Aldnoah.Zero | Tanıtım

2014 yaz sezonunun kayda değer yapımlarından olan Aldnoah.Zero’nun bence her şeyden önce en dikkat çekici özelliği, senaryosunu üstlenen Gen Urobuchi. Daha önce Fate/Zero ve Psycho-pass gibi birçok ünlü animenin senaristliğini üstlenmiş yazara, yönetmen koltuğunda yine daha önce Fate/Zero’dan tanıdığımız Ei Aoki eşlik ediyor. Bu arada serinin müziklerini de Attack on Titan ve Kill la Kill gibi yapımlardan sevdiğimiz (en azından benim sevdiğim) bir kişi olan Hiroyuki Sawano yapmış. Kısaca serinin üç temel taşı olan senaristi, yönetmeni ve müzisyeni daha önce kendilerini kanıtlamış başarılı isimler. Şimdi gelelim seriye;

1972 yılında Apollo 17 aracı, ayın yüzeyinde Mars’a açılan bir geçit bulur ve insanlar Mars’ta kolonileşmeye başlar. Fakat bir süre sonra bu Kızıl Gezegen’deki insanlar yüzyıllar öncesinden kalan ve uzayda uzun bir çeşit uykuda olan Aldnoah adını verdikleri bir gücü keşfederler. Uzaydaki insanları yöneten Vers İmparatorluğu bu gücü alır ve güven ortamı sağlar. Fakat Dünya ile aralarındaki bağ zayıflamasıyla kendilerini üstün ırk olarak görmeye başlarlar. Bunun düşüncenin getirisiyle de 1999 yılında Vers İmparatorluğu Dünya’ya savaş ilan eder. Ay yüzeyinde gerçekleştirilen bu savaş sırasında, 1972’de bulunan geçit patlatılır ve ay parçalanır. Elbette ki bunun Dünya için -meteor yağmurları, depremler, anormal hava olayları gibi- ciddi sonuçları olur ki bu olaylara da Heavens Fall denir.

Anime, bu olaylardan 15 yıl sonra yani 2014’te geçiyor. Asıl karakterimiz Inaho Kaizuka ve arkadaşları gelişecek olayların “Dünyalılar” kısmını Vers İmparatorluğu’nun varisi olan Prenses Asseylum ve hem sadık hizmetkârı hem de arkadaşı olan Slaine Troyard ise Marslılar kısmını oluşturuyor. Bu arada Mars’ın yörüngesinde koloniler halinde yaşayan insanların koruyucuları olan şövalyeler var. Genel düşünceleri dünyaya savaş açmak olan bu elit grup bekledikleri fırsat önlerine gelince bunu kullanmaktan çekinmiyor ve sahte barış ortamını 15 yıl sonra bozuyorlar.

Aldnoah.Zero.full.1753878Türünü aksiyon, bilim-kurgu ve mecha olarak belirleyebileceğimiz animenin üzerine bir tutam da dram serpiştirilmiş. Dram kısmını özellikle travma sonrası stres bozukluğu sahnelerine dayanarak söylüyorum ki bence oldukça başarılı ve etkileyici sahneler.

Evet, hikâye genellikle tepkisiz bir genç olan Inoha’nın etrafında geçiyor ve savaş sahnelerinde sıkça akıl oyunlarının kullanıldığını görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında Code Geas ile birçok ortak noktası olduğunu söyleyebileceğimiz bir yapım. Özellikle Kont Cruhteo’nun, Code Geas’daki Prens Schneizel ile fiziksel ve konumsal benzerliği yadsınamayacak derecede. Fakat anime gerçekçiliğe yakın duruşuyla dikkat çekiyor ve mecha çizimleri çok başarılı. Savaş sahneleri tam dozunda ve mükemmel teknolojiyle saldıran Marslıların Kataphrakt’larına (savaş robotlarına Kataphrakt diyorlar) karşı dünyalıların sıradan Kataphrakt’larının mantık çerçevesinden çıkmadan saldırı yaptıklarını gördüğümüzde şaşırmamak imkânsız. İlk bakışta Aldnoah.Zero da genel bir klişe olan “zeki genç” tuzağına düşmüş gibi görünebilir, fakat diğer karakterlerin altı çok iyi doldurulmuş ve bölüm sonlarında ironileriyle ya da -senaristin diğer işlerinden alışık olduğumuz- twist’leriyle bu klişeden kurtuluyor.

Animenin bir diğer artısı ise; her ne kadar Marslılar ve Dünyalılar olmak üzere savaşın iki kutbu olsa da, “saldıran Marslılar kötüdür, kendilerini savunan Dünyalılar iyidir” gibi klişelerden uzak durması ve alt metinlerinde ırkçılığın gereksiz oluşundan savaşın (ya da barışın) politik nedenlerine kadar birçok konuda önemli mesajlar barındırması.

İlk sezonu 12 bölümden oluşan anime finalini Eylül 2014’de yaptı. 2. sezonu ise Ocak 2015’de başlamış bulunuyor.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Showtime’dan yeni bir dizi geliyor: “Billions”

Sonraki Yazı

TV’de Bugün – 26 Mart