2014’ün En İyi Aktörleri

Geride bıraktığımız yılın genel olarak daha kısa serilerden oluşması ve sinemadan televizyonlara transferleri yoğun bir yıl geçirmemiz bu kategoriyi nispeten daha tahmin edilebilir ve hazırlaması daha basit hale getirmiş olabilir. Yine de adayların her birinin birbirinden güzel performansları nedeniyle aşağıdaki listenin bir sıralama içermediğini sadece eskiler ve yeniler olarak ikiye ayrıldığını belirtmekte yarar var. Siz siz olun, şu şundan çok daha iyiydi gibi yorumlarınızı esirgemeyin.

house

Bu adamın performansından şüphe eden lütfen sussun. Diziyi sevmeyebilirsiniz, ağır ve ağdalı bulabilirsiniz anca Kevin Spacey’nin sinema ile dizi dünyası oyunculuğu arasındaki kalite farkını ortaya koyduğunu kabul etmelisiniz. 1959 yılında doğan aktörün ilk bilindik televizyon dizisi House of Cards olsa da, aslen ilk televizyon projesinin Freedom:  A History of Us olduğunu da bu vesileyle aktarmış olalım.

John-Watson-sherlock-on-bbc-one-32362203-1280-800

Martin Freeman’ı bu sezon sadece Sherlock’la değil Fargo’yla da izleyenlerin -Hobbit’ler konusuna hiç girmiyorum bile- İngiliz aktörü alkışlamaktan kendini alamadığını tahmin etmekteyim. Martin Freeman da her İngiliz aktör gibi, sinema, televizyon ve tiyatroda aralıksız performans sergilemekte. Bu tempoya nasıl ayak uydurduğu ise bir muamma.

rust-cohle-true-detective-04

Matthew McConaughey son dönemde sönmek üzere olan kariyerini bu diziyle toparladı desem bana katılır mısınız? Bu adamdan bu performansı pek de beklemediğimizi itiraf edip, ayıbımızla oturalım mı? Bu listeyi hazırlarken fark ettim ki, Freedom: A History of Us’dan geçen isimler biri de kendisi… Kim bilir belki liste bitmeden birkaç kişiye daha rastlar ve bu oyunculuğun nereden geldiğini anlarız.

tumblr_n8eqmoGAUb1ttjvs0o1_1280

True Detective’e girmişken bitirelim. Eğer “seviyorum ama neden bilmem!” başlığıyla bir liste yapacak olsaydım bu adam oraya adını yıldızlı harflerle yazdırırdı. Woody Harrelson’ın televizyonda ilk tecrübesi tabii ki True Detective değil, Cheer’s’ı hatırlar mısınız? Oradan başlayan televizyon kariyeri (sinema kariyerini tenzih ederek) Will&Grace’den dahi geçti.  Gerçi “White Men Can’t Jump!” unutulmaması gereken projelerindendir. Belirtmeden geçemedim.

Some-people-think-you-don't-need-alarms-on-second-story-windows.

Tüyleri ürperten performansıyla karşınızda Billy Bob Thornton. Ve tabii harika replikleriyle. Fargo’yu izlememiş olanların bile ufak bir google araştırmasıyla bu karaktere bayılacağından eminim. Kendiyle barışık psikopatlığı bir aktör ancak bu kadar güzel ekrana taşıyabilir. Kim der ki kariyerine bir müzik grubunda davulcu olarak başladı?

du bi dakka

Önceki Yazı

2014’ün En İyi Komedi Dizileri

Sonraki Yazı

2014’ün En İyi Aktrisleri