Gen Urobuchi’nin En İyi 5 Animesi

Gen Urobuchi ya da fanlarının deyimiyle Urobutcher (butcher İngilizce’de “kasap” demektir) 1972 doğumlu yazardır. Görsel roman şirketi olan Nitroplus‘da çalışan Urobuchi aslında ilk olarak görsel romanlarıyla tanınmıştır. Standart anime izleyici diyebileceğim kişiler ise -ki bunların içine ben de dahilim- onu daha çok anime serileriyle tanıyor.

genGen Urobuchi anime serilerinin birkaç ortak özelliği var. Bunlar genellikle, ölen karakterler, plot twist ve karanlık -umutsuz- hikayeler oluyor. Zaten karakterleri öldürmesiyle bilindiği için kendisine Urobucther (ya da yukarıdaki örnekteki gibi “Gen the Butcher”) lakabı takılmış. Kendisi de bu lakabı takanların yüzünü kara çıkarmıyor yani hemen her yapımında bir ya da birkaç karakteri kurban ediyor. Fakat anime serileri çok iyi. Aşağıda tamamen şahsi değerlendirmemle hazırladığım bir liste var. Fakat listedeki her anime serisinin ortak noktası az önce saydıklarım. O zaman izleyici ters köşe yapan hikayeleriyle ünlü, her anime serisinde asan kesen Urobutcher’ın en iyi beş anime serisine kısaca bir göz atalım;

5-Aldnoah.Zero15 – Aldnoah.Zero (2014/2015)

Tanıtımını daha önce şurada detaylı bir şekilde yaptığım Aldnoah.Zero ilk sezonu 2014 yazında 12 bölüm olarak, ikinci sezonu ise 2015 kışında yine 12 bölüm olarak yayınlanmış uzay, bilim kurgu, aksiyon ve mecha animesidir. Seri aslında ilk sezonuyla tam bir Urobuchi yapımı denilebilir. Gerçi Urobuchi sadece ilk üç bölümün senaryosunu yazmış ama orjinal hikaye kendisine ait. Konusuna kısaca bakacak olursak; İnsanlar 1972 yılında uzayda bir geçit keşfederek Mars’ta kolonileşmeye başlamıştır. Aldnoah adını verdikleri bir gücü de keşfeden bir grup insan Mars’ta yaşamın kurucusu olur. Fakat bir süre sonra Marslı’lar ve Dünyalı’lar savaşır, nedeni ise kısmen kaynak sıkıntısı kısmen de ayrımcılıktır. Ay yüzeyinde gerçekleşen ilk savaş sonucunda keşfedilen geçit patlatılır ve ay parçalanarak dünyaya zarar verir. Heavens Fall denilen bu olaydan 15 yıl sonrasını konu alan animede bolca mecha görüyoruz. Gelişmiş teknoloji ve süper güçlere de göz kırpan yapımımızın tabiki en büyük artısı yaratıcısı olan Gen Urobuchi. Zira Urobucher namına yakışır bir biçimde özellikle ilk sezondaki plot twistleriyle izleyiciyi şaşırtırken bir yandan da kahramanlarını harcamayı ihmal etmiyor. Serinin ikinci sezonu ilkine göre biraz daha zayıf olsa da en azından ilk sezondaki başarısıyla listede yer almayı hak eden bir yapım Aldnoah.Zero.  Çizimlerini ve ilk açılış jeneriğini ise ayrıca takdir ettim, çok iyi.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – Pazar

Sonraki Yazı

Kaybolan İnsanlar Mahvolan Hayatlar | The Leftovers