Birazcık yabancı dizilerle aranız iyiyse; A, B ve C harfleri alfabenin başlangıcından çok daha fazlasını ifade ediyor demektir size. Tabii ki; C-B-S, N-B-C, F-O-X, H-B-O gibi harfler de sizlere sadece vasıfsızca yan yana harfler olarak görünmüyordur. Bugünkü vasıfsız yan yana gelmiş harflerimiz A,B ve C.

Tabii ki Amerika’nın en önde gelen kanallarından birisi olan ABC’den bahsediyorum. 1943 yılında radyo kanalı ile yayınına başlayan kuruluş 19 Nisan 1948 yılında televizyon kanalı olarak hayatına devam etmiştir, bu tarihten sonra da kanal yıllardır zirveye yakın olan kanallardan birisi. Tam adı American Broadcasting Company olan kuruluş 50’li yıllardan bu yana sektörel bazda öncü oldu ve olmaya devam ediyor.

Kanalın yaptığı işleri, hatalarını, başarılarını, dizilerini ve şovlarını zaten her zaman konuşuyoruz. Şimdi konuşacağız konu ise biraz daha tematik.

Kanalların kendilerini yansıttıkları, kültürünü ve geleneğini ekrana taşıdıkları en önemli unsur olan “Logo”yu konuşacağız. ABC bizim hafızlarımızda sade logosuyla yer alsa da bakın tarihte ne gibi logolar kullanmış.

1943-1953

Kanal, yayın hayatına radyo kanalı olarak başlamasından dolayı ilk logosu tahmin edilebileceği gibi ismi ve mikrofon temalı bir logo kullandı. Hem televizyon hem de radyo dönemlerine denk gelen bu logo televizyon ve radyoyu aynı karede buluşturmayı başarmış. Kare şekildeki logonun içi kanalın ismi, büyük harflerle TV ve mikrofondan fazlasını da barındırıyor. Kanalın ilk logosu olsa bile mikrofonun altındaki kamera lensi de dikkatlerden kaçmıyor.

Bu ince ayrıntıyla American Broadcasting Company kuruluşunun ilk zamanlarda bile tek hedefinin televizyon kanalı olduğunu kolayca anlayabiliyoruz.

1953-1957

1953 yılında kuruluş, ilk logo değişikliğini gerçekleştirdi. Kuruluş United Paramount Theaters kuruluşu ile birleşmesinden sonra UPT’nin de logoya dahil olmasına karar verdi ve yeni bir logo tasarladı. Bu logoda United Paramount Theatres kuruluşunun simgesi olan kartal şekli de yansıtıldı. Logodan; tv yazısı, mikrofon ve kamera lensi kaldırılıp 13 yıldızdan oluşan bir çember içerisinde kanalın ismi (ABC) ve onu çevreyelen bir kartal şeklinde oldu. Ayrıca yıldızlı çember de bir kalkan şeklinde tasarlandı.

Bu logo için büyük görsel bulmakta zorluk çektim. Kanal kendi kaynaklarında dahi bu logoyu kullanmamasının sebebi; bu logoyu sadece 4 sene kullanmış olması ve kanalın sade logo anlayışına ters olması olarak lanse edilmekte.

1957-1962

Kuruluşun sadeliğe verdiği önemi çok iyi biliyoruz. 1953-57 yılları arasında United Paramount Theatres ile birleşmesi sonucu kartallı logoya geçmesi kuruluşun politikasına ters bir logo ortaya çıkardı. Bu karardan çabuk dönen kuruluş, 4 yıl sonra yeni bir logo daha tasarlattı.

1956 yılında yeni logo tasarımı konusunda karar kılan kuruluş, eski kartallı logoyu önce küçülttü, sonra ise tamamen kaldırdı. 1957 yılının şubat ayında ise günümüz logosundan önceki en son halini aldı.

Televizyon misyonu iyiden iyiye artan kuruluş, bu yeni logoda “television network” ibaresini kullandı. Büyük bir “a” içerisine “abc” harferinin şık bir şekilde yerleştiği logo, günümüzdeki halinden önce son değişikliğine uğradı.

Bu logoda sadecelik ve şıklık ön planda olmakla beraber kuruluş bu logoyu tüm yazılı ve görsel medyada kullandığı gibi resmi binalarına ilk defa işletti. Bu güne kadar şirket yazışmalarında logo kullanılmazken, buna da öncülük yaptı. Kuruluş logosunu hemen hemen her yerde kullanmaya başladı ve böylece iyiden iyiye marka olmaya başladı.

1962’den Günümüze

Hepimizin tanıdığı, bildiği ABC logosu 1961 yılında ortaya çıktı. Paul Rand tarafından tasarlanan logo resmi olarak 19 Ekim 1962 yılında görücüye çıktı ve kuruluş tarafından büyük beğeni topladı. Basit yapısı ve kanal standartlarına uygun olması açısından 1962-1963 sezonunda ani bir kararla resmi logo haline geldi. Bu karar öyle bir karar ki bundan 50 yıl sonra bile kullanılacak bir logoya geçişi sağladı.

Bu logoyu yapıp bununla sınırlı kalmadı tabii ki kanal. 1964 yılında bu logonun içi renki versiyonunu sundu ve dönüşümlü olarak kullanmaya başladı. Çocuk programları, eğlence programları ve şov programlarında renkli logoyu kullanırken diğer programlarda sade logoyu kullandı.

