Esaret Benzerlikleri | Orange Is The New Black – OZ İncelemesi

 

 

10484811_10152563776183909_7904338231614272653_n

 

Bu hafta başında  2014 yılı Emmy adaylarının açıklanması ile gözler Netflix’e yani Orange is the New Black ekibine çevrildi. Zira pek çok dalda ödüle aday olan dizi son dönemin en dikkat çeken yapımlarından biri olmayı başardı. Gene bir kadın hikayesini anlatan Weeds’in yaratıcısı Jenji Kohan’ın elinden çıkan dizi, dil, din, renk farketmeden hayatın kötü tarafına geçmek zorunda kalmış kadınların hikayeleriyle tanıştırdı bizleri. Hapishane hayatının kadınlar tarafını anlatan OITNB, dudaklarımıza bir parça gülümseme de çalsa daha çok  öyle veya böyle tutunmaya çalışan kadınların acılarıyla nemlendirdi gözlerimizi.

Her ne kadar yapı olarak aynı kulvarlarda olmasalar da aklıma diğer bir hapishane dizisi olan OZ geldi ister istemez. 1997-2003 yılları arasında HBO kanalında yayınlanan dizi sert ve yoğun anlatımı ile kült diziler arasına ismini yazdırmıştır. Yayınlandığı dönem hatta günümüz için bile anlatımının devrim niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Diziyi şuradan daha yakından inceleyebilirsiniz.

Yaratılışları gereği farklı olan kadın ve erkeklerin hapishane hayatları da farklı kuşkusuz. Her ne kadar Orange Is The New Black, Oz’un inanılmaz sert havasının yanında pijama partisi izlenimi uyandırsa da iki dizi arasında karakterler ve yaşananlar itibariyle bir takım benzerlikler olduğunu düşünüyorum ben. Tema esaret olunca ister istemez ortak noktalar yakalanıyor.

Yönetim/İdari 

Bu diziyi online HD kalitede izleyebilirsiniz!

Oz izle

4872930_std   orange-new-black-34

Bir hapishanenin en önemli kısmı idari kısmı  olsa gerek. Binbir çeşit azılı suçluyu zaptetmek kolay değil neticede.

OZ’un yönetim kısmı kanımca olanca şiddete rağmen olabilecek en insaflı yönetim olmuştur. Müdür Leo Glynn yaptığı bazı hatalara rağmen  dizi boyunca adil ve olumlu bir görünüm çizer. Fakat hapishane için esas karar alıcı konumundaki Vali, tüm kötülüğü ile müdür Glynn’i istemediği şeyleri yapmak durumunda bırakır.

Emerald City kısmının sorumlusu Tim McManus ise hapishane içerisinde rehin alınmasına, dövülüp bıçaklanmasına rağmen daima ideallerine bağlı kalmış, mahkumları kurtarabileceğine inanarak hareket etmiştir. Hatta mahkumlara karşı fazla bile toleranslı denebilir. Tek kötü tarafı bazen gerçekleri göremeyecek kadar kör olup, dik başlı hareket etmesidir.  Mahkum Omar White ile Miguel Alvarez kendisinin başlıca belalarıdır.

OITNB cephesine bakarsak yönetim için hafif dengesiz tanımı yapılabilir sanırım. Müdür Figueora hapishanedeki kadınların güvenliğinden çok kendi kasasının güvenliğini önemser. Politikacı olan kocasıyla sorunlarının acısını hapishaneden de çıkartıyor diyebiliriz.

Diğer taraftan mahkumların danışmanlığını yapan Sam Healy’nin ruh hali pek sağlam değildir. Evliliğindeki, sorunlar, ideallerini başaramaması gel gitlere sebep olur. Bir bölüm cehennem zebanisi olup öteki bölüm adeta kanatsız bir meleğe dönüşebilir. Ama özünde dört duvar arasına düşmüş bu kadınları korumak esas isteğidir. Piper ile aralarındaki sürtüşme bir artar bir azalır. Başının belası ise mahkum Pennsatuckydir.

Gardiyanlar

Oz Gardiyanları ( Claire Howell, Sean Murphy, Diane Wittlesey )

543977-claire_howell      Oz_Gangs_The_Guards_79411348_thumbnail    DianeW

Orange Is The New Black Gardiyanları ( George ‘Pornstache’ Mendez, Susan Fischer, John Bennett)

facial-hair-blog     fischer    rs_560x415-140215114937-1024.matt-mcgorry-OITNB-jmd-021514_copy

 

Her iki dizinin gardiyanları da genel itibariyle pamuk gibi insanlar. Birkaç istisna dışında tabii. Ozda şiddetin dozajı arttığı için gardiyanlar da önlemlerini ona göre almak zorundalar.

