Death Parade | Tanıtım

Death Parade, 2013 yılında Death Billiards Ova’sının günümüzde TV serisi olarak devam eden versiyonu diyebiliriz. Death Billiards’da genel bir izlenim edindiğimiz hikaye 2015 kış sezonunda 11 bölüm olarak karşımıza çıkıyor ve final yapıyor. Yönetmen ve senarist koltuğunda Death Billiards‘ı yönetmiş, Bleach’de yazar ve yönetmenlik görevlerinde bulunmuş, Zankyou no Terrrorde ise yönetmen yardımcılığı yapmış bir kişi olan Yuzuru Tachikawa oturuyor.  Müziklerini ise geçtiğimiz yıl Gundam Build Figthers ve ondan sonra Haikyuu! ile isminden söz ettiren Yuuki Hayashi yapıyor. Yapımcıları da Death Note, Moster, Nana, Hell Sing ve Black Lagoon gibi serileri izleyiciyle buluşturmuş olan MadHouse olunca, seri yılın merak edilen yapımlarından biri oluveriyor bir anda.

11127806_10206291214342203_532386220720409029_o

O zaman hemen serinin konusuna bakalım kısaca; anime aynı anda ölen iki insanın, ölümlerini o an itibariyle hatırlamayıp, nerede olduğu bilinmeyen bir yere gelmesiyle ve oynadıkları çeşitli oyunlar sonucu Decim karakterinin onları yargılayıp tekrar reankarne olmaları ya da ruhlarının boşluğa gönderilmesi temelinde (ama onlara cennet ya da cehenneme gidecekleri söyleniyor) ilerliyor.

Decim bir yargıçtır (yargıçlar insan duygularından yoksundur) ve Quendecim mekanının sahibidir. Quendecim aynı anda ölmüş olan iki insanın yargılama sürecinde içinde bulundukları bardır ve yargılama genellikle bar oyunları (dart, bilardo, bovling, kart vs.) sayesinde yapılır. Decim oyunlar sırasında oyuncuların en karanlık yanlarını görmeye çalışır (yani oyunun sonucu önemli değildir, oyun sırasında karakterlerin sergilediği tutum önemlidir) ve iki kişiyi kıyaslayarak karar verir. Bu arada Decim yargıçlardan birisidir, seri boyunca birkaç yargıç gösterilir. Peki hiç bir insani duyguya sahip olmayan, yaşam ya da ölümü deneyimlemememiş bu yargıçların karar vermeleri ne kadar doğrudur?

Death Parade psikolojik öğelerin çokça kullanıldığı seinen bir seri. Bölümler genellikle bir çiftin yargılanması üzerinden yürüse de hemen her karakterin farklılığı sayesinde kendini tekrarlamak gibi bir hataya düşmüyor. Kaldı ki sistemin işleyişi ile ilgili hazırlanan bölümler sayesinde izleyici bilgilendirmeyi de ihmal etmiyor. Zaten bölümler esnasında insan doğasının kendine has öğelerini ve farklılıklarımızı o kadar belirgin anlatılıyor ki bu öğeler arasında kaybolmanız kuvvetle muhtemel. Diğer yandan anime yargıç olarak Decim’i sunsa da asıl bunun için her zaman seyirciyi kullanıyor. Seri, Parça parça gösterilen anılar sayesinde ve yargılanan kişilerin içinde bulundukları duruma göre değişen ruh halleri karşısında yargıç olmamızı istiyor, bölüm sonunda Decim’in verdiği kararı (birini reankarne ediyor diğerini boşluğa gönderiyor) düşünmemize sebep oluyor. Bununla birlikte insan doğasına kısa bir bakış atmamızı sağlıyor. Oyunlar insan ruhunun karanlık yanlarını ortaya çıkarma amaçlı olunca, sonuçlar karşısında şaşırmamız da kaçınılmaz oluyor.

Ie0L09d

Serinin ana karakteri Decim olmakla birlikte ikinci bölümde kadroya dahil olan ve kadın karakterimiz de aynı öneme sahip. 11 bölümden oluşan serimiz, bu iki karakterin başarılı “bir gerçek olmayan gerçekçiliği” ile final yapıyor. Konu anlatımında yer yer boşluklar göze çarpsa da başarılı seriler arasında yer almaya aday bir yapım bence Death Parade. Üstelik sadece konusuyla değil çizimleri ve sahne müzikleriyle de göz dolduruyor. Farklı açılar ile hazırlanmış sahneler gayet başarılı ve gerçekçiliği çok iyi olmuş. Yer yer klasik yer yer caz müziğini andıran sahne müzikleri ise serinin başarısının temel taşlarından. Yuuki Hayashi iyi bir iş çıkarmış. Açılış jeneriği serinin ciddiyetinden yoksun olsa da (amaç bu da olabilir tabi) farklı bir tat olduğunu söyleyebilirim. Kapanış jeneriği seri için daha uygun bir yapıda.

Uzun lafın kısası; seri 2015’in dişe dokunur yapımlarından. O zaman buyrun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Jaqen H’ghar Geri Döndü! | Game of Thrones

Sonraki Yazı

Daredevil, 2. sezon onayı aldı!