebileceğini düşünüyorum. Son olarak, Rus konsolosluğuna yeni gelen Oleg, diziye renk katacak gibi.

S02 E01 - Comrades.mp4_000337378

The Americans 2. bölümü Cardinal ile 5 Mart’ta yayınlanmaya devam etti. Çarşamba günleri ekranlara konuk olan dizinin kalitesini hiç düşürmemiş olması, benim gibi diziyi sevenleri mutlu etmiş olmalı. Soğuk savaşın sıcak ilişkileri ile herkese iyi seyirler dilerim.

Bonus: FX Canada sitesinin aşağıdaki adresine giderseniz, kendi propaganda posterlerinizi yaratabilirsiniz. Aşağıda benim yaptığım bir taneyi paylaşıyorum, siz de kendinizinkileri yorum olarak paylaşabilirsiniz :  http://games.citytv.com/theamericans/

poster

Ali Şahin

Önceki Yazı

Veronica Mars’ın Filmi Geliyor | Fragman Çıktı

Sonraki Yazı

Game of Thrones 4. Sezondan Üçüncü Fragman