Elfen Lied | Tanıtım

2004’ün en çok ses getiren animelerinden olan Elfen Lied dramatik kurgusu ve vahşet içeren sahneleriyle dikkat çekiyor. 13 bölüm ve bir bölüm uzunluğunda bir OVA’dan oluşuyor. İsmini Eduard Mörike‘nin şiirinden alan animede E. Mörike’ye de atıfta bulunuluyor.

Yeni bir tür olan dicloniuslar insanlığı tehdit eden vahşi güdüleri olan, insanlardan en belirgin farkları olarak görünmeyen -vektör adı verilen- uzuvları ve boynuzlarıyla dikkat çeken yaratıklardır. Kendilerini dicloniusları araştırmaya adamış bir grup bilim adamının kurduğu yüksek güvenlikli bir tesiste tutulan Lucy isimli diclonius bir gün kaçmayı başarır ve anime Lucy’nin aranması-bulunma üzerine şekillenir. Türü için korku ve dram diyebileceğimiz yapımın dallara ayrılan bir altmetni bulunuyor.

Nana.(Elfen.Lied).full.223931Elfen Lied muhteşem bir kugu vaad etmiyor. Havada kalan konular çok fazla. Öyle ki, bir an durup “birisi de şu soruyu sorabilir mi acaba?” diye isyan edebiliyor izleyici. “Bu nasıl oldu şimdi?” gibi mantık hatalarının da olduğu animenin en büyük eksisi çok şeyden bahsetmek isteyip yüzelsel kalması. Temelinde “ötekileştirme” ve “ötekileşenin kendine yaşam alanı oluşturmaya çalışması” yatan animenin diğer altmetinlerinde pedolifi, hayatın acı gerçekleri, masumiyetin para etmediği, çarpık aile ilişkileri, insan/toplum psikolojisi gibi maddeler var.

Bu maddeleri toplayınca süper bir seri bekleyebilirsiniz. Fakat bazı konuların işlenişi zorlama gibi duruyor. Psikolojik ve fiziksel şiddetin tavan yaptığı anime içinde masumiyet barındırsa da bunu animenin geneline yansımıyor. Aksine sert ve zorlu bir yapım. En büyük artısı da bu. Yani masumiyet ve suçluluğu yan yana işlemesi. Her bölümde birkaç tane bol kanlı sahnesi var. Ve bu bol kanlı sahnelerin etkileyicilik oranı çok fazla. Bir de bu sahnelerin altına -muhtemelen son 10 yılın en başarılılarından olan- dramatik sahne müzikleri eklenince bu oran bir kat daha artıyor. Zaten animeyi izleten de belli noktalardaki etkileyici sahneleri oluyor.

Elfen Lied başarılı bir açılış jeneriğine sahip. Sanatsal yaklaşımla simgeleştirilmiş görseller ilk kareden itibaren müzik ile birlikte izleyiciye ulaşıyor. “Lilium” isimli latince bir şarkıyla başlıyor anime ve buradaki hüzün tüm sahnelerde hissediliyor. Kaliteli soundtrackleri var. Kapanış jeneriğinin de güzel olduğu animenin görsel anlamda bir eksisi de çizimlerdeki abartılar. Duygu geçişlerini belirli klişe çizimlerle vermeye çalışan anime özellikle Lucy’nin geçişlerini kör göze parmak sokarcasına yapınca yer yer itici olabiliyor. Fakat kotarabildiği dramatik geçiş sahneleriyle bu eksisini de kapatabiliyor.

Velhasıl Elfen Lied herkese hitap etmeyen yapısıyla farklı bir anime. Yine de fragmanına bakmakta fayda var derim, o zaman buyrun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – 27 Şubat

Sonraki Yazı

The Mentalist’e Veda