Oz gardiyanlarından Sean ve Diane görevlerini layığıyla yerlerine getirirler. Şiddet de tolerans da yerli yerindedir. Fakat Claire Howell en az mahkumlar kadar kin ve şiddet doludur. Orantısız güç kullanımının güzel örneklerinden biri olabilir pekala. Mahkumlarla zorla cinsel ilişkiye girmesi de cabası.

OITNB gardiyanlarında da skor Ozdaki ile eşit. Fisher ve Bennett pamuk gibiyken nam-ı değer Pornstache mahkumların analarını ağlatıyor dizi boyunca.

 

Çeteler

oz-e1262905719348    OITNB2                

İnsanoğlu kendi içinde bölünmeyi çok sever. Memleket, ırk, din vs. Özellikle bu yer hapishane ise kuşkusuz bu ayrışma had safhaya ulaşacaktır.

OZ hapishane içindeki çetelere odaklıdır.  Bu çeteler arasındaki çatışmalar dizinin ana yapısını oluşturur. Dizi içerisindeki başlıca çeteler ise şöyledir.

*Aryanlar (Brotherhood) : Hapishanenin en tehlikeli çetesidir. Uyuşturucudan nefret ederler, kendilerinden olmayan herkes onlar için düşmandır. Oğlancılık başlıca özelliklerinden biridir. Liderleri Vern Schllinger Üyelerinden bazıları; James Robson, Jaz Hoyt.

*Latinolar (El Norte) : Habire lider değiştirirler. İlk sezonlarda etkileri sınırlı olsa da sonraları güçlenmişlerdir. Üyeleri; Miguel Alvarez, Chico Guerra, El Cid Hernandez, Enrique Moralez, Carlos Martinez.

*Sicilyalılar (Wiseguys) : İtalyan mafyası her yerde olduğu gibi Oz içerisinde de en güçlü çetelerden biridir.  Özellikle uyuşturucu ticareti ve mutfağı işletmek onlardan sorulur. Akdeniz sıcaklığını hissettirirler. Liderleri sürekli değişir. Üyeleri; Nino Schibetta, Peter Schibetta, Chucky Pancamo,  Dino Ortolani, Antonio Nappa.

*Müslümanlar : Amerikan dizilerinde gösterilen en mülayim müslümanlar bunlardır kuşkusuz. Hapishanenin ılımlı çetesidir. Liderleri (İmamları) Kareem Said için herşeyi göze alırlar. Dengeyi sağlarlar. Üyeleri; Kareem Said, Zahir Arif, Hamid Khan.

*Siyahiler (Homeboys) : Oz’un en neşeli en dengesiz çetesidir. Uyuşturucu ticareti onlardan sorulur. Altın çağlarını Adebisi ile birlikte yaşamışlardır. Liderleri bir dönem Jefferson Keane bir dönem Simon Adebisi bir dönem de Burr Redding olmuştur. Üyelerinden bazıları; Jefferson Keane, Simon Adebisi, Poet, Kenny Wangler, Burr Redding, Supreme Allah.

*İrlandalılar : Sayıca en küçük çetedir. Ryan O’Reily tarafından idare edilir. Zekanın en az fiziksel güç kadar önemli olduğunun göstergesidirler. Üyeleri; Ryan O’Reily, Cyril O’Reily, Timmy Kirk.

*Diğerleri : Herhangi bir çeteye dahil olmayanlar diğerleri adı altında toplanır. Bu kısımda yer alan mahkumlar bir yerde hapishanenin kendi halinde tipleridir. Üyeleri; Augustus Hill, Tobias Beecher, Chris Keller, Bob Rebadow, Agememnon Busmalis, Omar White.

Orange Is The New Black  ise kadın mahkumları anlattığından dolayı Oz’a göre daha yumuşaktır. Bu sebeple çeteler de diğerine göre daha az göze batar. Gerçi çete yerine kendilerine aile demeyi tercih ederler. 2.sezonda daha çok ayrılık yaşanır bu konuda.

*Siyahiler : Siyahi kızlar hapishanenin en neşeli üyeleridir Ozda olduğu gibi. Ta ki Vee gelip yönetimi ele alana kadar. Vee’nin başa gelmesinden sonra  uyuşturucu ticaretine başlamışlardır. Güçlerini konuşturup yönetimi ele almak istemektedirler. Üyeleri ; Taystee, Crazy Eyes, Watson, Black Cindy, Vee, Poussey, Sophia.

*Beyazlar : Hapishanenin en eski mahkumlarından biri olan Red tarafından korunup kollanırlar. Red, kızları bir araya toplayıp ailesini kurar. Bir döneme kadar mutfağı işletmişlerdir. Özellikle Vee’nin siyahilerin başına gelmesinden sonra siyahi kızlarla aralarında problem oluşmuştur. Üyeleri : Red, Nicky, Morello, Big Boo, Gina, Norma.

