Noragami | Tanıtım

2014 kış sezonunun eğlenceli animelerinden olan Noragami 12 (+1 ova) bölümden oluşuyor. Yönetmeni Tamura Koutarou ve senaristi Akao Deko. Mangakası ise Adachi Toka olan serinin künyedeki en güçlü ismi müsizyeni Taku İwasaki gibi duruyor. Zira müzisyen Taku İwasaki’yi daha önceki işleri olan Witch Hunter Robin, Soul Eater ya da Tengen Toppa Gurren Lagann serilerinin müziklerinden tanıyabilirsiniz. Fakat ne senaristin ne de yönetmenin daha önce kayda değer bir işi olmamış. Yine de mangası fazlasıyla dikkat çekmiş olan yapım 2014 kışında anime izleyicisiyle buluşmuş.

noragami-1Seiyuu kadrosunda ise; Shingeki no Kyojin‘da Levi‘yi seslendirmiş olan Hiroshi Kamiya burada karşımıza Yato olarak çıkıyor. Seride diğer bir önemli karakter olan Yukine‘ye ise daha önce Guilty Crown‘da Shu Ouma‘yı, Deadman Woderland‘da Yoh Takami‘yi, High School DxD‘de Issei Hyoudou‘yu seslendirmiş olan şu aralar ise Arslan Senki‘de Siver Mark‘ı seslendiren Yuuki Kaji hayat veriyor. Fakat siz onu muhtemelen Shingeki no Kyojin‘dan Eren olarak hatırlarsınız. Serinin sempatik karakteri Hiyori İki‘yi ise Maaya Uchida seslendiriyor. Siyuular bu kadar değil tabi, yan karakter diyebileceğimiz karakterlerin de arkalarında başarılı isimler var.

Kısaca animemizin konusuna bakalım biraz da; düşünün ki dünyada 8 milyon tanrı var. Ve bu tanrılara da hizmet eden saf ruhlar var. Saf ruhlar tanrıların “ilahi adalet”leri (silahları) olarak görev yapıyorlar. Ana karakterimiz Yato’da bu tanrılardan birisi. Fakat pek popüler değil. Dünyada sıkışıp kalmış saf ruhlar dışında ayakashiye dönüşmüş kötü ruhlar da bulunuyor ve bu kötü ruhlar genellikle insanların hayatlarını kötü yönde etkiliyor. Başıboş tanrımız Yato’nun ise genellikle bu ayakashilerle yolları kesişiyor. Tabi tek işi onları öldürmek değil. Asıl işi beş Yen karşılığında insanların isteklerini yerine getirmek, ki para biriktirebilsin ve kendine bir tapınak yaptırabilsin.

noragami-2Elbette ki bu, tanrı bile olsa onun için zor bir durum. Bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapmakla birlikte (boş bulduğu her duvara numarasını yazmak gibi) tek derdi de bu değil. Mesela ilk bölümde Yato’nun İlahi Adaleti olan Tomone, Yato’nun disiplinsizliğinden, berduş gibi yaşamasından ve elbette ki bir tapınağı olmayışından şikayet ederek görevini bırakmak ister. Yato’ya da yeni bir “İlahi Adalet” aramak düşer. Bu arada yolları Hiyori ile kesişir. Bir kaza sonucu iki dünya arasında sıkışan Hiyori ne tam bir insan ne de tam ruhtur. Olmadık yerlerde ve zamanlarda bedeninden ayrılan ruhu ise hem zor hem de eğlenceli olaylara neden olacaktır. Böyle başlayan anime komedi ve aksiyon unsurlarını bölümlere serpiştirerek devam ediyor. Hiyori’yle olan uyumları dikkatlerden kaçmamakla birlikte merkez karakterimiz tabi ki Yato. Birkaç bölüm sonra Yato’nun ilahi adaleti olarak tanıştığımız Yukine ise serinin bir başka önemli karakteri.

Anime eğlenceli bir shounen örneği olsa da yer yer ciddi şeyler de söylüyor. Finale doğru artan gerilim de cabası. Özellikle Yato’nun geçmişiyle ilgili hikayeler ciddi, ayakashilerin sahneleri karanlık ve zaman zaman da gerilimli olabiliyor. Evet, sıkı bir gizem vaad etmiyor ama heycanı korumasını da başarıyor. 12 bölüm sonunda ise hala çözülmemiş bazı konular olsa da keyifli bir şekilde ekran başından kalkmanız kuvvetle muhtemel oluyor. Zira çizimler çok başarılı, sahne-müzik uyumları çok iyi. Hatta serinin en başarılı kısmı müzikleri desek avartmış olmayız sanırım.

noragami-4Noragami ilk sezonuyla genel anlamda beğeni topalmış olsa da sezon finalinden sonra ikinci sezonun gelip gelmeyeceği uzun bir süre muallakta kalmış bir yapım. Yakın zamanda ikinci sezonun da geleceğini duyuran yapımcılar çalışmalara başlamışlar bile. Fakir ama gururlu tanrımız Yato yarım kalan işlerini ikinci sezonda tamamlayabilir mi bilinmez ama hayranları tarafından yine hevesle izleneceği kesin, öyleyse buyurun ilk sezon tanıtım videosu;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Mr. Robot ikinci sezon onayı aldı!

Sonraki Yazı

Hannibal’ı Kurtaralım!