Matt Czuchry Röportajı Üzerinden The Good Wife 6. Sezon İncelemesi

the-good-wife

Good Wife değeri bilinmeyen dizilerden, en azından Türkiye’de.  Benimse çevremde diziyi neredeyse önermediğim kimse kalmadı ama henüz seyirci kitlesine fazla katkı yapamadığım için diziyi konuşacak birilerini bulamıyorum. Hal böyle olunca yılda en azından bir tane The Good Wife yazısı yazıyorum. Bu yazılarda, biraz dizinin yeni sezonu ile ilgili bilgi verirken biraz da kendi düşüncelerimi anlatıyorum. Sezon arasında olduğumuz için bu sefer dizi ile bilgi kısmını Matt Czuchry röportajı ile vermeye çalışacağım. Neden Matt derseniz kendisini Gilmore Girls’ten beri hayranlıkla takip ettiğim için değil tabi daha doğrusu tek nedeni bu değil. Yapımcı Robert King beşinci sezon öncesi verdiği röportajda Czuchry’nin beşinci sezonda önemli bir yeri olacağını ve bunun onu heyecanlandırdığını söylemişti hatta ben de benim kadar heyecanlı olamayacağını yazmıştım. O sezon bu dediğini yapmadığını düşündüğün için mi emin değilim ama altıncı sezon Cary Agos’u merkezine alarak başladı. Hikayenin odak noktası Czuchry olunca The Daily Beast, Czuchry  ile karakteri Cary Agos ve dizi hakkında röportaj yapmış. Ekim ayında yayınlanan (sekizinci bölümden önce) röportajın önemli noktalarına değinirken sizleri kendi yorumlarımdan da mahrum bırakmayacağım yine de yoruma gerek yok sen röportajdan haber ver diyorsanız linke tıklayarak röportajın tamamına ulaşabilirsiniz.

    The Good Wife’ın altıncı sezonunda yayınlanan tüm bölümleri izlemediyseniz yazı sizin için spoiler içerecektir.

The Daily Beast: İnsanlar hapisten çıktıklarında onlara hapis seni nasıl değiştirdi diye sorarız. Sence hapis Cary’i nasıl değiştirdi?

Matt Czuchry: Cary şu anda fiziksel olarak hapiste olmasa da bir bakıma hala hapiste çünkü normal hayatında yaptığı bazı şeyleri yapamıyor. Arkadaşlarına karışıyorlar, içkisine karışıyorlar üstelik hapse dönme olasılığı da var. Bu hikaye öyküsünün eğlenceli ve güzel yanı Cary’nin bu değişiklikleri zamanla fark etmesi.

TDB: Cary’nin kefaletle tahliyesinin iptal olmaması için Kalinda ile iletişimini sınırlandırması gerekiyor. Cary bununla nasıl başa çıkıyor?

MC:  Cary ve Kalinda’nın ilişkisinin işleniş şeklini gerçekten seviyorum. Onlar zamanla yakınlaştı. Cary hapse girdiğinde Kalinda onun için savaşan ilk kişi oldu. Zaten gerçek dostlarınızı trajedi ve travma anlarında anlarsınız ve bu Kalinda’yı Cary’e daha çok yaklaştırdı. Şimdi yasak nedeniyle birbirlerine 15 metreden yakın olamazlar. Sistemin içinde olup sistemi yıkmaya çalışmak onların yakınlıklarını koruyor. Tabi ki bu yakınlığın Cary’nin hapse dönmesine neden olabileceğinin farkındalar.

Yeşim Kadıoğlu: Geç kalınmış bir karar. Şaka bir yana Kalinda’yı dizinin başından beri farklı kadınlar ve arada bir- iki erkekle görsekte Cary’nin hayatında Kalinda’dan başka bir ilişkisini görmedik. İki oyuncu iyi anlaşıyor olabilir ve evet kimyaları da iyi ama bence artık yeter. Beşinci sezonda Cary, Kalinda’nın Diane’e Cary ile olan ilişkisini bilgi almak için kullanacağını söylediğini duymuştu. Ben ilişkileri bu noktadan sonra düzelmez diyordum ama altıncı sezonda ilişkileri daha ciddileşti. Artık Kalinda’da ne varsa bir çok karakter ona aşık üstelik Cary de, Kalinda’nın kendisini aldattığını öğrenmesine rağmen ondan vazgeçemiyor. Cary ile Alicia yaşadıklarına rağmen  Cary sevgilisinden Alicia kocasından vazgeçmemekle benzeşse de Cary’nin durumu daha vahim çünkü Alicia ve Peter birbirini kullanıyor Cary ise hala Kalinda’ya aşık. Hayır gençsin ( Bu arada Matt Czuchry’nin 37 yaşında olduğuna inanabiliyor musunuz, Benjamin Button mübarek) yakışıklısın, başarılısın, maddi durumunda fena sayılmaz. Sana kadın mı yok?

