Siyasetin Zekisini Severim Diyenlere 16 Dizi Önerisi

Yıllardır siyaset ile yoğurulup duruyoruz. En alakalımız da, en uzak olanımız da kendini bu yarışın ortasında bir yerlerde buluyor. Özellikle son bir senedir, önce genel seçimler, sonrasında da cumhurbaşkanlığı seçimi derken kafamız iyice bulanmış durumda. Her kafadan başka bir ses çıkarken, kendi yolumuzu çizmeye, kendi doğrumuzu bulmaya, kimi zaman da bu doğruyu başkalarına dikte etmeye çalışıyoruz.

TDK’da kelime anlamı “Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış” olarak verilen siyaset, tanımda geçen “sanat” kelimesi ile ne kadar bağlantılıdır orası tartışılır bir konu. Ancak “siyaset” yapmak, kesinlikle özel bir yetenek işidir, bu bir gerçek. Yapısı gereği, hiçbir zaman etik ve samimi olmadığına ve olamayacağına inandığım siyaset, yanlış ellerde çok daha kötü durumlara gelebiliyor. Entrikalarla dolu olduğu hepimizin malumu olan siyasete, medya, büyük şirketler ve toplumda diğer öne çıkan unsurlar da eklenince, sevimsiz olmaktan öteye gidemiyor. Hele bir de bunlara ek olarak, ortada dönen oyunlar “bayağılık” seviyesine iniyorsa, vatandaş olarak “hunileri” takmaktan başka çare kalmıyor. Belki biraz daha zekice yapılan oyunlar olsa, “mahalle kavgası” standardını aşan tartışmalar yapılsa takip etmesi daha keyifli olabilir…

Siz de “Siyaset olsun, ama zekisi olsun” diyenlerdenseniz bunu bulabileceğimiz tek yer sanırım diziler. Şu anlık başka bir alan yok elimizde, üzgünüm. İşte, “zekice” siyaset oyunlarının döndüğü 16 dizi!

– House of Cards

house-of-cards

1990 yapımı aynı adlı İngiliz BBC dizisinden uyarlama olan House of Cards, son yılların en iyi politik dizilerinden biri belki de. Dizinin ana karakteri Frank Underwood’un, Beyaz Saray’daki yükselişi ve bunu yaparken izlediği yol, politikanın ne olduğunu ortaya koyuyor adeta. Acımasız politikacı Frank Underwood’u, Kevin Spacey‘nin canlandırıyor olması diziyi izlenesi kılan bir diğer özellik. Hırslı politikacının en az kendisi kadar hırslı olan eşini de  Robin Wright  canlandırılıyor. Dizinin yapımcılığını Kevin Spacey ile beraber sinema sektöründen tanıdığımız David Fincher yapıyor.

Dizide bol miktarda Sheakspeare göndermesi hissetmek mümkün. Özellikle,  Machbeth  ve Richard III’den oldukça etkilenilmiş. Kevin Spacey’nin oyunculuk konusundaki başarısını tartışmanın yersiz olduğunu biliyorum lakin tiyatroda Sheakspear oyunlarında gösterdiği üstün performansı da buna ekleyecek olursak, dizinin başarısında Spayce’nin etkisinin hiç de az olmadığını gözler önüne sermiş oluruz. Özellikle geçtiğimiz yıllarda İngiliz tiyatrolarında oynadığı Richard III rolünün, dizi için birebir uyduğunu söyleyebiliriz.

-The Good Wife

THE GOOD WIFE

2009 yılının sonbahar aylarında ekranlara gelmeye başlayan dizi, bu sene 6. sezonu ile devam edecek. İlk başlarda “Hukuk Dizisi” olduğu izlenimi verse de, aslında, sadece Hukuk kategorisinde sayılamayacağını ilk bölümlerden itibaren kabul ettiriyor.

Dizi, iki çocuk annesi ve iyi bir eş olan Allicia Florrick ve başsavcı olan kocası Peter Florrick’in bir takım suçlamalar ile hapse girmesi sonucu değişen hayatlarını konu alıyor. Eşinin hapse girmesinin ardından, gençlik yıllarında kısa bir süre için yaptığı avukatlık mesleğine geri dönen Allicia avukatlıkta da, eş ve anne olma konusunda gösterdiği başarıyı gösteriyor. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Peter’in politikadaki kariyerinin de konulara dahil edilmesi ile siyasetin kirli dehlizlerinde buluyoruz kendimizi.

Dizinin yapımcılığını, yine beyaz perdeden tanıdığımız  Ridley Scott ve dizinin 3. sezonun başında hayata veda eden Tony Scott yapıyor. Oyuncu kadrosu da oldukça güçlü. Dizide, Julianna Margulies (ER), Chris Noth (Sex and the City,  Law & Order), Archie PanjabJosh CharlesChristine BaranskiMatt CzuchryMakenzie VegaAlan Cumming gibi tanınmış oyuncular rol alıyor. 

-Borgen

borgen_2101940b

Danimarka yapımı bir politik dram dizisi olan Borgen, Danimarka’nın ilk kadın başbakanı seçilen siyasetçi  Birgitte Nyborg’un hikayesini anlatıyor.  

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Danimarka’da hükümetin başına geçen Nyborg, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştur. Son derece ilkeli ve ahlaklı bir siyasetçi olarak politikalarını sürdürmek isteyen Nyborg, politikanın kirli ellerinden uzak durmaya çalışmaktadır. Dizi ayrıca, siyaset ile medya arasındaki ilişkilere de ışık tutarak, medya ile siyaset kavramlarını bir araya getiriyor.

Dizinin yapımcıları arasında, bir diğer ünlü Danimarka dizisi olan Forbrydelsen (The Killing)’in yapımcıları da var.

