Yabancı dizi odaklı bir site olsak da başarılı bulduğumuz her türlü işe kapımız açık. Bu yazıda tanıttığımız oyunlar, senaryo üzerine kurulu olup beğenerek izlediğimiz dizilere benzemektedirler. Bu oyunların dizilerden farkı ise ana karakter ile gerçek bir empati kurabilmemizdir. Bir anlamda o karakter siz oluyorsunuz. Senaryonun en kritik seçimleri size ait olduğu için hikayenin sonu da sizin seçimlerinize göre değişiyor. Senaryo kötü biterse de bu tamamen sizin sorumluluğunuzda oluyor. Seçimleri siz yaptığınız için pişmanlık da duymuyorsunuz. Haliyle finali sizi her türlü tatmin ediyor.

Tıpkı yabancı diziler gibi bu oyunlar da bölüm bölüm yayınlanıyor. Örneğin The Walking Dead oyununun şuan 2. sezonu bitti. Her sezonda ise 5 bölüm oluyor. Bunlar belli aralıklarla yayınlanıyor. Yaptığınız seçimler 2. sezondaki olayları dahi etkiliyor. Oyunların başlıklarının yanına kendi verdiğim puanları ekledim. Bu şekilde hangi oyunu daha çok sevdiğimi görebilirsiniz.

1 – The Walking Dead | 9.7/10
walking-dead-1

steamsayfasıÖncelikle belirtelim ki AMC kanalında yayınlanan The Walking Dead dizisi ile hiçbir alakası yok. Robert Kirkman’ın The Walking Dead çizgi-romanının uyarlamasıdır.

Oyunumuz bir polis arabasında başlıyor. Ana karakterimiz Lee Everett, karısıyla beraber olduğu için öldürdüğü milletvekili yüzünden yakalanan bir suçlu. Tabi onun hakkında hemen önyargıya varmayın. Oyunu oynadıkça ana karakteriniz ve diğer karakterler hakkında daha çok şey öğreniyorsunuz.

lee_everett___the_walking_dead_by_jhonyhebert-d5nmofpZombilerin daha yeni yayılmaya başladığı bir dönemde başlıyor hikaye. Haliyle insanlar daha zombilerin ne olduğunu bilmiyor. Yolda birden ortaya çıkan zombi yüzünden panik yapıyorlar ve büyük bir talihsizlik sonucu kaza yapıyorlar. Lee, elleri kelepçeli şekilde kaza yapmış aracın içinden bir şekilde çıkıyor. Dışarı çıktığında ise polis memurunun zombiye dönüştüğünü görüyor.

Hayatta kalmak için ahlaki seçimler yapacağınız bu oyunda küçük bir kız olan Clementine ile karşılaşıyorsunuz. Lee, evinde çaresiz şekilde ailesini bekleyen bu kızı korumaya karar veriyor. Böylelikle Lee ve Clementine’nin hayatta kalma mücadelesi başlıyor.

TRAİLER

Oyunun mekaniklerinden bahsedelim. Karakterler arası ilişkilerinize dayalı bir oyun olmasının yanında anlık tepki vereceğiniz yerler var. Bir anda arkanızdan zombi çıktığında pratik çözümler üretmeniz gerekiyor. Örneğin bir arkadaşınız saldırı altında ve o anda onu kurtarmanız gerekiyor. Yerdeki silahı mı alacaksınız yoksa eğilmeye zaman olmadığı için elinizdeki balta ile ona mı koşacaksınız? Tüm bunları yapsanız bile onu kurtarmaya zamanınız yetecek mi? Bazen aynı anda 2 arkadaşınız tehlikede olacak. Sadece 1 kişiyi kurtarabilecek kapasitede olduğunuz için arkadaşınızdan birini feda etmek zorunda kalacaksınız.  Her bölüm sonunda sizi etkileyecek bir hikayesi var. 1. Sezon finalinde ağlayacağınızın garantisini verebilirim.


2 – The Wolf Among Us | 9.6/10

the-wolf-among-ussteamsayfası

Fables çizgi-romanının uyarlaması bir oyundur.Once upon a time dizisini izleyenler bu oyunu çok sevecektir. Tıpkı dizideki gibi bu dünyada da masal kahramanları gerçek dünyada yaşıyor.

