Cinayetten Paçayı Sıyırmak How to Get Away with Murder | Ön Tanıtım

how-to-get-away-with-murder

Bir isim daha beyaz perdeden beyaz cama geçiyor ve bu  isim iki oscar adaylığı bulunan Viola Davis.  Davis, ABC’nin 2014-2015 yayın takviminde yer verdiği yapımcılığını Shonda Rhimes’ın (Scandal, The Grey’s Anatomy) üstlendiği How to Get Away with Murder’ın başrolünde yer alacak. Dizinin ön tanıtımına geçmeden önce A sınıfı olarak sınıflandırılan oyuncuların son yıllarda neden sinema yerine TV’de yer aldıkları sorusu yöneltilen Davis’in cevabına bir bakalım. Davis sözlerine ” Sinema yerine TV’yi seçmek ve bunun aktör ya da aktrisin kariyerinin değerini azaltan bir şey olduğu algısı değişti diyerek başlasa da sözlerini “İnsanlar materyallere göre hareket eder özellikle belli bir yaşa ulaştıklarında, belli bir renge sahip olduklarında ya da belli bir cinsiyete mensup olduklarında” diye sürdürdüğü için acaba Davis’e sinemada istediği roller gelmiyor mu diye düşündüm. Ayrıca Hollywood’da erkekler yaşlansa da başrollerde yer almayı sürüdürürken kadınların güzelliklerini kaybetmeye başladığında gençliklerindeki kadar rol alamadıkları da bir gerçek ve bunun üzerine çekilmiş Searching for Debra Winger isimli belgesel bu gerçeği herkese gösteriyor. 

Viola Davis harika film rollerinde yer almış olsa da şovun bir parçası olmadığı filmlerde daha çok rol aldığını ama artık şovun bir parçası olmak istediğini, kendisini rahatlık bölgesinden çıkaracak bir karakter aradığını ve bu karakteri Shonda Rhimes’ın dizisinde bulduğunu söylüyor. Peki Davis dizide nasıl bir karakteri canlandıracak?

Viola Davis

Davis’in karakteri Annalise Keating, zeki,tutkulu, yaratıcı, karizmatik mahkemede ve sınıfta acımasız  ve manipülator olan bir ceza avukatı aynı zamanda da  hukuk profesörü. Davis canlandıracağı karakterin gizemli ve karmaşık olmasını sevdiğini, karakterin anaç bir yapısı olmadığını, Tanrıya, İsa’ya ya da Buda’ya ihtiyacı olmadığını çünkü Annalise’in bütün cevapları bildiğini söylüyor. Ayrıca Annalise’in seksi ama kırılgan olduğunu da vurgulamayı ihmal etmiyor. Dizi; Bir psikoloji profesörüyle evli ama kimsenin bilmediği bir ilişkisi olan Annalise Keating ‘in Ceza Hukuku 100 ya da Keating’in deyimiyle “Cinayetten Paçayı Sıyırmak” dersinden dört iyi öğrenciyi  kendi hukuk firmasında çalışması için seçmesinin ardından Annalise ve grubun hem üniversiteyi hem de kendi hayatlarını değiştirecek bir cinayetle karşılaşmasını konu alıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=RUYCglGdUAE

Annalise’i çevreleyen gizem pilot bölüm izlendikten sonra bazı eleştirilere neden olsa da dizinin yaratıcısı Pete Nowalk bunun bilinçli olarak yapıldığını Annalise’in ahlaki açıdan sorgulanıp, sorgulanamayacağının onun kim olduğuna neler yaşadığına bağlı olduğunu söylüyor. Nowalk maceralarını soğan soymaya benzetip Annalise’i buraya neyin getirdiğini, onun adalet algısını zamanla göreceğimizi ve onun için her şeyin siyah ya da beyaz olmadığını vurguluyor.Türkiye’deki adalet sisteminden bihaber olan (doğal olarak) Nowalk adalet sistemi düşündüğünüzden daha çok yozlaşmış olabilir demeyi de ihmal etmiyor.

Davis şovun merkezinde yer almak için bu diziyi seçmiş olabilir ama Televizyon Eleştirmenleri Derneğinin panelinde kadrodan 10 oyuncunun yer alması -ki bu Scandal ve Grey’s Anatomy dizilerinin ilk sezon panelinde yer alan isimlerden daha çok- Annalise’in her bölümde ne kadar görüneceği hakkında endişelere neden oluyor. Nowalk Annalise’i öğrencilerinin gözünden göreceğimizi, karakterin gizemli olduğunu, yaptığı bazı şeyleri anlayamayacağımızı ama onun gizemin merkezi olduğunu sözlerine eklerken izleyicilerin sezon boyunca Annalise’in gerçek motivasyonunu merak edeceğini de belirtiyor. Nowalk ayrıca önemli soruların  ilk sezon boyunca cevaplanacağına söz verirken daha fazlası içinde hazırlıklı olduğunu belirtiyor. İlk sezonun seyircilerin beklediği yöne gitmeyeceğini düşünen Nowalk ana cinayetin ikinci sezona da yayılabilecek cool bir hikayesi olduğunu vurguluyor ve eğer hikayenin sezonlar boyunca gideceğini düşünmeseydi bunu yapmak istemeyeceğini belirtip sözlerine planlarının hazır olduğunu söyleyerek son veriyor.  Dizinin yaratıcısının açıklamaları böyle iken gelin dizide Viola Davis dışında yer alan oyunculara bakalım.

How to GAWM cast
Soldan sağa; Matt McGorry, Katie Findlay, Alfie Enoch, Karla Souza, Aja Naomi King,Jack Falahee, Billy Brown, Lisa Weil, Charlie Weber,

Kadroya ilk katılan ve OITNB’ten bildiğimiz Matt McGorry Asher Millstone isimli öğrenciye, Katie Findlay Rebecca, Alfie Enoch Wes Gibbins, Karla Souza Laurel Castillo, Jack Falahee Connor Walsh isimli öğrencilere can verirken, ABC’nin tıp dizisi Black Box’ta yer alan Aja Naomi King hırslı ve kendine güvenen Michaela Pratt isimli hukuk öğrencisini canlandıracak. Billy Brown Annalise Keating’in ilişki yaşadığı Nate Seidel rolünde Annalise’in kocası Tom Keating rolünde ise Tom Verica olacak. Benim Gilmore Girls’ten bildiğim aynı zamanda yine Shonda Rhimes dizi olan Scandal’da yer alan Lisa Weil  Bonnie Winterboom isimli Annalise’in iş arkadaşlarından biriyken diğer iş arkadaşı Charlie Weber tarafından canlandırılan Frank Delfino olacak.

Geniş kadrosu olan dizinin yayınlanan tanıtımları şöyle:

 

Dizinin isminin çok uzun olduğu ve daha iyi bir isim bulunabileceğini düşünenler var ama  ben dizinin ismine de tanıtımlarına da bayıldım. Siz de benim gibi HTGAWM’ı merakla bekliyorsanız 25 Eylül perşembeyi takvimlerinizde işaretlemeyi unutmayın.

Yeşim Kadıoğlu

Önceki Yazı

Moon Pride Tam Versiyon | Sailor Moon Crystal

Sonraki Yazı

Power – Tanıtım