Code Geass: Lelouch of the Rebellion | Tanıtım

Zekâ oyunları ve bolca makine savaşlarının görebileceğimiz Code Geass; 2006-2008 yıllarında yayınlanmış ve toplamda iki sezon -özel bölümleri saymazsak- 50 bölümden oluşmaktadır. Anime severlerin “başarılı anime” sırasında kendine yukarılarda yer bulduğunu deneyimle sabitlediğim bu yapım içinde macera, dram ve bolca aksiyon barındırsa da garip bir duygusal yanı olduğunu belirtmek isterim.

Konusu; 2010’da Britanya İmparatorluğu’nun Japonya’ya savaş açması ve Japonya’nın süper silahlı (Knigtmare Frame denilen silahlı robotlar) Britanya’ya karşı koyamayıp teslim olması sonucu artık Japonya diye bir yer kalmamıştır. Bölgenin ismi Alan 11 olarak değiştirilmiş ve artık Japonlara 11’ler denmektedir. Bu arada ekranda bir çocuk görünür ve bir gün Britanya’yı yok edeceğini söyler. Bu sahneden yedi yıl sonra ise aynı çocuğu özel bir okulda görürüz. Zekâsını hemen fark edeceğiniz bu genç, bir kaza sonucu terörist bir aktivitenin ortasında kalır. Bu arada 11’ler, yedi yıl içerisinde çeşitli faaliyetler yapmakta ve bir çoğu terörist olarak adlandırılmaktadır. Yanlış zamanda yanlış yerde olan zeki gencimiz ise beklenmedik bir durumla karşılaşarak karşısındakine istediğini yaptırabilen bir güce kavuşur. Geass denilen bu güce karşı koymak imkânsız olduğu kadar, herhangi bir sınırı da yoktur. Hayatı boyunca beklediği şeyin bu olduğunu anlayan genç, bu güç ile artık Britanya İmparatorluğu’nu yok edeceğinden emindir.

Evet, yukarda bahsettiğimiz gencin ismi Lelouch. Hikâye; Lelouch’un bu gücü alması, planlarını bir satranç oyunundaki gibi hamleler halinde tamamlaması ama karşısındakinin hamlesini de öngörmeye çalışmasıyla devam ediyor. Özellikle savaş alanlarındaki stratejik hamlelere hayran kalmamak elde değil.

CODE GEASS

Animenin en büyük artılarından birisi bol karakterli olması. Bu karakterlerin Lelouch için bazen beklenmedik bir yardım, bazen ise yine beklenmedik bir engel teşkil etmesi ise biz izleyiciler için heyecan ve keyif dolu dakikalara neden oluyor. Düzenin, düzensizlik olduğunu söyleyebileceğim yapımın başka büyük bir artısı ise iyiyi ve kötüyü keskin çizgilerle ayırmaması; gri bölgede dolaştığını düşünüyorum ben açıkçası. “Fazla iyilik kötülüğü doğurur mu?”, “saf kötülük var mı?” ya da “iyi amaçlar için ne kadar kötü şeyler yapılabilir?” gibi etik konulara ama özellikle “ikiyüzlülük” kavramına bolca değinen anime, bence geçerliliğini hala koruyor. Ayrıca savaş sahneleri ve Knigtmare savaşlarıyla izleyiciye görsel bir şölen de sunduğu için seyir zevki de yüksek. Satranç oynamayı yani akıl oyununu seven asıl karakterimiz Lalouch, savaş alanında da satranç taktiklerini uygulayınca ve karşısında da genellikle savaş alanında deneyimli prensler-prensesler olunca alınan keyif bir kat daha artıyor. Kısacası hem göze hem beyne hitap ettiğini düşündüğüm bu yapım, sadece döneminin değil günümüzün bile en kayda değer yapımlarından.

1Holy

Animenin bir diğer farklı yanı ise elbette ki çizimleri. Renkli çizimleri, uzun ince bedenleri, kocaman gözleri ve sivri çeneleri belki başta yadırganabiliyor ama ben alışmakta zorlanmadım. Anime ilerledikçe özellikle karakterler için seçilen renklerin aslında kişiliklerini yansıttığını fark ettim. Aynı durum animenin soundtrackleri için de geçerli bence. Başta farklı gelse de alışmakta zorlanmadım ben. Yine de soundtracklerinin zayıf kaldığını belirtmek isterim. Sanki böyle başarılı senaryoya bu müzikler yetmemiş gibi.

Velhasıl anime izlemeyi düşünüyor fakat ne izlemeniz gerektiğine karar veremiyorsanız Code Geass’a şans vermenizi tavsiye ederim. Sevginin, aşkın, sadakatin ve ailelerin çocuklarını nasıl etkilediğini gösteren başarılı bir anime… Yanında bir de başarılı stratejiler ve muhteşem Mecha’lar var.

Not: Death Note ile birçok benzerliği olduğunu düşündüğüm için (izlemediyseniz) önce Death Note’u sonra Code Geass’ı izlemenizi öneririm. Genel olarak Code Geass’ın Death Note’un gerisinde kaldığı söylense de; bana göre anime olarak Code Geass, Death Note’un bir tık üstü; ama soundtracklerde Death Note daha iyi.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

2015-2016 Pilot Sezonu – ABC

Sonraki Yazı

2015-2016 Pilot Sezonu – CBS