*Latinolar : En kalabalık gruplardan biridir. Red’in yönetimindeki mutfak,  işlerin değişmesi ile bunların ellerine geçmiştir. Daha öncede dediğim gibi çeteden ziyade aile gibi hareket ederler. Üyeleri: Gloria Mendoza, Dayanara Diaz, Aleida Diaz,  Flaca Gonzales,  Maritza Ramos,  Maria Ruiz. (Ek bilgi olarak Aledia Diaz rolündeki Elizabeth Rodriguez Ozda Miguel Alvarez’in karısı rolünde oynamıştır.)

*Methciler; Bunlar da kendi içlerinde takılırlar. Genel olarak meth bağımlılarını bulundurur. Liderleri Pennsatuckydir. Çürümüş, sararmış dişlerinden ayırt edilirler. Çamaşırhane bölümünde çalışırlar. Üyeleri :Pennstaucky, Angie Rice, Leanne.

Mutfak İdaresi ; Her iki dizide de mutfak mahkumlar için en gözde mekandır. Mutfak idaresi güçlü olan gruba geçer. Bu uğurda az canlar yanmamıştır.

İlişkiler (Çiftler)

Nerede olursa olsun aşk da seks de hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Duvarlar arasında sıkışıp kalmak aşkı yaşamaya engel olmaz. Aşk üzerine kurulmuş olmasalar da televizyon dünyasının en güzel ilişkilerinden bir kaçına sahne olmuştur iki dizi de.

                              Chris Keller& Tobias Beecher – Alex Vause&Piper Chapman

10525995_10152556814048909_1098469486504345063_n

 

İki çiftte de nefret ve aşk ilişkinin esas unsurudur. Bundan sebep aşkın en şiddetli en tutkulu halini yaşarlar. Birbirlerine karşı olan güvenleri o kadar gelgitlidir ki bir türlü emin olamazlar ne hissettiklerine. Şahsen ben bu iki çifti inanılmaz benzetiyorum birbirine. OITNB gerçek bir hikayeden yola çıkmasa Jenji Kohan’ın Alex ve Piper karakterlerini yaratırken Chris ve Tobiasdan esinlendiğini düşüneceğim. Gerçi öyle de olabilir biraz.

Karakterleri tek tek ele alırsak Chris ve Alex birbirlerine çok benzemektedir. Karşı konulmaz cazibeleri en önemli silahlarıdır. Bu şekilde çok güzel manipule ederler karşısındakileri. Bad boy/girl lük ruhlarında vardır.

Tobias ve Piper’ın ise mahkumluklarından önce daha eğitimli ve mazbut bir yaşamları vardır. Daha doğrusu mahkumluktan ziyade Chris ve Alex ile tanışmadan önce. Milatları aşklarıdır. Eşcinsellikleri de öyle.

Bir taraftan aşklarını kollarken bir taraftan en büyük kazığı gene onlar atarlar. Alex de Chris de yalan ifade vererek sevgililerinin hapisde kalmalarına neden olmuşlardır.

Aralarında ne geçerse geçsin sonsuza kadar birbirlerinin olarak kalacaklardır.

 

                     Ryan O’Reily&Dr.Gloria Nathan – Dayanara Diaz&Officer John Bennett

10478193_10152564300183909_2299082908467327137_n

 

Mahkumsanız illa başka bir mahkuma aşık olacaksınız diye bir şey yok. Çizginin iki farklı tarafındaki aşıklara bakalım bir de.

Oz’da Ryan ve Dr Gloria’nın aşkı her ne kadar öncesinde platonik olarak başlasa da sonrasında muazzam bir hikayeye dönüşmüştür. Sevdiği kadının kocasını kardeşine öldürten Ryan, çabalayarak Gloria’nın aşkını kazanmayı başarmıştır. Aşkıyla dağları bile delecek güce sahiptir Ryan.

OITNB de ise bir mahkum ve gardiyanın aşkıdır anlatılan. Kendi halinde, çekingen Daya, tek bacağını kaybetmiş olan gardiyan Bennett’e vurulur. Aşkları meyvesini bile vermiştir. Tek sorunları bebeği Bennett hapse girmeden nasıl büyütecekleridir.

Gelin bir de karakterlere bakalım.Hangi mahkumların  ortak noktaları varmış? (Bir sonraki sayfa)

elifcankici

Önceki Yazı

Once Upon A Time kadrosunda yeni isimler!

Sonraki Yazı

”Better Call Saul”dan iki yeni fotoğraf!