Bununla birlikte 1969-1970 yıllarında kanal tünel efekti vermesi açısından iç içe daireler şeklinde olan logoyu bazı zamanlarda kullandı. Bunu perspektif kuralına göre geriye doğru gittikçe küçülen daireler şeklinde tasarlasa da pek başarılı olduğu söylenemez.

Kuruluş 1975 yılında portakal teması ile daire logosunu renklendiren kanal renkli logoyu aralıklarla kullandı. 1978 yılında ise arka planı okyanus rengine dönüştürüp “Parlak bir yeni dünyaya hoşgeldiniz” sloganı ile logoya renk katmaya devam etti.

1983 yılında kanal arka plan renk değişikliğinden memnun olmuş olacak ki, arka plan rengini altın sarısı ve altın sarısı çizgili desenlerle donattı. Ayrıca 1987 yılında ise 6 farklı rengin çapraz çizgiler halinde olduğu bir arka plan da kullandı.

1990’yı yıllardan itibaren ise kanal arka plandan ziyade üç boyutlu bir tasarım ile küçük değişiklikler yapsa da bilgisayar animasyonu ile üç boyut efekti katması haricinde logoda farklı bir değişiklik yapmadı.

1998 yılında, “Biz televizyonu seviyoruz” sloganıyla piyasada rekabetin kızıştığı yıllara girdi. Bu tarihten itibaren her sene logosunda ufak tefek güncellemeler yapsa da 2007 yılına kadar siyah arka planlı logodan vazgeçmedi.

2003 yılı ise 2007’de gerçekleşecek olan değişimin habericisi olan dizi sonlarında ABC logosunun parlak ve renkli ışıklarla meydana gelen versiyonunu tanıttı. Logo sıfırdan oluşurken parlak renkler dikkat çekmişti. Bu gösterimler 2007 yılında oluşacak yeni arka planın habercisi niteliğinde.

Ve 2007 yılında kanal en büyük değişikliği yaptı ve günümüzde kullandığı logoya geçiş yaptı. Şimdiye kadar sadece arka planı değiştirmekle yetinen kanal bu sefer logonun düz çember mantığını korusu da yazı şeklini ve arka planını tamamen değiştirdi. 24 Eylül 2007 yılında büyük bir lansman ile bu en güzel ve en büyük çözünürlükteki logosunu görücüye çıkardı.

Arka planda 3D teknolojisini kullanan kanal, parlaklık, matlık ve güneş ışığı gibi etmenleri de kullandı. Ayrıca su efekti de en büyük değişiklikti. Arka plana kabarıklık vererek abc yazısını ön plana çıkarması da en şık unsurlardan bir tanesi oldu.

Logonun ilk bakışta diğerinden ayıran en temel özelliği 3d olması gibi gözükse de dikkatlı bakıldığında; yazı fontundaki değişiklik, arka plandaki değişiklikler ve içerideki abc yazısının boyu gibi farklılıklar dikkat çekiyor. Bu yeni logo ile birlikte HD yayınlara da başlayan kurulul hem SD hem HD yayınlara bu yüksek çözünürlükteki logoyu optimize etti. Ancak ilerleyen aylarda ABC HD logosunu tanıttı.

HD logo ile birlikte yeni logo ikilisini günümüze dek kullanan kanal uzunca yıllar bu logoları kullanacak gibi. Zira eskiden yaptığı küçük değişiklikleri bile 2008 yılından bu yana yapmamakta ve bu akılda kalıcı logo ikilisine sonuna kadar güvenmekte. Kuruluş yeni logolarını da basılı ve yazılı tüm yayın organlarında kullanıyor.

Çoğumuz ABC’yi LOST ile yakından tanısak bile kanalın onlarca başarılı yapımı günümüze kadar geldi. Her zaman akıllarda kalan ismi ve logosu ile Amerikan televizyonlarında sadeliğin öncüsü oldu ve bu öncülük tüm dünyaya yayıldı. İngilizlerin dev kanalı BBC geçtiğimiz senelerde tasarladıkları HD logolarının esin kaynağının ABC olduğunu açıkladı.

Bizim ülkemizde hâlâ yeni nesil logolar dev gibi ve sadelikten uzak ola dursun, ABC sadelik ilkesini tüm dünyaya aşılamaya devam etmekte. Dizi ve filmlerde logoyu tamamen kaldırma ve arka planı saydamlaştırma da ABC’nin bir başka öncülüğü. Bu öncülük yine bizim ülkemize henüz uğramış değil.

Bu yazı dizisini elimden geldiğince kanal logosu ile renklendireceğim. Ve bu sırada TRT’nin son logo hamlesinden sıkça bahsedeceğim. Ancak hazır yeri gelmişken, sadeliğin ön planda olduğu ABC kuruluşunun başarılı hamesini 50 yıl geriden de olsa ülkemizde öncülüğünü TRT 1 kanalı başlattı. Umarım ilerleyen yıllarda da ABC’nin gittiği yolda gider diyorum.

İlerleyen günlerde yeni kanal logolarıyla devam edeceğim. Sıradaki kanalımız, içerisinde büyük gizem saklı olan NBC.

Görüş ve Önerileriniz İçin Kişisel Twitter