Masal karakterleri kendi dünyalarından kovulmuştur ve bizim dünyamıza sürgün edilmiştir. Kendi dünyalarında rahat ve huzurlu yaşamları olsa da gerçek dünyada tam tersi durumdalar. Çoğu masal karakteri, para kazanmak için kötü yollara düşmüş ve gerçek dünyanın acımasızlığına dayanamayıp intihar etmiştir. Geride kalanlar ise bir şekilde hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. İnsan olmayanlar da bir çeşit tılsım yardımı ile insan görünümüne bürünmüşlerdir. Bazıları parası olmadığı için tılsım alamamıştır bile. Evlerinde kalıp kendilerini dış dünyadan somutlamışlardır. Yaşadıkları yere Fabletown adını vermişlerdir.

bigby-pamukAna karakterimiz kırmızı başlıklı kız ve 3 domuz masalındaki kurtun bizzat kendisi. Bigby Wolf adındaki bu kurt, geçmişinde yaptığı hatalardan ders almış ve günahlarının bedelini Fabletown’da şeriflik yaparak ödemeye karar vermiştir. Kendi dünyasının insanlarının güvenliğini sağlamak ve onların arasındaki huzuru korumayı amaçlamaktadır. Geçmişte sebep olduğu kötülüklerden sonra diğer masal karakterleri tarafından kabul görmek en büyük hayalidir. Tılsımı sayesinde insan olmasına rağmen kurt güçleri de bulunmaktadır. Küçük dairesinde ise üfleyerek evini yıktığı domuz ile yaşamaktadır.

TRAİLER

Uzaktan biraz çocukça gözükebilir ama düşündüğünüzden daha karanlık bir oyun. İçinde o kadar çok gizem var ki onları çözmek isterken başka bir gizeme atılıyorsunuz. Çoğu yerde sizi önemli seçimler bekliyor. Eski zamanlardaki gibi acımasız bir kurt mu olacaksınız yoksa merhametli bir insan mı olacaksınız? Seçimleriniz insanlar arasındaki ilişkilerinizi değiştirecek ve hikaye de ona göre ilerleyecek. Güzel müzikleri, karanlık atmosteri ve muhteşem hikayesiyle kesinlikle oynamanız gereken bir oyun.


3 – Game of Thrones – A Telltale Game Series | 9.2/10

gotsteamsayfasıGame of Thrones’un yeni sezonunun çıkmasına az kalmışken bu dünyanın içinde olmak nasıl bir duygu merak ediyor musunuz? Öyleyse kolları sıvayın ve bir başka güzel Telltale Games oyununa merhaba diyin.

got2

Tüm GoT hayranlarının bildiği Red Wedding’le başlayan oyunda daha nasıl başlanabilir ki dedirttiriyor insana. Tyrion, Cercei ve Ramsay gibi önemli karakterleri görüyoruz ilk bölümde. Diğer oyunların aksine bu oyunda birden fazla karakteri yönetiyorsunuz. Ana karakterlerimiz ise Stark’larla olan benzerlikleriyle dikkat çeken Forrester’lar.

TRAİLER

Tıpkı diğer oyunlardaki gibi yaptığımız seçimler bizi farklı yerlere götürüyor. Karakterler söylediğiniz cümleleri unutmuyor. Bu yüzden verdiğiniz cevaplara dikkat etmeniz gerekiyor. Sonra size geçmişte bana bunu demiştin dediklerinde ölüme kucak açabilirsiniz. Oyunun grafiklerinin yağlı boya temasında olması benim hoşuma giden özelliklerinden. Dizideki oyuncuların seslendirmeleri ile karakterlerin görsel olarak oyuna aktarılması çok başarılı olmuş. Bütün bunların yanında müzikleriyle, gerilimiyle, entrikasıyla mükemmel bir Game of Thrones deneyimi yaşıyorsunuz. Her GoT hayranının oynaması gereken bir oyun..


4 – Life is Strange | 9.5/10

community_image_1422645871 (1)

steamsayfasıTelltale Games’in başarısından sonra DONTNOD Entertainment şirketi de bu oyun türünden çok başarılı bir oyuna imzasını attı. Life is Strange tıpkı yukarıda anlattığımız oyunlar gibi yaptığınız seçimler sonrası hikayenin değiştiği bir oyun.

life-is-strangeAna karakterimiz Maxine Caufield, Blackwell Akademisi’nde fotoğrafçılık okuyan bir kızdır. Çok sevdiği hocası olan Jefferson’ın dersinde kendisine yöneltilen sorulara cevap veremediği ve arkadaşları tarafından küçük düşürüldüğü için kendisini kötü hissetmektedir. Dersten sonra kendine gelmek için gittiği lavaboda, gözleri önünde bir kızın silahla vurularak öldürülüşüne denk gelir. O anda zamanı kontrol edebildiğini keşfeder. Bilinçsiz bir şekilde zamanı geri almış ve hocası Jefferson’ın dersine geri dönmüştür. Bu sefer lavabodaki kızı kurtarmak için ikinci bir şansı vardır. Bütün bunların yanında Arcadia Bay kasabasını yok edecek bir fırtına yaklaşmaktadır. Bütün bunları durdurmak, Max’in elindedir.

