Zankyou no Terror | Tanıtım

“Terror in Tokyo” ya da  “Terror of Resonance” olarak da bilinen anime 2014 yazının en beğenilenlerinden bir tanesi. Serinin yönetmeni olan Shinichiro Watanabe‘yi daha önceden Cowboy Bebop, Samurai Champloo ve son olarak Space Dandy’den bilindiği için beğenilmesine şaşmamak gerekiyor. Zira serinin müziklerini de Shinichiro Watanabe ile Sakamichi no Apollon ve Space Dandy gibi yapımlarda çalışmış bir kişi olan Yoko Kanno yapmış. Yani uyumlarını daha önce ispatlamış olan bu ikiliden kötü bir yapım beklemiyordum. Beklediğimi de buldum. 11 bölüm olmasına rağmen anlatmak istediğini kısa ve öz bir biçimde anlatan Zankyou no Terror ciddi altmetniyle fazlasıyla dikkate değer.

11 bölüm olan  serinin türü için gizem, dram azıcık da aksiyon diyebiliriz. Fakat tam tanımı ; psikolojik-gerilim olur sanırım. Zira yapım insan psikolojisine oynuyor.

Zankyou+no+Terror+-+01+-3

Günümüzün alternatif bir versiyonunda geçen hikayemizde kendilerine “Sphinx” diyen iki adet teröristimiz var. Ve internete -yüzlerinde maskelerle konuştukları- bir video yükleyerek Tokyo’da bir saldırı eylemi gerçekleştireceklerini söylerler. Elbette başta kimse dikkate almaz bunu. Saldırı gerçekten de olunca işler değişir ve Japon polis güçleri bu iki genci aramaya başlar. Bundan sonrası ise stratejiler, bulmacalar ve karşılıklı hamlelerle devam eder.

Böyle başlayan anime tam bir seinen örneği. Gizemiyle izleyiciyi içine çekiyor ve yavaş yavaş gün yüzüne çıkan asıl hikayesiyle politikadan tutun da Japonya’nın hala üzerinden atamadığı atom bombasının / ikinci dünya savaşının insanlardaki psikolojik etkisine kadar birbiriyle paralel bir çok konuya değiniyor. (Öyle ki bir ara kendimi terörist nedir diye sorgularken buldum.) Daha ilk karede gördüğümüz “von” (İzlandaca umut demektir) kelimesi ise seriyi başlı başına özetlemeye yetmekle birlikte kelimenin içi çok başarılı bir şekilde doldurulmuş.

Kaldı ki yapım karakter açısından da çok başarılı. Kendilerine 12 ve 9 diyen “Sphinx” gençlerimizin zıt kişiliklerine rağmen ‘bir amaç uğruna nasıl birbirlerine gözü kapalı güveniyorlar’ diye düşünmeden edemiyor insan. Eski dedektifimizin ise karışık geçmişi ve hala üzerinden atamadığı ülke psikolojisinin etkisiyle yaptığı hamleler sayesinde “Sphinx”i anlayabilecek tek kişi olduğunu ispatlar nitelikte. Yani hikaye, kurgu ve karakterler gayet başarılı. Çizimleri ise ayrıca takdir edilmeli, özellikle arkaplan çizimler çok iyi olmuş. Çizimlerdeki gerçekçiliğe müziklerdeki olgunluk eklenince yapımın çizgisi bir seviye daha üste çıkıyor.

Zankyou no Terror “anime olsun, gizem olsun, dram olsun ama ucu da biraz politikaya dokunsun” diyenler için ideal bir yapım.

Buyrun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – 4 Mart

Sonraki Yazı

TV’de Bugün – 5 Mart