, ,

Vikings 2. Sezon Başladı: Brother’s War

vikings

Kuzeyin savaşçı topluluğu Vikingler, soluk bedenlerindeki canlı mavi gözleri ve sert bakışlarıyla ekranlara bizi yine tutsak edeceğe benziyor. “Brother’s War” adlı bölümü ile 2. sezonu geçtiğimiz günlerde başlayarak uzun bekleyişi sona erdirdi. Henüz diziyi izlememiş olanlar buradan (Vikings Tanıtım) tanıtım yazısına ulaşabilir ve ilk bölümü çıktığı anda eritenler ise aşağıdaki analize geçebilir.

[divider]

vikings_ver2 (1)‘ün yaratıcılığında History Channel kanalınının ilk uzun soluklu senaryolu serisi olarak geçen yıl dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Vikings, yeni sezon da oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Brother’s War; ‘in canlandırdığı Ragnar ve kardeşi ‘in hayat verdiği Rollo ile arasındaki çekişmeye dikkat çeken bir bölüm oldu. Kral Horik’in tarafında yer alarak onun buyruklarını yerine getirmeye çalışan Reis Ragnar ile ona karşı gelen Reis Jarl arasındaki anlaşmazlık; Rollo’nun da katılmasıyla ilginç bir hâle gelmişti. Ragnar’ın hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sezon Reis ünvanını elde etmesi ve batıya yelken açarak takip edilen bir lider olma yolunda ilerlemesi, kardeşi Rollo’nun hiç hoşuna gitmemiş ve eşitliğin bozulduğuna inanmıştı. Ragnar’ın arkasından değil, önünden gitmeyi düşünen Rollo, bu yolda kardeşi ile savaşacak kadar gözünü karartmıştı. Ragnar ne kadar barışçıl yaklaşsa da, Kral Horik’in istediği vergi ne yazık ki açgözlülükten başka birşey değildi. Durum böyle olunca da Rollo kendisinin bu fırsat ile yükseleceğini düşündü ve savaşta kardeşi ile karşıya geldi.

Henüz 2. sezonun ilk dakikalarında bir muharebe ile karşı karşıya gelen izleyici, benim gibi mutlu olmuş olmalı diye düşünüyorum. İlk sezonda ki favori karakterim Floki ise sezon öncesi tanıtım videolarında ölücekmiş gibi gösteriliyordu ve bu yüzden savaş sırasında ne olacağını kestirmek güç olmuştu. Viking’lerin ünlü kalkan ve mızrak savunmalarını tekrar gördüğümüz bu savaşta Rollo’nun bir anda Tekgöz’ü öldürmesi ve Floki’yi de ağır yaralaması ile Ragnar’ın dikkatini çekti. İki kardeşin ne yapacağını gözümüzü kırpmadan beklerken, Rollo kardeşiyle savaşamacağını belirterek teslim oldu ve savaş sona ermiş oldu.

İki tarafın da ağır yaralar aldığı bu savaş sonrası Horik ve Jarl hâlâ anlaşamamışlardı. İşte tam bu sırada Ragnar’dan anlamlı ve bir o kadar da bağlayıcı bir konuşma gelir:

NEDEN?! O ya da bu toprak parçası için neden birbirimizle savaşıyoruz? Neden dışarıya, Batıya doğru açılmıyoruz?  Birlikte yağma yapsaydık, birbirimizle savaşmamıza gerek kalmazdı. Gençlerimizi öldürmemize gerek kalmazdı. Bunun yerine onlara, çift çilik yapabilecekleri topraklar verebiliriz!”

vikings_ver5Kral Horik ve Reis Jarl Borg için bu sessizlik; onların anlaşmaya gitmesi ve kendilerine de mantıklı gelmesi anlamı taşıyordu. İngiltere ve Fransa’ya uzanan bu liderin, şimdiden bölge bölge arkasında toplanmaya başlanmışlardı. O sırada ise hain Rollo; yerde, dizlerinin üstünde ve başı öne eğilmiş bir şekilde sessizce bekliyordu. Floki’nin bölüm başında Rollo ile ilgili söyledikleri ise kesinlikle es geçilmemesi gerekenlerdendi:

İhanet için bahaneye ne gerek var? Her zaman en kötüsünü düşünmeli, kendi ailenden olsa bile… Böylece bu hayatta çok fazla hüsrana uğramazsın.”

 

 

 

qazHaklı da çıkmıştı Floki. Neredeyse hayatıyla ödüyordu bu hainliği. Oysaki batıya açılacak olan vatandaşları için büyük önem taşıyordu kendisi… Ancak Ragnar kardeşinin ölümünü istememiş ve onun idama çarptırılmasını önlemişti. Tanrıların isteğiymiş gibi göstererek halkın da tepkisini çekmemiş oldu böylelikle. Rollo ise köyden uzaklaşma fikrini kafasına koymuştu. Tıpkı Ragnar’ın ilişkisini öğrenen ve gebe sevgilisi Prenses Aslaug’un çıkagelmesi sonrası oradan ayrılan Lagertha gibi… Ragnar, her ne kadar “Sadece seni seviyorum” dese bile Lagertha bu ikili ilişkiyi kaldıramamış ve oğlu Björn ile birlikte Ragnar’ı terk etmişti. Ragnar’ın arkasından koşarak yetişmesi ise bu habersiz kaçışı engelleyememişti. Bir çiftçinin kızı, Reis’i terk etmişti…

 

vikings_ver4Bir tarafta eşi ve oğlu tarafından terk edilmiş, diğer tarafta ise kardeşi tarafından ihanete uğramış öfkeli bir adam vardı artık. Akılda ise Rollo’nun kardeşine söyledikleri kalmıştı:

Senin gölgenden çıkmak istemiştim. Ama oradan çıktığımda hiç güneş ışığı yoktu, hem de hiç…”

İlk sezonun kötü bir sezon finali yaptığını, hatta devam eden bir sezonun bölünüp 2. sezona saklanmasına son anda karar verilmiş gibi hissettirmesinden sonra, 2. sezon oldukça iyi başladı diyebilirim. Ragnar’ın sevdiklerinden uzaklaştıkça daha fazla şiddete ve işgale yöneleceği aşikar. Tarihte Rollo ve Björn’ün beraber Normandiya’ya yel açtığını okuduysak eğer, ilerde oldukça gruplaşmış ancak birbirini seven karakterler göreceğimizi düşünüyorum.

 

Daha kanlı, daha soğuk ve hızlı bir ikinci sezon izlemek dileğiyle…

Dizinin jeneriğini daha da güzel yapan Fever Ray’den  If I Had a Heart şarkısıyla bitiriyorum:

Bir Cevap Yazın

Loading…

Dizi Dünyasının Saykolarından Sevgiler…|Derleme

The Walking Dead – Bölüm 4.13 – Alone | Promo