Shigatsu wa Kimi no Uso | Tanıtım

2014 Sonbaharı animelerinden olan Shigatsu wa Kimi no Uso ya da İngilizce adıyla “Your Lie in April” 22 bölümden oluşuyor. Aynı isimli mangadan uyarlanan animenin yönetmen koltuğunda Fairy Tail ve Psycho-Pass gibi serilerin bazı bölümlerini yönetmiş Kyohei Ishiguro oturuyor. Senaristi ise Elfen Lied ve High School DXD yapımlarından tanıdığımız Takao Yoshioka. Müziklerini Masaru Yokoyama‘nın yaptığı serinin asıl künyedeki artısı siyuu’ları desek abartmış olmayız sanırım. Hikari Sakishima (Nagi no Asukara), Ken Kaneki (Tokyo Ghoul), Inoha Kaizuka (Aldnoah.Zero) gibi popüler karakterleri seslendirmiş, son dönemde ise Elam (Arslan Senki) siyuu’su olarak karşımıza çıkan Natsuki Hanae seride asıl karakterlerimizden olan Kousei’yi seslendiriyor. Diğer ana karakterimiz olan Koari‘nin siyuu’su ise, daha önce Saki Watanabe (Shensekai Yori), Xenovia (High School DxD) gibi karakterleri seslendirmiş şimdilerde Erina Nakari (Shokugeki no Souma) ile adından söz ettiren bir isim olan Risa Taneda. Yani kadro gerçekten sağlam.

Künye bilgilerine göz attığımıza göre kısaca konusuna bakalım o zaman; ortaokul öğrencisi Kousei yetenekli bir piyanisttir fakat annesini kaybetmesiyle artık piyano çalamaz hale gelir. Her ne kadar çocukluktan beri arkadaşları olan Tsubaki ve Watari ile güzel vakit geçirse de piyanoya olan bağı gitgide incelir. Fakat her şey bir Nisan günü Tsubaki’nin arkadaşı olan Koari’nin Watari ile tanışmak istemesiyle değişir. Arkadaşlarını bekleyen Kousei tesadüfen Kaori ile tanışır ve siyah-beyaz hayatına ilk defa renk geldiğini hisseder.

shigatsu_wa_kimi_no_uso_by_stillglass-d8cw988

Ana karakterlerimiz belli; pesimist -asıl karakter- çocuk Kousei, pesimist çocuğun erkek fatma arkadaşı Tsubaki, okulun favori sporcusu Watari ve her şeyi birbirine katmaya hazırlanan neşe kaynağı kızımız Kaori. Olay örgüsünü bu dörtlü arasında izlediğimiz anime, güzel bir shounen örneği. Aksiyon dışında bir shounen için olması gereken tüm özellikleri taşıyan yapımın temelleri komedi, romantizm ve dramaya dayansa da başka bir konu daha var ki o da müzik. Asıl çocuk Kousei piyanist, ekibe sonradan katılan kızımız Kaori kemanist (ya da kemancı diyelim) olunca klasik müzik de alt metnimiz oluyor. Seri boyunca Chopin’den Bach’a, Fritz Kreisler’dan Beethoven’a birçok klasik müzik eserlerini duyuyoruz. Üstelik çizimler ve melodinin senkronizasyonu da çok başarılı, çalıyormuş gibi görmek yerine gerçekten çaldıklarını hissedebiliyoruz.

shigatsu-wa-kimi-no-uso-episode-1-36

Hikâye olarak ise izleyiciyi zorlamayan seride, beklenen hemen hemen her şey oluyor. Oluşan aşk üçgenleri, genç olmanın yarattığı heyecan ve idealist duruşların hepsini görüyoruz bu animede. Fakat elbette hikâye bu kadar basit değil. Piyano çalma cesaretini kaybeden Kouseki’nin bir nevi kendini bulma yolculuğu diyebileceğimiz yapım, dram türüne de iyi bir örnek teşkil ettiğinin Kousaki’nin annesiyle olan ilişkisinden anlayabiliriz. Hasta annenin oğluna yüklediği idealler altında ezilen Kousaki, annesini de kaybedince piyanoyla olan bağını kopma noktasına getiriyor. Fakat karşına çıkan Kaori ile piyano çalma nedenini sorgulamaya başlıyor. Burada da serinin -bazen- komedi öğesini ve -genellikle- hayata bakış açısını sorgulama kısmını oluşturuyor.

shigatsu-wa-kimi-no-uso-episode-1-48

Shigatsu wa Kimi no Uso çizimleriyle de oldukça başarılı. Hatta sanırım serinin en güzel yanı çizimleri. Rengârenk arka planlara genellikle kiraz çiçeklerinin yaprakları eşlik ediyor. Sonbahar-kış animesi olmasına rağmen izleyiciye ilkbahar-yaz aylarının sıcak esintilerini hissettirebiliyor. Özellikle müziğin renklere dönüştüğü birkaç sahne var ki “bir duygu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi” dedirtebiliyor. Açılış jeneriği kendi hayran kitlesini oluşturmuş Goose House’a ait olan “Hikaru Nara” ile yapan animenin kapanış jeneriği ise daha duygusal tonlarda… Scor müziklerini ayrıca başarılı bulduğum serinin OST albümü kesinlikle dinlemeye değer.

Ocak 2014’de başlayıp Mart 2015’de final yapan seri, gerisinde hüzünle karışık bir tebessüm bıraksa da başarılı yapımlar arasında yerini alıyor bence. O zaman buyurun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

29 Nisan Çarşamba Reytingleri

Sonraki Yazı

Under the Dome üçüncü sezondan trailer!