Neden Jim Moriarty’yi Sevmelisiniz? | 10 Neden

Andrew-Scott-as-moriarty

Bazen dizilerin kötü kahramanları gözümüzde iyilerin önüne geçer ve çok büyük bir hayran kitlesi oluşturur. Herkesin televizyon tarihinde favorisi olan, her yaptığı harekette hem kötülük hem de dâhilik barındıran bir kötü karakter vardır. Benimki şüphesiz Sherlock’tan Jim Moriarty.

Tabii ki benim Moriarty karakterine olan hayranlığımda oyuncu seçiminin, Andrew Scott’ın da çok büyük etkisi var bu yüzden kitaplardaki değil, Sherlock dizisindeki karakteri üzerinden gideceğim.

DİKKAT: Eğer Sherlock dizisinin 3 sezonunu da bitirmediyseniz bu yazı spoiler içerebilir.

moriartytrial (1)

    1. Çünkü zekâsı olağanüstü.

Jim Moriarty, dâhilik ile deliliği birbirinden ayıran o ince çizgide dans eden bir karakter. Sherlock’un zekâsıyla kıyasıya yarışabilmesi, bazen çok ileriye gidip kafasına bir kurşun sıksa da, tamamlamaya çalıştığı “hikayesi” için kelimenin tam anlamlıyla her şeyi yapabilecek özveriyi gösterebilmesi başlı başına bir neden!

moriarty

    2. Çünkü konuşması yeter.

Andrew Scott’ın İrlanda aksanı ve ilginç ses tonu Moriarty gibi kötü ve vurdumduymaz bir karaktere cuk oturmuş! İlk sezonun üçüncü bölümündeki havuz sahnesinde ilk defa Moriarty ile karşılaşıyoruz. Binanın akustiğinden midir, yoksa Scott’ın yeteneğinden mi bilinmez, hayranların büyük kısmı Jim Moriarty’nin sesinden ve konuşmasından bayağı etkilendi.

 Sherlock and moriarty

   3. Çünkü Sherlock ile muhteşem bir çiftler.

Çiftler arasında “kimyanın” önemli olduğunu söylerler ve bu kesinlikle düşmanlar için de geçerli. Sherlock ve Moriarty’nin zekâlarının karşılıklı dansı çok sık rastlanan bir şey değil. Birçok hayran aşk senaryoları kursa da bana kalırsa onlar düşman olarak çok daha uyumlular. Moriarty’siz Sherlock, Sherlock’suz Moriarty hayal etmek pek de olası değil.

ea333d413542391f4dfef30aff63f4f2

    4. Çünkü espri anlayışı var.

Moriarty, işlediği suçlarda mutlaka kendi imzasını atmaya dikkat eden bir kötü karakter. Kraliyet mücevherlerini çalmasından tutun, Sherlock’a bir elmayla mesaj vermesine kadar her hareketinde ince zekası ve espri anlayışının izi var!

sherlock2_moriarty-spot

   5. Çünkü her masalın bir kötü kahramana ihtiyacı var.

Kendisinin de dediği gibi, “Her masalın eski moda bir kötü kahramana ihtiyacı vardır.” Sherlock’un zekâsına yakışacak bir karakter olması en önemli özelliği. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, sıradan insanların işlediği suçlar Moriarty’ninkiler kadar iyi olamaz.

MoriartyCrown

   6. Çünkü taç ona çok yakışıyor.

Londra Kulesi’nde İngiliz kraliyet mücevherliyle adeta bir kral gibi parlayan Moriarty, “Tatlım, beni bir taçla görmelisin.” repliğinin hakkını kesinlikle veriyor. Üstelik tahta ne kadar yakıştığı da ortada. Ondaki özgüven, ondaki hava İngiltere kraliçesinde yok!

sherlock-203-21065

   7. Çünkü canı sıkılıyor!

Bütün bu oyunlar, planlar ve suçların tek nedeninin “can sıkıntısı” olması tam da Moriarty’den beklenecek bir davranış! Sahip olduğu zekayla ne yapacağını bilemeyince kendisine rakip olabilecek, uğraşmaya değecek tek kişi olduğunu düşündüğü Sherlock’a türlü planlar kuruyor. Onu pek de suçlayamayız, değil mi? Hepimiz canımız sıkıldığında ilginç şeyler yapıyoruz.

S2E3_cumberbatch-read-phonebook-600x337

   8. Çünkü müzik zevki harika!

İkinci sezon finalinde Moriarty’nin İngiliz hazinesinden kraliyet mücevherlerini çalarken ettiği dans izlemeye değer. Bir sakız, küçük bir elmas ve yangın söndürme tüpü ile belki de İngiltere’nin en iyi korunan tahtına oturduğu bu ironik sahne arkadan gelen klasik müzikle birleşince bambaşka bir hava yaratıyor.

Jim_Moriarty-3

   9. Çünkü jest ve mimikleri çok etkileyici!

Andrew Scott’ın doğuştan gelen yeteneği gençliğinden beri içinde olduğu oyunculuk dünyasıyla birleşince ortaya muhteşem jest ve mimikler çıkıyor! Moriarty’nin yüz ifadeleri, ses tonu, el hareketlerinin karakterine ayrı bir hava kattığı ve son derece etkileyici olduğu da genel bir kanı.

maxresdefault

   10. Çünkü onu özleyip özlemediğimizi merak ediyor.

Evet! Üçüncü sezon finalinin sonunda beni mutluluğa boğan sahne! Belki de öldüğünde uzun süre kabullenemediğimiz karakterin “Beni özledin mi?” yazısıyla ekrana çıkmasından başka ne isteyebilirdik ki? Tabii ki 2 yıllık bekleyiş zor olacak ama 2016’daki dördüncü sezon Moriarty için beklemeye değer.

Büşra Ayyıldız

Önceki Yazı

Pazar Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Sebastian Roche Once Upon A Time’a Konuk Oyuncu Olarak Geliyor