Another | Tanıtım

Another (Orjinal adıyla Anazâ) Yukito Ayatsuji’nin 2009 yılında aynı isimle yayınlanan korku romanından uyarlanmış bir anime. Toplamda 12 bölümden (+Ova) oluşuyor. Hatta animenin 4 ciltlik manga serisi ve 2012 yılında çekilmiş bir de filmi bulunmakta.

Yani yayınlandığı yıl üzerinden dört yıl geçmesine rağmen “korku-gerilim türünde bir anime izlemek istiyorsan Another’ı izleyebilirsin” şeklinde tavsiye edilebilir.

Konusuna bakalım o zaman; Yer Yomiyoma kasabası, yıl 1972. 9-C sınıfında olan Misaki sınıfın gözde öğrencilerinden birisidir. Fakat trajik bir kaza sonucu hayatını kaybeder. Tüm sınıf hatta öğretmenleri bile bu olaya çok üzülür. Fakat bir gün bir öğrenci “Misaki ölmedi, bakın yaşıyor işte orda” diye sırasını işaret edince tüm sınıf hatta diğer öğrenciler ve öğretmenleri bile Misaki yaşıyormuş gibi davranır. Sırası boş bırakılır, yıl sonu mezuniyeti için Misaki’nin yeri ayrılır. Fakat mezuniyet fotoğrafı çekildiğinde Misaki fotoğrafta görülmektedir. Ölü gibi beyaz ve soluk bir şekilde…

OtakuDesastrado Wallp_ Another 19Asıl hikaye ise günümüzde yani 1988 yılında başlıyor. Annesi ölmüş olan Koichi, babasının işi nedeniyle orta son sınıfı anneannesi ve dedesinin yanında yani Yomiyama’da okumak zorunda kalır. Fakat rahatsızlığı nedeniyle okula bir hafta geç başlar. Hastanede sınıf arkadaşlarından üç kişi onu ziyarete gelir ancak üçünün de davranışlarında gariplik vardır. Aynı günün gecesi ise Koichi asansörde elinde oyuncak bir bebek ve sol gözünde göz bandı olan bir kız ile karşılaşır. Kız morga inmektedir. Kıza “nereye gidiyorsun” diye soran Koichi, “diğer yarıma…” cevabını alır. Bir süre sonra okula başlayan Koichi asansörde gördüğü kız ile aynı sınıfta olduğunu görür, fakat durumda bir gariplik vardır. Kimse kızla konuşmamaktadır, sanki kız orada yokmuş gibi.

Evet, yukarıdaki gibi bir girişi olan anime izleyiciye korku gerilim vaad ediyor. Vaad ediyor diyorum çünkü bana göre animede gerilebilmeniz için kendinizi biraz o moda sokmanız gerekiyor. Özellikle ilk üç bölüm için beklentinizi düşük tutun derim. Fakat ilk bölümlerin yavaşlığı sizi aldatmasın, dişinizi sıkıp sonlara gelebilirseniz hikaye baya ilginçleşiyor. Dördüncü ve beşinci bölümden itibaren ivme kazanan anime finale doğru bol kanlı sahneleriyle izleyiciye istediğini vermeyi başarıyor. Ben özellikle son iki bölümden etkilenmiştim.

Animede genel anlamda gizem ve gerilim durumu söz konusu. Gerçekten izleyici sürekli kafasında “ee neymiş bu durum?” diye düşünüyor. Ve olaylar açığa çıktıkça izleyiciyi “tahmin et bakalım” sorusuyla başbaşa bırakıyor. Her bölüm sonunda sordurduğu “bu seferki kim olacak acaba?” sorusu da cabası.

Diğer yandan anime çizimler açısından oldukça iyi. Karakter çizimlerinde çok büyük farklılıklar yok elbette, kocaman gözler, ince çizimlerle diğer animelerden çok da ayıramadım ama mekan çizimlerini çok beğendim. Fakat müzikleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu alanda biraz zayıf geldi bana.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Game of Thrones’un genç Cercei’si belli oldu!

Sonraki Yazı

2015 People’s Choice Awards Kazananları Belli Oldu!