-Scandal

scandal

“Çirkin küçük sırlar, daima açığa çıkar.” sloganı ile ekranlara gelen dizi, ilk bakışta hukuk firmasında geçen olayları konu alıyor gibi gözüküyor. Ancak bu firmada çalışan avukatlar hiç de öyle sıradan avukat değiller. Bir nevi kriz yönetimi yapıp, kendilerine başvuran, toplumun gözü önünde olan kişilerin ortaya çıkan pisliklerini örtmeye çalışıyorlar. Bunları yaparken aslında  politikadan hiç de uzak değiller. Zira, firmanın başındaki isim olan Olivia Pope, Amerikan Başkanı Fitzgerald Thomas Grant’ın kampanyasında çalışmış bir numaralı isim. 

Politikanın kirli dünyası içinde, iktidar, hırs ve entrikanın nasıl çalıştığını, bunlara bağlı olarak gelişen samimiyetsiz ilişkilerin, çıkar çatışmalarının nasıl peydah olduğunu hiç zorlanmadan anlatan diziyi, politik dizi severler mutlaka izlemeli.

2012 yılında ABC kanalında ekranlara gelmeye başlayan dizi, şu sıralarda sezon arası vermiş durumda. Dizi, eski ABD başkanı George W.Bush’un basın danışmanı olan Judy Smith’in hayatından esinlenilmiş hikayeleri anlatıyor. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı ise  Shonda Rhimes. Oyuncu kadrosunda Kerry WashingtonTony GoldwynDarby StanchfieldKatie LowesGuillermo DiazJeff PerryBellamy YoungJoshua Malina gibi oyuncular bulunuyor.

Dizinin 4.sezonu 25 Eylül’de başlayacak.

-Homeland

homeland

2011 yılında Showtime’da ekranlara gelmeye başlayan dizi, Amerikan’nın Orta Doğu politikasına ayna oluyor. Listede bundan önce bulunan diziler, daha çok iç politikaları gözler önüne sererken, Homeland dış ilişkileri konu ediniyor.

Aslında sıradan bir ajan dizisi gibi gözükse de, siyaseti buram buram kokladığımız bir dizi. Senaryo, CIA ajan Carrie Mathison’un Irak’ta görev yaparken, savaş sırasında esir tutulan bir Amerikan askerinin saf değiştirmesini öğrenmesi ve akabinde gelişen olayları konu alıyor.

Dizinin kadrosu da hiç yabana atılacak cinsten değil. Daha çok beyaz perdede izlediğimiz Claire Danes‘i CIA ajanı  Carrie Mathison rolünde izliyoruz. Irak’ta sekiz yıl esir kalmış olan asker Nicholas Brody ise Damian Lewis tarafından canlandırıyor. Bir diğer CIA çalışanı Saul Berenson’ı  Chicago HopeDead Like Me ve Criminal Minds‘dan tanıdığımız Mandy Patinkin, Nicholas Brody’nin eşi  Jessica Brody’i ise en son Vde izlediğimiz Morena Baccarin canlandırıyor. 

Başladığı ilk zamanlara tipik Amerikan propagandası yapmaması, aksine olaylara farklı pencerelerden bakması ile olumlu eleştiriler alan dizi, özellikle son sezonunda durunu tersine çevirerek tam da Amerikan propaganda dizisi halini aldı.

Dizinin 4. sezonu 5 Ekim tarihinde başlayacak.

-The  Americans

THE AMERICANS

2013 yılının hemen başında FX’de  ekranlara gelmeye başlayan The Americans, hem casusluk hem de siyaset öğelerini içinde barındırıyor. Homeland’da  olduğu gibi, The Americans da Amerikan iç siyasetinden çok, dış siyaset odaklı bir dizi.

1980’lerin Amerika- Rusya soğuk savaş döneminde geçiyor bütün hikaye. Kendilerine her yönleri ile Amerikalı görünümü vererek başkente yerleşen iki Rus KGB ajanı, tamamen kurmaca bir evlilik yaşamaktadırlar. İki de çocukları olan çiftin, gerçek kimliklerinden çocuklarının bile haberi yoktur. Dizi, hem iki devlet arasındaki soğuk savaş dönemini anlatırken, hem de çiftin birbirleri  ile olan ilişkisine odaklanıyor.

Dizinin yaratıcısı Joseph Weisberg isimli eski bir CIA ajanı. Kadrosunda bulunan bazı isimler ise şöyle: Keri RussellMatthew RhysNoah EmmerichMaximiliano HernándezAnnet Mahendru

Dizi bu sene 3. sezonu ile ekranlara gelecek.

-Veep

veep

HBO’da 2012 yılında yayınlanmaya başlanan politik komedi dizisi Veep, adını  Vice President (başkan yardımcısı) kelimesinin baş harfleri olan VP almış.

Başkan yardımcılığı teklifiyle başkanlık yarışından çekilen Selina Meyer, işin başına geçince, başkan yardımcılığının hiç de tahmin ettiği gibi olmadığını görüyor. Aslında hiçbir gerçek siyasi gündemle alakası olmayan konusu, daha çok,  politikanın insanlar üstündeki etkisine, insan ilişkilerindeki rolüne dikkat çekiyor.

Dizinin kadrosunda, Julia Louis-DreyfusAnna ChlumskyTony HaleMatt WalshReid ScottSufe Bradshaw ve Timothy Simmons bulunuyor. Dizinin yapımcısı ise Armando Iannucci.

Devamı 2.sayfada…

Özlem Özakdoğan

Önceki Yazı

TV’de Bugün – 9 Ağustos

Sonraki Yazı

Tv’de Marvel Ve DC Comics Rekabeti