TDB: Yasal sıkıntılar sadece Cary’nin özel hayatının değil meslek hayatının da kontrolünü kaybetmesine neden oluyor gibi görünüyor. Diane ve Alicia, Cary olmadan karar veriyor ya da onun isteğinin tam tersini yapıyorlar. Cary bunlarla nasıl başa çıkıyor?

MC: Meslek hayatı açısından baktığımızda, Cary ve Diane’nin firma için istekleri farklı olsa da – Cary  Diane’nin firmaya katılmasını bile istememişti.-  yan yana durabilmelerini – Cary’i davasında Diane savunuyor.- seviyorum. İkisi de bu  dava ile mesleki anlaşmazlıklarını dengelemeye çalışıyor.

The Good Wife ile ilgili sevdiğim şey dizinin basit olmaması. Alicia, Cary ve Diane sadece işte iyi anlaşamıyor ve bu, bu kadar.  Alicia’nın ” Bak, işte anlaşamadığımız konular olduğunu biliyorum ama bu davada biz senin için buradayız.” demesi  dinamik ve gri alanlar yaratarak olayları daha ilginçleştiriyor.

YK: Ben Alicia ve Cary’nin firmasının çok iyi bir başlangıç yapacağını düşünmüştüm ama işlerin o kadar kolay olmadığını göstermeleri güzeldi. Sonuçta bu bir Türk dizisi değil. Zamanla Florrick Agos, Lockhart Gardner’ı geçebilirdi. Will’in ölümü her şeyi değiştirdi. Tamam aradaki düşmanlık bitsin buna da itirazım yok ama Diane’in Florrick Agos’a geçmesi şart mıydı? Diane yanında Kalinda’yı da götürdü. Kalinda’yı ben de seviyor(d)um ama Robyn’e ne oldu? Ayrıca ben Alicia ve Cary’nin Diane’nin desteği olmadan başarmalarını tercih ederdim ki Alicia zaten Peter’dan gelen gücü de kullanıyordu zaman zaman. Yani bu konuda ben de Cary gibi Diane’in ortaklığına karşıydım.

TDB: Lockhart Gardner’daki ofislerinize geri döndünüz.  Florrick Agos’un bulunduğu depoyu özleyecek misin?

MC: Karakterim Cary 1. Sezonda kovuldu sonra LG’a geri döndü. Kısa bir sure FA‘un  yer aldığı depoda kısa bir süre çalıştıktan sonra tekrar Lockhart Gardner’ın ofislerinin bulunduğu binaya döndü(k). Bu benim için farklı çünkü  Kalinda, Alicia, Will ya da Diane o binada karakterim Cary’den daha uzun süre çalıştı.  LG çekimlerin yapıldığı sette olmak Cary’nin  önceki zamanlarını hatırlattığı için bana garip geliyor.

TDB: Eve dönmek gibi bir şey bir bakıma.

MC: Öyle. Bu birinci sezona geri dönüyormuşuz hissi veriyor ama Cary o zamandan beri çok şey yaşadı. Şimdi tamamen farklı bir insan.Tamamen farklı bir avukat. Bu dönüş bence Seyirci için de heyacanlı olacak.  Cary LG’a  tamamen farklı koşullarda ve hayat tecrübesine sahip olarak döndü Birinci sezonda daha çocuk gibiydi.

YK: Evet birinci sezona geri dönüyormuşuz hissi veriyor ve bunu sevmiyorum. Cary’nin değiştiğini, olgunlaştığını anlamamız için LG ofislerine dönmelerine gerek yoktu. Zaten Diane ve Kalinda FA’a katılmış bir de LG’a gittiler tam oldu. Firmanın depodan taşınması mantıklı ama keşke başka bir binaya taşınsalarmış. Ayrıca David Lee ve Louis Canning’ten kurtulmak bu kadar kolay olmamalıydı.

TDB: Linda Lavin tarafından canlandırılan tahliye şartlarını kontrol eden memurun Cary’e empati mi beslediğini yoksa onu yakalamaya mı çalıştığından emin olamıyorum.

MC: Linda Lavin’in (Mrs Grubik) karakteri onunla konuşurken ne söylendiğine dikkat edilmesi gerektiği hissini veriyor çünkü  işinde çok iyi ve titiz bir karakter. Kendimizi, birbirimizi korumak zorundayız ve üçüncü bölümde Mrs Grubik’in, Alicia ve Diane ile röportaj yaptığında karakterlerin birbirini koruması çok güzeldi.

TDB: Cary, Alicia ve Diane’den bahsettin ilk sezonlara gidersek sanırım bu karakterler arasında böyle bir arkadaşlık olacağını düşünmezdin.

