Steins;Gate | Tanıtım

2011 yapımı Steins;Gate türleri arasında “en iyilerden biri” olarak ifade ediyor. Haksız da sayılmazlar. Zira yapımın geneline baktığınızda neredeyse havada kalan hiç bir konu yok. İlk bölümlerdeki yavanlık son bölümlerde anlam kazanıyor ve sonunda “olmuş bu” dedirtebiliyor izleyiciye.

Steins;Gate tür olarak bilim-kurgu temelli kara mizah şeklinde tanımlanabilir. Zira karakterler arasındaki dialoglar yer yer ciddi yer yer komik. Fakat sonlara doğru duygusallaşan yapısıyla güzel bir romantik/dram örneği oluşturuyor. Bu da animenin en önemli noktalarından biridir.

Konusu ise; kendisine çılgın bilim adamı diyen Okabe, arkadaşları olan muhteşem hacker Hashida ve sevimliler sevimlisi Mayuri ile laboratuvarlarında çeşitli icatlar yaparlar, fakat bu arada fark etmeden zaman makinesinin temelini oluşturan (daha sonra buna D-Mail diycekleri) geçmişe mesaj gönderme olayını keşfederler. Tabi Okabe bunu tek başına başarmıyor daha sonra nereden geldiğini öğreneceğimiz ve kahramanlarımızın hayatında garip bir yeri olan Suzuha, ifadesizliğiyle “ben böyle kadın görmedim ya” dedirtecek bir karakter olan Moeka, renkli kişilik Faris, bir kadından daha feminen duran ama aslında erkek olan karakterimiz Ruka ile yollarının sık sık kesişmesi sayesinde başarıyor. Ama asıl destekçisi ve Okabe’nin neredeyse tam zıttı bir bilim insanı olan Kurisu’nun yardımı ile amacına ulaşıyor. Animenin en büyük artısı da gerçek hayat ile güçlü bir bağlantısı olmasıdır. John Titor ve CERN gibi isimlere teğet geçen hikayesi yapımı daha da ilginç kılıyor.

Screen Shot 2015-01-11 at 12.28.59 AM

Sonlara doğru anime, izleyiciyi bir yandan çaresizlik içinde kıvrandırırken bir yandan da seçim yapmak zorunda bırakıyor. Asıl karakterimiz olan Okabe’nin hissettiği hemen her şeyi biz de hissediyoruz. İlk bölümlerde olan olayların nedenlerini ve sonuçlarını da görünce tüm taşlar yerine oturmuş oluyor. Hatta filmini de izlerseniz seri boyunca aklımıza takılan “Okabe neden çılgın bilim adamı?” sorusunun cevabını bile buluyoruz. Yani animede gereksiz bölüm kesinlikle yok. Sonuçta dolu dolu 25 bölüm ve bir film izlemiş oluyoruz.

Çizimler açısından da başarılı bir anime bence. Kocaman gözler ve renkli saçlarla standart anime çizgisine uysa da, Steins;Gate karanlık ya da aksine çok aydınlık arkaplanları ile türleri arasından sıyrılıyor. Zaten anime görsel romandan uyarlanmış. Diğer yandan yapımın sahne müzikleri de çok başarılı. Hatta her karakterin kendi sesiyle şarkı söylediği “Vocal Best” ve senfonik öğelerin baskın olduğu müzikleriyle “Symphonic Material” adı altında yayınladıkları iki başarılı albümü bile var.

Ve son olarak; El Psy Cangroo :)

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Code Geass: Akito the Exiled Episode 3 Trailer

Sonraki Yazı

Altyazı Ekibimizin İlk Projesi | Rake – Bilgi ve Tanıtım