Ölü Adamların Gösterisine Hoşgeldiniz! | Deadman Wonderland

2011 bahar sezonu animesi olan Deadman Wonderland aslında mangadan uyarlanmış bir seri. Jinsei Kataoka tarafından yazılan -ki kendisi aynı zamanda Eureka Seven’in de mangakasıdır-, Kazuma Kondou tarafından çizilen manga, animeye uyarlanınca yönetmen koltuğuna Koichi Hatsumi oturmuş. 12 bölüm (+1 OVA) olan seri aksiyon, bilim kurgu, dram, doğaüstü güçler, korku-gerilim gibi öğeler içerse de aslında shounen/seinen karşımı bir yapıya sahip.

Serinin siyuu kadrosunda da oldukça başarılı isimler var. Erkek karakter seslendirme deyince aklan gelen ilk kadın siyuulardan olan Romi Park (Toushiro Hitsugaya/Bleach, Edward Elric/Fullmetal Alchemist, Temari/Naruto, Hange Zoe/Attack on Titan, Nana Osaki/Nana) asıl karakterimiz olan Ganta Igarashi’yi seslendiriyor. Kana Hanazawa (Seryuu/Akame ga Kill, Anri Sonohara/Durarara!!, Akane Tsunemori/Psycho-Pass, Mayuri/Steins;Gate) ise diğer bir ana karakter olan Shiro’nun siyuusu. Yuuki Kaji’de (Satomi/Black Bullet, Shu Ouma/Guilty Crown, Yukine/Noragami, Meliodas/Nanatsu no Taizai, Eren/Attack on Titan) diğer bir önemli karakter olan Takami’yi seslendiriyor.

deadman2Manglobe Stüdyosunun prodüksüyonunu üstlendiği yapımın konusu kısaca şöyle; 10 yıl önceki felaketten sağ kurtulan Ganta sıradan bir öğrencidir. Sınıfta normal bir günde aniden camdan giren maskeli birisi tüm sınıfı katleder ve Ganta’nın göğsüne kırmızı bir kristal yerleştirir. Sınıf arkadaşlarını katletmekten hüküm giyen Ganta, Deadman Wonderland denilen bir hapishaneye gönderilir. Burada mahkumların hepsi ölüm cezasına çarptırılmıştır ve yaşamak için üç günde bir şeker (boyunlarına taktıkları kelepçeden gelen zehre karşı panzehir) almak zorundadırlar. Özel bir hapishane olan Deadman Wonderland yılın belirli zamanlarında halka açılır ve sonucu ölümle biten yarışmalar düzenlemektedir. Daha derinde ise -hapishananenin başka bir kısmında- özel güçleri olan mahkumların karşılaştığı -bir nevi kafes savaşı- maçlar düzenlenir. Ganta ise farketmeden kendisini kaybedenin cezalandırıldığı kazananın ise yüklü miktarda para -böylece istediği kadar şeker alabilir- ödülü aldığı karşılaşmalarda bulur.

deadman1Deadman Wonderland içinde bolca şiddet ve kan olan serilerden. Drama yönü ağır olan serinin başı var ama sonu yok gibi bir şey. Zaten serininde eksik yanı burası. Hapishanede belirli bir dönemi izlediğimiz anime sonunda tam anlamıyla izleyiciyi tatmin edemiyor. Seriyi sevenler finali görmek için mangasını okumak zorunda. Zira mangada final yapılmış. Yine de anime kişi analizlerini iyi yapıyor. Karakter açıdan oldukça zengin olan yapımın artı yönlerinden birisi de bu. Yani karakterler başarılı, “keşke biraz daha derinini görebilsek” dediğimiz karakterler de yok değil gerçi. Birçok karakterin ortak noktası; şahsına münhasır psikopat olmaları. Burada da bazı klişelerle de karşılaşmıyor değiliz, ama seri bir nevi “şov dünyası eleştirişi” gözüyle izlenebilir.

Çizimlerini başarılı bulduğum serinin en güzel yanı açılış jeneriği desem abartmış olmam sanırım. Animenin karanlık ve kanlı yapısına uygun görüntülerle süslenmiş jeneriğin müziği Fade’e ait. Şurada klibini izleyebileceğiniz animenin kapanış jeneriği de başarılı. Devam etmesi gereken bir yapıda biten anime yine de eleştirel yapısıyla izlemeye değer. O zaman buyurun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – Salı

Sonraki Yazı

Pretty Little Liars 6×08 Fragmanı