MC: Kesinlikle.Bu sezon ikiden itibaren çok doğal bir şekilde gelişti. Travmatik olaylar insanları yakınlaştırır ya da uzaklaştırır ve bu durumda karakterleri yakınlaştırdı. Karakterler birlikte olgunlaştı. Eğer birinci sezonda böyle bir arkadaşlık olsaydı şimdi karşı taraflarda olur ve Cary’nin hapiste kalması için mücadele ediyor olurlardı. Onlarsa birbirlerini koruyorlar.

YK: Arkadaşlık? Tamam Cary, Alicia ve Diane iş arkadaşının ötesinde ama bence arkadaş kadar yakın da değiller. Cary ve Alicia arasındaki arkadaşlık bağı beşinci sezonda güçleniyordu ama sezonun sonuna doğru bu bağda bir kırılma oldu. Diane’in şirkete katılması, Alicia’nın eyalet savcısı olmak için çalışmaları derken bu arkadaşlık bağı tam olarak sağlamlaştırılamadı. Diane ile Alica’nın ise öncede arkadaş olduğunu hatırlamıyorum. Will’in ölümünün iki kadını yakınlaştırdığı bir gerçek. HattaKing’ler bir röportajda bu iki güçlü kadının arkadaşlığının önemli olduğunu vurgulamışlardı ama Alicia’nın Kalinda ile arkadaşlığı daha gerçekçiydi sanki. Bana kalırsa bu üç karakter için bahsedilen arkadaşlık daha çok lafta. Her ne kadar romantik bir ilişkiye dönecek gibi dursa da Alicia’nın Finn ile arkadaşlığı Cary ve Diane ile olduğundan daha samimi. Alicia Finn ilişkisine gelirsek; Alicia’nın Peter ve Will dışında bir ilişkisi olmasını isteyen biri olarak benim tercihim Finn olmazdı hatta bu ilişkiyi ilk duyduğumda olmaz böyle şey demiştim ama sahneler ve oyuncuların performansları ile aslında oladabilirmiş diyorum. Bir süre sonra iyi ki olmuş bu ilişki de diyebilirim ama bu benim ilk tercihimin Finn olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

TDB: Cary ve Kalinda’nın ne kadar yakınlaştıklarından konuştuk. Archie Panjabi’nin bu sezon sonunda ayrılacağını biliyoruz . Ekip bununla ilgili ne hissediyor, sen ne hissediyorsun?

MC: Archie için çok heyecanlıyım. Anlaşması bu sezon bitiyordu ve o bir dizide başrolde yer almak istedi. Fox ile konuştu; Fox onu, o Fox’u sevdi. Sharon Klein’in Deadline’da söylediği gibi şimdi Archie’nin başrol olarak parlama zamanı. Archie bunu istedi ve anlaşması bitiyordu. Archie benim iyi bir arkadaşım ve onun için heyecanlıyım.

YK: Dizinin ilk sezonlarında Kalinda favori karakterlerimden biriydi ama Archie Panjabi’nin ayrılacağını öğrenmeden kısa bir süre önce Kalinda’nın varlığını sorgulamaya başlamıştım. Kalinda’nın cazibesine karşı koyabilen kişi sayısı yok denecek kadar az, işinde neredeyse hiç bir başarısızlığı yok. İlk sezonlarda çok sevilen bir karakterdi ama zamanla fazla mükemmel bir karakter haline geldi. Geçmişi ile ilgili bir şey bilmiyorduk senaristler dördüncü sezonda bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştı ama olmadı. Senaristler yarattıkları bu karakterin içinden çıkmadılar. Duyguları, yaşadıkları, özel hayatı  düzgün anlatılamadı bence dizide. Süper kahramana döndü karakter. Kalinda’nın son iki sezondur diziye kattığı bir şey yok ama bu oyuncudan kaynaklı bir problem değil o yüzden bu ayrılık hem Archie Panjabi hem de dizi için iyi olacaktır.

TDB: Archie’nin ayrılacağı duyurulunca, Julianna Margulies ve Archie Panjabi’nin en son aynı sahnede göründükleri bölümün üzerinden kaç bölüm geçtiğini sayan yazılar yazıldı ki çok fazla bölüm geçmiş.

MC: Evet bunun farkındayım. Bu hikayenin gidişatıyla alakalı. Nasıl  Kalinda ve Cary, Alicia, Diane ve Cary’ yakınlaştıysa, Alicia ve Kalinda da birbirlerinden uzaklaştı. Bu dizinin getirdiği bir şey.

