Attack on Titan | Tanıtım

2013’ün en başarılı animelerinden (2013 Tokyo Anime Ödülleri’nin En İyi Anime ve En İyi Yönetmen dallarında ödül aldı.) olan orjinal ismiyle Shingeki no Kyojin ; 25 bölümlük ilk sezonuyla güzel bir başarıya imza attı. Yönetmenliği Black Lagoon (bazı bölümleri), Guilty Crown ve Death Note’dan tanıdığımız Tetsuro Araki tarafından üstlenilen animenin müzikleriniyse Hiroyuki Sawano (Guilty Crown, Aldnoah.Zero, Kill la Kill) yapıyor. Mangadan uyarlama olan yapımın türünü aksiyon, macera, fantastik ve biraz korku olarak sınıflandırabiliriz, fakat temelinde tabii ki dram var. Finalinin üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen ilk anda fenomen olmayı başaran Attack on Titan, basit bir konusu varmış gibi dursa da birçok alt metni olan bir anime.

O zaman vakit kaybetmeden konusuna bir bakalım: Yüzyıllar önce insanlık, en büyük avcısıyla tanışmış; nereden geldikleri bilinmeyen devler tarafından saldırılara uğrayarak yok olmanın eşiğine gelmiştir. Bu katliamdan da sadece kendilerini yüksek duvarların ardına hapsederek dışarıdaki devlerden korunabilen az bir nüfus kurtulmuştur. Üç kademeden oluşan bu duvarların en dışındakinin adı Maria, ortadakinin Rose ve en içtekinin ise Sina’dır. Bu arada tüm insanlık büyük oranda askeri sisteme yatırım yapmaktadır. Surlarda gözcülük yapıp şehirleri koruyan “Garnizon”, duvarın dışına çıkarak titanları araştıran “Keşif Birlikleri” ve kralın emrinde olup şehrin Sina içerisinde kalan elit bölümünün düzeni sağlayan “Askeri İnzibat” olmak üzere üçe ayrılan askeri yapısıyla insanlık savunmasını sistemleştirir. Bu şekilde yaklaşık 100 yıl geçer ve bir gün devasa duvarlardan daha büyük bir dev belirerek duvarı yıkar. Böylece devler insanlara tekrar saldırmaya başlar. İnsanlık tekrar yok olmanın eşiğinde midir? Yoksa bu sefer insanlığın bir umut ışığı mı vardır?

vlcsnap-00258Biraz da hikâyemizdeki ana kahramanlara değinelim; Eren, Mikasa ve Armin. Cesur ve hırslı yapısıyla Eren ilk anda amacını belli eder -titan dedikleri devleri öldürmek-. Mikasa daha sakin yapısıyla çoğunlukla geri plandadır, fakat birçok konuda Eren ve Armin’den daha başarılı olmasıyla her ikisinin de bir adım önüne geçer. Armin ise zaman zaman kendisiyle çelişse de çoğu zaman doğru kararı verebilen yapısıyla dikkat çeker. Asıl kahramanlarımız böyle olsa da hikâyenin gidişatına göre seriye dâhil olan ve seride ölen çok karakter var. Spoiler vermemek adına daha detaya inmiyorum ama herhangi bir karaktere fazla bağlanmamanızı öneririm. Zira George R. R. Martin‘e selam çakıyor sanki mangakamız.

Eren, Mikasa ve Armin’den oluşan çekirdek grubumuzun sergiledikleri “abartılmamış karakter” duruşları animenin en büyük artısı. Mesela yukarıda saydığım üçlü ana karakterlerimiz diye her bölüm onları görmüyoruz. Eren cesur ve azimli biri ama sonuçta çocuk, kalkıp da koca bir köyü kurtarmıyor tek başına. Bunun gibi sonuçlara -olması gerektiği gibi- komutanlar planlar yaparak ulaşıyor. Eren’in kahramanlıkları biraz daha farklı…

annie_leonhardt+armin_arlelt+blood+connie_springer+elbin_smith+eren_jaeger+hanji_zoe+jean_kirschtein+masami_chie+megane+mikasa_ackerman+sasha_browse+hd+wallpaper[animefullfights.com]Farklı uluslardan insanların bulunduğu distopik bir toplum oluşturuyor animenin karakterleri. Yani hedef kitlesi daha geniş. Japon kültürüyle harmanlanmış bu heterojen yapısı sayesinde Attack on Titan kendinden beklenen her şeyi fazlasıyla veriyor ve post-apokaliptik duruşuyla yaşam savaşını detaylandırıyor. Saldırı sahnelerinde karakterlerin hissettiği korkuyu izleyiciye de aktarabiliyor. Aksiyon sahnelerindeki adrenalin patlaması ise ekran başındakilere nefessiz anlar yaşatıyor. Kısaca anime her duygusunu karşıya geçirmeyi çok iyi başarıyor. “Şimdi ne olacak” gibi çaresizlik anlarında tam da karamsarlığa düşerken beliren umut ışığını ya da  “her şey toparlanıyor galiba” diye düşünen seyircinin umudunu kırmayı öyle ustalıkla başarıyor ki, bu duygu geçişleri sırasında sersemlemeyen insan yoktur bence. “Oha, hadi canım, yok artık” gibi şaşırma ünlemleri kullanmanız kuvvetle muhtemel.

Anime, hissettirdiği duygular bakımından fazlasıyla gerçek. Hemen her bölümde gördüğümüz ceset dolu sahnelerin gerçekçiliği karşısında hayran kalmamak neredeyse imkânsız. Sezon finaline doğru yapılan stratejik yaklaşımlar ise animenin bir başka artısı olarak sayılabilir. Genel olarak karakterlerimizin yaşam savaşının altını çizen yapım, finale doğru sanki merak unsuru artırmak ister gibi bazı oyunlar oynuyor izleyiciye ve elbette bunu başarıyla da gerçekleştiriyor. Fakat daha kesin sonuçlar için 2. sezonu görmek gerekiyor sanırım.

W1JG2t4Evet, anime 25. bölümüyle sezon finalini yaptı. Tartışmalı geçen bir sürenin ardından 2. sezonun geleceği onaylandı fakat bunun için fazlasıyla bekleyeceğiz. Zira ilk sezon mangada baya ilerlediği için gelecek sezonu oluşturacak materyal henüz oluşmadı. Hala mangası yayınlanan Attack on Titan’ın biz 2. sezonunu bekleyeduralım diğer yandan 2 adet film de yolda. Film ile ilgili bir trailer ve posterler yayınlandı. Şurada manga, anime ve filmdeki karakterlerin karşılaştırıldığı bir haber mevcut.

Velhasıl anime başarılı; abartılıyor mu? Belki. Fakat bunu hak etmiyor da değil. O zaman buyurun fragmanı;

Hayran kaldığım ilk açılış jeneriğini de eklemeden yapamadım, buyurun;

https://www.youtube.com/watch?v=Kw7OwUOmwog

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – 1 Nisan

Sonraki Yazı

TV’de Bugün – 2 Nisan