TRAİLER

Oyunda yaptığınız her yanlışı, zamanı geri alarak düzeltebiliyorsunuz. Örneğin dersin başında hocasının sorduğu soruyu yanlış bilen Max, zamanı geri alarak doğru cevabı verebiliyor. Fakat zamanı kontrol etme gücü o kadar da güçlü değil. 5 dakika öncesine dönebiliyorsunuz en fazla. Gücünü daha fazla kullandığında ise Max zarar görüyor. Hikaye ilerlemeden önce seçiminizden emin olmanız gerekiyor lakin hikayenin en başına dönme gibi bir seçeneğiniz yok. Bazı yerlerde de zamanı geri alma gücüyle çözeceğiniz basit bulmacalar bulunuyor.


5 – To The Moon | 10/10

to_the_moon_by_bottlewonderland-d75k90isteamsayfasıAslında bu oyun yukarıdaki oyunlar gibi seçimlere dayanmıyor. Ayrıca 2 boyutlu ve pixel grafikli bir oyun. Fakat bu oyun gerçekten çok başka bir oyun. Öyle bir senaryosu var ki oynayıp bitirdiğinizde 2 gün etkisinden çıkamayacağınızın garantisini verebilirim. 2 boyutlu olduğuna bakmayın. Hikayenin işlenişi çoğu sinema filmine taş çıkartır ki bunu 2 boyutlu grafiklerle yapıyorlar. Müzikleri ise o kadar güzel ki hikayeye daha çok bağlanmanızı sağlıyor. Grafik takıntısı olan bir insan olmama rağmen bu oyunu oynadıktan sonra önyargılı olduğum için kendime çok kızdım. Çok fazla bilinmediği için de bu oyunu tanıtmak benim için çok önemli. Oyunun türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır. Çok uzatmadan oyunun hikayesine biraz göz atalım.

2227281-to_the_moon_poster2Dr. Rosalene ve Dr. Watts’ın görevi insanların beynine girerek onların anılarını değiştirmektir. Yaşamları boyunca hayallerine ulaşamamış insanlara ikinci bir şans veriyorlar. Böylelikle hayalinizde kurduğunuz hayatı size yaşatıyorlar. Tabi bu sadece sizin beyninizde gerçekleşiyor.

johnny-riverYaşlı bir adam olan Johnny, ölmek üzereyken aya gitmek istediğini söylüyor. Fakat neden aya gitmek istediğini bir türlü hatırlayamamaktadır. Doktorlarımız da bu isteğini yerine getirmek için Johnny’nin kafasına girerler.

Yaşlılığından gençliğine doğru gittiğiniz bu yolculukta sizleri çok özel bir macera bekliyor! Her bölümde anı parçaları topluyorsunuz. Yeterince anı parçası topladığınızda ise Johnny’nin daha gençliğine iniyorsunuz. Hayat hikayesi, her geçmişe gidişinizde sizi şaşırtmayı başarıyor. Oynarken boğazınızdaki düğümlenme hiç gitmeyecek. Bir ağlayacak bir güleceksiniz bir hüzünlenecek bir mutlu olacaksınız.

TRAİLER

2 doktor arasından birini seçip kontrol ediyorsunuz. Dr. Watts komik ve eğlenceli bir karakter. Dr. Rosalene ise daha akıllı ve ciddi bir karakter. İki karakteri de çok seveceğinize eminim. Johnny’nin inanılmaz hikayesini doktorlarla birlikte keşfedecek ve onu aya götürmek için her türlü fedakarlığı yapacaksınız. Kesinlikle ölmeden önce oynanması gereken bir oyun.

Oyunun insanları ne kadar etkilediğini merak ediyorsanız aşağıdaki reaksiyon videosunu izleyebilirsiniz. Videoda spoiler bulunmamaktadır, rahat rahat izleyebilirsiniz.


Bu yazımızın devamı gelecektir. Oyunlar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere!