Geçtiğimiz yıla damgasını vuran dizilerden bir tanesidir True Detective. Hatta en başta gelenlerden bir tanesi desek yeridir. Ancak dizi bittiğinde herkes ikinci sezon için mırın kırın yapmaya başladı. İlk sezonda işlenen hikaye bitti, yeni bir hikaye ile devam edilecek. İşte burada işler biraz sarpa sarabilirdi.

İkinci sezon geçtiğimiz günlerde başladı. İlk bölümü izleyenler bir çok yorum yaptı. Beğenmeyenler ve ilk sezonu arayanlar olduğu gibi, ikinci sezonu çok beğenenler ve ilk sezona göre daha başarılı olacağını düşünenler de var.

Bunların yanında ilk sezonun çok etkisinde kalıp ikinci sezon için beklentisi az olan ve izlemek istemeyenleri de çok görüyorum. Bunlar için bu yazıyı hazırlamayı uygun buldum. Dizinin ilk bölümünü izleyenler için 1. bölüm yazımız şurada hazır(Yazı müthiş, bölümü izleyenler mutlaka okumalı)

Bu yazıdaki hedef kitlemiz ikinci sezonu izlememek için burun kıvıran dostlar. İşte size ikinci sezonu izlemek için 7 tane sebep

1- Oyuncu Kadrosu

İlk sezon büyük sükse yapan Matthew McConaughey ve Woody Harrelson ikilisinin ardından bu sezon da dizi başlamadan başarılı iki oyuncu duyuruldu. Colin Farrell ve Vince Vaughn. Doğru düzgün televizyon kariyeri olmayan bu iki sinema yıldızının performanslarını merak için bile izlenebilecek bir ikinci sezon oluşturuyor dizi.2

2- Anti Kahramanlar Ordusu

Dizi karakterlerine biraz göz gezdirince ortaya çıkan tablo tam anlamıyla bu. Hayattan beklentisi olmayan üç anti kahraman. Collin Farrell’ın hayat verdiği Raymond Velcoro başta olmak üzere; Paul Woodrugh(Taylor Kitsch) ve Antigone “Ani” Bezzerides(Rachel McAdams) tam anlamıyla hayranlık uyandırıcı anti kahramanlar. Bu üçlü yan yana gelirse nasıl mı olur? O da dizinin ikinci sezonunu izlemek için tek başına bir neden.true5-1024x358

3-Dizi müzikleri

Evet son bir kaç gündür herkesin dilinde olan dizi müzikleri.  Açılış Şarkısı(Opening Credits), dizi içerisindeki müzikler ve dizi sonunda çalan müzik tam anlamıyla diziyi bir kaç seviye yukarı çıkartmış.

Açıkçası ben dizilerde müziklerden çok etkilenen bir karakter değilim. Dizinin içindeki müziğin sanatsal değeri ne kadar yüksek olursa olsun hiç önemli değil benim için. Önemli olan o müziğin diziye kattığı değer.
Bu dizide ilk bölümün 49. dakikasında başlayan ve 4 dakika 40 saniye süren sahne adeta kesit bir baş yapıt olmuş. Müzik böyle olduğunda ve diziye değer kattığında çok önemlidir. Bu sebeple sadece böyle baş yapıt sahneler için bile izlenmelidir ikinci sezon.
Bu arada o sahneyi izlemeden geçmeyin.

4-Ortam

İlk sezonu izleyenler zaten bilir. True Detective bir kaç dizi ile birlikte ortamı kendisine özel olan dizilerdendir. Ben bu diziden aldığım ortam ve görsel hazzı hiç bir diziden almadım şimdiye kadar. Görsel efektsiz, kendisine has ve çok duygu yüklü ortamı yüzünden bile ikinci sezon yine izlenebilir. Evet belki zor anlattım ama ortam izlemeden nasıl anlatılır ki? Kulaklıkla, karanlık ortamda ve büyük ekranda diziyi izleyince sanki evin salonunda değil de, doğma büyüme vinci’li gibi hissediyorsunuz. Yarattığı ortam ile bu hissi veren nadir dizilerdendir.

5-Drama faktörü

Geçtiğimiz sezon mistik bir hava vardı dizide. Rust Cohle’u hepimiz çok sevdik. Hatta ayrı bir dizi çekilmesini de önerenler vardı. Ondan çok şey öğrendik. Dizi bize yaşamı sorgulattı. Ancak bu sezon biraz daha farklı. Yapımcıların “baştan aşağıya yeni bir True Detective” isteği gerçeğe dönüşmüş.
Bu sezon bu mistik yapı yerine biraz daha drama yapısı ön plana çıkmış. Yeni karakterlerin yapısı ve dizinin amacı doğrultusunda bu sezon çok tatlı bir sert drama ortaya çıkmış. Dizi dünyasının kaliteli drama yokluğu çektiği bu günlerde ilaç niyetine geldi 2. sezon.

6-Çekim

Evet ortamdan bahsettikten sonra çekimlerden bahsetmezsek haksızlık olur. Müziklerde bahsettiğim gibi, dizilerde teknik konulardan da çok etkilenmem. “Oha ters açı lan” tiplerinden değilim kısacası. Ancak bir düz adam olarak Breaking Bad sonrası çekim tekniklerinden, açılarından ve envai çeşit şükela hareketlerde etkilendiğim, sanat yönetmenine hayran olduğum tek dizidir True Detective. Eğer siz bu maddeye önem veriyorsanız, sırf bunun için bile izlenebilir ikinci sezon.true1-1024x358

7-Hayatı sorgulatan yapısı

İlk sezon ve Rust Cohle’a değinmemiz gereken bir yer daha. O kadar alıştırdılar ki bize adeta bir felsefe kitabı okuyor gibi dizi izletmeye, bundan vazgeçmemeleri çok sevindirici. Belki karakterlerin yapısı gereği mistik dokudan vazgeçtiler, ancak drama yönü ile de izleyenleri hayatı sorgulatmaya devam ediyorlar. Eğer dizinin ilk sezonunda bu yön sizi etkilediyse hiç merak etmeyin olduğu gibi devam ediyorlar. Hem de bu sefer daha hayattan ve daha sert karakterlerle.

truedetective_1.jpg.CROP.promo-mediumlarge