Arslan Senki | Tanıtım

Arslan Senki ya da diğer bir adıyla The Heroic Legend of Arslan, 2015 bahar sezonu animesi. 25 bölüm olarak planlanan yapım 5 Nisan 2015 tarihinde yayınlanmaya başladı. Yapımcıları arasında –Fullmetal Alchemist, Steins;Gate, Cowboy Bebop, Shingeki no Kyojin gibi animelerin de yapımcısı olan- FUNimation Entertainment da olan seri, yılın merakla beklenen yapımların birisi.

İlk romanını -aynı zamanda Legend of the Galactic Heroes‘un da yazarı olan- Yoshiki Tanaka‘nın 1986’da yazmış olan serinin ilk mangası, Chisato Nakamura tarafından 1990 yılında çizilmiş. Yine 1990 yılında altı bölümlük OVA olarak kısa bir serisi yayınlanan Arslan Senki‘nin ikinci mangası 2013 yılında -aynı zamanda Fullmetal Alchemist‘in de mangakası olan- Hiromu Arakawa tarafından çizilmiş. Günümüzde yayınlanan seri ise bu son mangadan uyarlama. Yönetmeni -daha önce Bleach‘i yönetmiş olan- Noriyuki Abe ve senaristi Makoto Uezu olan serinin mangayla aynı çizgide ilerlediği söyleniyor.

1Türleri arasında; tarih, macera, dram olan yapım fantastik öğeler de taşıyor. Tarihi dokusunun hemen hissettiğimiz animenin -yani asıl hikaye temelinin- eski bir İran söylencesi olduğu kabul edilse de ana hatlarıyla hikaye için karışık bir Ortadoğu-Asya hikayesi diyebiliriz.

Konusuna bakalım o zaman biraz; Prens Arslan her ne kadar babası muhteşem hükümdar Andragoras’ın altında ezilse de, kendisini babasına -ve diğer herkese- kanıtlamak ister. Zira kimse onu, kırılgan yapısı olduğu için tahta uygun olduğunu düşünmemektedir. Bu yüzden 14 yaşında ilk savaşına katılır fakat ihanet sonucu savaş kaybedilir krallık işgal edilir.

2Pers İmparatorluğu’nun varisi Prens Arslan etrafında gelişen hikayede, düşman işgaline uğrayan ve ele geçirilen Pers İmparatorluğu’nun tekrar kurulmaya çalışması, savaştan şans eseri sağ kurtulan Prens Arslan’ın topraklarını geri almaya çalışması şeklinde gelişiyor. Uzun bir yolculuğa çıkmak zorunda kalan Prens Arslan, topraklarını kurtarma yolunda yanına Daryun’u alarak avantaj elde etmiş olsa da yeni yoldaşları; strateji ustası Lord Narsus ve okçu Elam ile daha iyi olacağını düşünmekte ve bu yeni arkadaşlarının -tabii bir de güçlü bir ordunun- sayesinde topraklarını geri kazanabileceğine inanmaktadır.

Arslan Senki karakter gelişimi olarak biraz hızlı ilerlese de hikaye olarak şimdilik bir eksik yanı yok. Tabi final yapmadan kesin bir şey söylemek de doğru olmaz. Fakat animenin genel havası baya iyi. Hatta hafiften -ama çok hafiften- Fullmetal Alchemist esintilerini bile hissedebilirsiniz. Çizimleri senenin en iyi çizimlerinden olmuş desek abartmış olur muyum bilmem ama müzik ve sahne uyumlarını çok beğendim ben. Ozaman lafı fazla uzatmadan sizi tanıtım videosuyla başbaşa bırakayım;

https://www.youtube.com/watch?v=chNf06sWA_E

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – Çarşamba

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri