Ben Kimim? |Transparent Tanıtım

Transparent

Netflix digital platformda artık yalnız değil. Amazon da bu pastadan pay almaya hazır. Pilot bölümlerini web sitesi üzerinden yayınlayan Amazon, oylama ve yorumlara göre dizilerinin devamı için kalan bölümlerin siparişini veriyor. Amazonun onay verdiği Transperent daha yayınlanmaya başlamadan büyük olay oldu. Gelin, Time’ın Sonbaharın en iyi TV dizisi bir TV kanalında değil diyerek bahsettiği Transparent’a bir bakalım.

Sadece pilot bölümü yayınlanan ve IMDb puanı şimdilik 7.1 olan dizide Josh, Ali, ve Sarah Los Angeles’ta yaşayan ve kendi problemleri ile uğraşan üç kardeştir. Evli ve anne olan hayatının ne kadar eğlenceli olduğunu sorgulayan Sarah ‘ı Revenge’ten bildiğimiz Amy Landecker canlandırırken, Jay Duplass tarafından canlandırılan Josh müzisyen sevgililerini aldatan bir müzik yapımcısı rolünde. Girls’te dört bölüm yer alan Gaby Hoffmann başarısızlık abidesi Ali rolünde.  Üç kardeşin babası Mort büyük bir haber vermek üzere çocuklarını yemeğe çağırır ama cesaretini toplayamaz. Kelime anlamı şeffaf, açık olan transparent’ı trans-parent olarak düşünürsek Mort’un vereceği haberi tahmin etmek pekte zor değil. Haberi tahmin etmek zor olmamış olabilir ama bu rolün altından kalkmak o kadar da kolay değil. Mort’un Maura’ya geçişini (dönüşünü) The Good Wife’te dört bölüm konuk olarak yer almış, benim için her zaman George Bluth olarak kalacak olan Jeffrey Tambor canlandırıyor. Time’dan James Poniezowik Tambor için Maura’nın içtenliğini ve zarafetini, çocukları tarafından kabul edilme endişesini çok iyi yansıtmış derken, Vulture‘den Margaret Lyons; Transparent’ın pilot bölümünü son yıllar içinde izlediği en iyi pilot olarak tanımlıyor.

Transparentamazon

Transparent’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yapan  Jill Soloway (Six Feet Under ve Sundance Film Festivali Ödüllü Afternoon Delight‘ın senaristi) ilk sezonda flashbacklerin yardımıyla Mort’un Maura olma sürecini göreceğimizi ve kendimize Mort’un mu Maura’ya değiştiğini yoksa Maura’nın mı Mort’un karakter ve kostümlerini bir kenara bırakarak kendisini görmemize izin verdiğini soracağımızı söylüyor. Soloway’in babası üç yıl önce trans birey olduğunu açıklamış ama bu dizinin alenen otobiyografik olduğu anlamına gelmiyor. Soloway röportajında dizide oyuncu, yapım ekibi üyesi ve danışman olarak trans bireylere yer verileceğini de belirtiyor.

lgbt

TV’de ilk gay çiftin Hot L Baltimore ‘da (ABC, 1975) yer almasının üzerinden kırk yıl geçti ve  dizilerde eşcinsel karakterler kendilerine yer bulmaya başladı. Özellikle Glee; gay, lezbiyen, biseksüel ve trans karakterler bulundurarak cinsel kimliği (en azından TV’de) tabu olmaktan çıkardı ve yeni dizilerin farklı cinsel kimliklere sahip karakter kullanımını kolaylaştırdı. 2014’in başında başkahramanları gay olan Looking TV’de yer bulurken, 2013’te başlayan Orange is the New Black ve Laverna Cox transla ilgili farkındalık yaratıp ve tartışmaları anaakıma taşıdı ama OITNB tam anlamıyla bu konuya adanmış bir dizi değil. Huffingtonpost‘dan Erin  Whitney Amerikan halkının trans karakterin açıklanmasından çok dokunaklı, eğlendirici bir hikayesi olan ve Amerikan halkının ilişki kurabileceği bir karakter olması gerektiğini söylüyor. Transparent karakterlerin kendi cinsel kimliklerini keşfetmelerini, kucaklamalarını, farklı kimliklerin ifade edilebilmesini anlatıyor ve bu izleyicilerin ilişki kurabileceği güçlü bir şey.

Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyetin sunumu, kendimizi ve başkalarını nasıl gördüğümüzü anlatan Transparent’ın pilot bölümünü Time; ince ayrıntılarla süslü, harika performanslar, melankoli ve mizah birarada diye değerlendiriyor.

Amazon’un yayınladığı beş drama ve komedi içinde en çok yorumu ama  en az reytingi alan Transparent’ın 10 bölümü birden 26 Eylül’de yayınlanacak. Daha yayınlanmadan bu kadar konuşulan dizi nasılmış derseniz fragmanı size bir fikir verebilir:

Yeşim Kadıoğlu

Önceki Yazı

Kingdom Hospital – Tanıtım

Sonraki Yazı

Frances O’Connor Once Upon A Time’in Kadrosuna Katıldı