YK: Kalinda’nın diziye etkisinin son sezonlarda azalmasını ben senaryonun iyi yazılmamasına bağlıyorum ama bir de Julianna Margulies ile Archie Panjabi’nin arasının iyi olmadığı iddiaları var ve çok fazla dillendirilen bu iddiaların doğru olup olmadığını bilmiyorum Margulies’in dizinin yapımcılarından biri olduğunu düşünürsek dizideki karakterlerin sahne sayılarına etkisi olabileceği bir gerçek. Bir de nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama Margulies ve Panjabi’nin aynı sahnede yer almamasında Margulies’in etkisi olduğu ama bunun nedeninin aralarındaki ilişkiden değil Julianna Margulies’in; Alicia’nın kocasıyla yatan Kalinda ile arkadaş olmasının imkansız olduğunu düşünmesinden kaynaklandığı yazıyordu. Hangisine inanırsanız artık.

TDB: Yani kamera arkasında bir görüş ayrılığı yok.

MC: Bildiğim bunun hikaye ile alakalı olduğu  ve bunun ötesinin  benim ile değil  King’ler ile konuşulacak bir konu olduğu.Bu dizinin getirdiği bir şey ve dizi; yapımcıların, senaristlerin dünyası.

TDB: TGW fanları Josh Charles’ın gidişiyle yıpranmıştı. Şimdi Archie Panjabi gidiyor. Senin ayrılığınla ilgili endişelenmemize gerek var mı?

MC: Benim anlaşmam da bu sezonun sonunda bitiyor. Şu ana kadar  yedinci sezon ile ilgili bir şey duymadım. Bu benim düşünmem gereken bir şey değil çünkü henüz zamanı değil. Zamanı geldiğinde ileri gitmek için yapman gereken seçimi düşünüyorsun. Bu diziyi seviyorum. Altı yıldır yüzden fazla bölümdür verebileceğimin maksimumunu veriyorum. Bu konuda tutkuluyum ve bunun karşılığının özellikle de bu sezon görüldüğünü düşünüyorum. Eğer yeni bir sezon olur ve benim de o sezonda yer almam istenirse bunu o konuşuruz ama şimdilik böyle bir konuşma olmadı.

YK: Will diziye ölerek veda etmişti. Kalinda’nın nasıl veda edeceği şimdilik bilinmese de akla ilk gelen onun da ölebileceği. Özellikle son bölümlerde olanları dikkate alırsak Lemond Bishop’ın Kalinda’yı öldürmesi kimse için sürpriz olmaz herhalde. O yüzden Mike Colter (Lemond Bishop) bunun mümkün olmadığını çünkü herkesin böyle düşündüğünü söylüyor. Lemond Bishop belki Cary’e yaptığı teklifin bir benzerini Kalinda’ya da yapar. Mike Colter karakterinin kimseyi öldürmesini istemiyor özellikle de Kalinda gibi fanların çok sevdiği bir ismi. Çünkü Lemond Bishop Kalinda’yı  öldürürse insanlar Bishop karakterinden hoşlanmamaya başlarlar ve  Bishop sevilmeyi seviyor . E Bishop daha önce adam öldürmüştü derseniz onlar önemli insanlar değildi diyor Colter, Enterteinment Weekly röportajında.  Matt Czuchry’i Gilmore Girls’ten beri severek takip eden biri olarak diziden ayrılmasını hiç istemem özellikle de oyunculuğunu gösterme fırsatını bulduğu bu sezondan sonra. Her ne kadar The Good Wife’da, Alicia’nın eyalet savcılığına aday olması ile hikaye daha politik bir hal alsa da tahminim hukukun dizideki önemini koruyacağı yönünde. Tabi bu benim FA’un yeni LG olacağı yönündeki beklentilerimin boşa çıkması çıkması anlamına gelebilir ama bir diziyi güzel yapan şeylerin başında seyirciyi şaşırtması gelmiyor mu?

Elsbeth Tascioni favori karakterim olduğu için onun yer aldığı bölümleri büyük heyecanla bekliyorum ama ilk defa Tascioni’nin olduğu bir bölüm beni hayal kırıklığına uğrattı. Shiny Objects’te, Elsbeth’i Elsbeth yapanın ne olduğunu gördük, Elsbeth’in kafasından geçenlerin bir anda değişmesini parlak objelere borçluymuşuz anladığım kadarıyla. Bu sayede parlak objeler sendromu diye bir hastalık olduğunu öğrendim ama bence bizim Elsbeth’in neden öyle olduğunu görmemize gerek yoktu. Elsbeth’i her zamanki gibi cümlenin yarısında başka bir şeyden bahseden, olayları bir anda aklına gelen bir şeyle çözen bir karakter olarak görsek yeter ve bunlar Elsbeth’in garip ama eğlenceli bir özelliği olarak kalsaydı daha güzel olmaz mıydı?

The Good Wife 4 Ocak 2014’te dönüyor izleyin, izlettirin.

Yeşim Kadıoğlu

Önceki Yazı

Hakkettiği Halde Golden Globe’a Aday Olamayanlar

Sonraki Yazı

Emma Roberts’ın Yeni Adresi: Scream Queens