Sıdıka | Tanıtım

top_sidika

Sıdıka dizisi 1997 yılında Show Tv kanalında yayınlanmış bir Türk sit-com dizisidir. Atilla Atalay’ın kitabından uyarlanan dizinin senaristliğini de yazarın kendisi yapmıştır. Dizi ilk yayınladığı 1997 yılında, her bölümü 20 dakika olacak şekilde yayınlanmış bir kesimin dikkatini çeksede yeterli ilgiyi görmemiş ve yayından kaldırılmıştır. Yayından kaldırıldığı sürede kanal tarafından tekrarları verilmeye başlanmış, dizinin tekrarları çok fazla izlenmiş, diziyi yayınlandığı dönemden daha popüler bir konuma oturtturmuştur. Bunun ardından da 2003 yılında kadro hiç değişmeden Sıdıka yeniden çekilmiştir. İlk seri kadar iyi olmasa da ikinci seride şimdi ki komedi dizilerinin hepsini kolayca cebinden çıkarır.  Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi komedi dizilerinden biri olan Sıdıka’ya isterseniz daha yakında bakalım

1c2055c89bbeb8ab3abc5a2ab3190fdf_1289057223Konu:

Dizinin konusu, ilk okulu bitirdikten sonra liseye gönderilmeyen ve okuldan alınan Sıdıka ve İstanbul’un bir gecekondu mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin komik maceraları olarak özetlenebilir. Sıdıka her ne kadar okula gönderilmese de her bulduğu yazıyı okuyan kendini çok iyi bir şekilde geliştirmesini bilmiş, kenar mahallenin kendince elit bir kızıdır. Yarı kaçık abisi, sarhoş ve baskıcı babası ve sürekli Sıdıka’nın bir sorunu olduğunu düşünen ve bir önce Sıdıka’yı evlendirmeye çalışan annesi ile günleri eve kapalı bir şekilde geçmektedir.

sidika_dizi_telif_hakki

Karakterler:

Sıdıka Saka:

Atilla Atalay’ın Sıdıka adlı romanında baş karakteri olan Sıdıka dışardan çok normal bir ev kızı gibi görünse de içinde çok farklı bir dünya barındıran bir kızdır. Sürekli okuyan kendini geliştiren Sıdıka’nın her konuda bir söyleyeceği vardır ve genelde laflarını esirgemez. Dünya barışına katkı sağlamak için G. Bush ve Birleşmiş Milletlere frigofirik kargo ile aşure göndermiştir. Sıdıka’nın tek dinleyicisi annesidir ama annesi de Sıdıka’nın yarı kaçık olduğunu düşünmekte neden diğer ev kızları gibi kek yapıp, örgü örüp kısmetini beklemediğini anlayamamaktadır. Sıdıka her bölümün sonunda günlüğüne yazarak günü özetler ve o zamanın popüler kültürüne ve gelişen siyasi olaylarına da göndermeler yapar. Karakteri şu an Yalan Dünya dizisinde oynayan Hasibe Eren canlandırılmaktadır.

tumblr_mt44appC1r1sd3x0lo1_500

Safiye Saka:

Sıdıka’nın annesi Safiye, hepimizin bildiği ve aşina olduğu klasik bir ev hanımıdır. Hayatının amacı evimizin huzuru bozulmasın, aman kocam sinirlenmesin, çocuklar bir evlenseydi de mürüvvetini görseydik şeklinde özetlenebilecek bir türk kadınıdır. Sıdıka ile evde en çok vakit geçiren kişi ve Sıdıka’nın zekasına ve çenesine de en çok maruz kalan kişidir, genelde sohbetleri ”kız anne” cümlesi ile başlamakta Sıdıka’nın ağzına terliği yemesi ile son bulmaktadır. Karakter şu an Yalan Dünya dizisinde oynayan Füsun Demirel tarafından canlandırılmaktadır.

tumblr_mt44appC1r1sd3x0lo2_500

Zekeriya Saka:

Sıdıka’nın babası Zekeriya bir emlakçıdır. Genel olarak sabırsız bir adamdır ve Sıdıka’nın ukalalıklarına katlanamadığı bir kaç kere kızı hastanelik etmiştir. İşten geldikten sonra yemek eşliğinde içip içip sızmasıyla ünlüdür. Karakter usta oyuncu Ali Erkazan tarafından canlandırılmaktadır.

tumblr_mqa9y6HlNB1sxommmo1_500

Samim Saka:

Samim, Sıdıka’nın bir baltaya sap olamamış yarım akıllı abisidir. Mahallede serseri gibi dolaşmakta, sürekli sevgili değiştirmekte; aldattığı kızlarla da Sıdıka uğraşmaktadır. Her fırsatta Sıdıka ile ağız dalaşına girmekte altta kalınca da Sıdıka’yı dövmektedir. Daha sonradan karate kurusuna yazılır, aklını karate ile bozar. Karakter oyuncu Hakan Tanfer tarafından canlandırılmaktadır.

Sıdıka Jenerik:

http://youtu.be/9vLBY_2Ckg4

Emin Mert Koyutürk

Önceki Yazı

The Last Ship 1×06 Promo

Sonraki Yazı

Arrow 3.Sezon Promo Fotoğrafı