Sohbet Tadında American Horror Story: Hotel’e İlk Bakış

7 Ekim’de ekranlara bomba gibi girmeye hazırlanan American Horror Story: Hotel başlamadan önce daha önce şurada yaptığımız gibi karşılıklı bir sohbet havasında yeni sezonu yazarlarımızdan Hafize Mutlu ile tartıştık. Kendisine teşekkür edip, sizlere de güzel bir okuma dilerim.

Buğrahan-Dizinin bel kemiği Jessica’nın ayrılışı sence diziyi nasıl etkileyecek? Biliyorsun genelde olay örgüsü onun etrafında gelişiyordu.

Hafize- Evet, Jessica Lange American Horror Story için çok önemli bir karakter ama “en” önemli karakter değil. Zaten öyle bir şey de yok, kaldı ki dizinin başarısının biraz da buradan geldiğine inanıyorum ben, yani bir ana karaktere bağlanmıyor hikaye, birkaç ana karakterleri var her hikayenin. O yüzden Jessica’nın yokluğunun diziyi çok fazla etkileyeceğini zannetmiyorum ben. Ama diğer yandan izleyici olarak Jessica Lange performansından mahrum kalacağız, orası ayrı konu. Zaten Ryan da böyle bir açıklama yapmıştı değil mi?

B-Evet Ryan yeni sezonda birden fazla ana karakterin olacağını ve önceki sezonlardan daha fazla erkek karakterlerin öyküsünü göreceğimizi söyledi. Fakat Jessica konusunda sana katılamıyorum. Jessica olmadan ilk iki bölüm bizim içi garip geçebilir.

B-Ryan, Hotel sezonun önceki sezonlarla bağlantılı olacağını daha önceki sezonlarda gördüğümüz karakterlerin otele giriş yapacağını söyledi. Bu bağlamda kimleri görmek istersin?

H-Zaten birçok oyuncu bu sezonda da yer alacak, fakat ilk sezonda gördüğümüz Connie Britton ve Dylan McDermott’i tekrar görsek fena olmaz hani. Çünkü bu oyuncuları diğer sezonlarda neredeyse hiç görmedik. Şahsen asıl görmek istediklerim ise Alexandra Breckenridge ve Zachary Quinto. İlk sezondan sonra, gözlerim hep bu iki oyuncuya aradı yeni sezon kadrolarında. Zachary Quinto iki sezon yer almıştı ve iki sezonda da başarılı bir performans çizmişti, psikopat karakterlere çok yakıştırıyorum onu. Sezonun konseptine de aykırı olmaz, bir-iki bölüm üst seviyede bir heyecan yaşatabilir izleyiciye. Tabi sezonda yer alırsa… Peki senin görmek istediklerini kimler? Sarah Paulson sezonda yer alacağı için kimi söyleyecektim merak ediyorum :)

B-Bunu söylediğim için birçok kişi tarafından linç edilebilirim fakat Madison Montgomery’i görmek çok isterim. Emma Roberts’ın sezon finaline konuk olacağını düşünürsek ben de acaba soru işaretlerini uyandırdı. Öte yandan görmek istediğim bir diğer karakter Murder House’un emlakçısı olan kadın. Sana kötü bir haber veriyim o zaman Zachary bir daha AHS’ye geri dönmeyeceğine dair geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapmış.

  B-Lady Gaga gibi marjinal bir karakter yeni sezonda reytingleri daha da arttırabilir mi sence? Oynayacağı Elizabeth karakteri hakkında ne düşünüyorsun?

H-Lady Gaga dizide başarılı bir performans çizse de çizmese de reytinglerde etkisi olacaktır. Zaten müzik dünyasında fazlasıyla tanınan bir isim ilk birkaç bölüm performansını görmek için dizinin izleyicisi artacaktır, gelecek bölümlerde ise iyi performans sergilerse iyi performansını görmek için, kötü bir performans sergilerse, bu kötü performansını görmek için izleyici en azından birkaç bölüm daha takip edecektir diziyi. Bence Lady Gaga dizinin reklamı açısından önemli bir isim. Fakat reklamla olmuyor bu işler biliyorsun ki, senaryonun da güçlü olması lazım.

Lady Gaga’nın karakteri Elizabeth’e gelirsek, onun karakterinin otel sahibi olduğunu, sanatla, modayla ve sosyal çevresiyle dikkat çektiğini biliyoruz. Bir de ilk bölümlerde ortaya çıkacak kötü bir planı olacağını duyduk. Tahminim bu planın uygulanması ve etkileri sezonun genel konseptini oluşturacaktır. Yani Elizabeth için sezonun kilit isimlerinden diyebiliriz. Hem otel sahibi oluşu hem de bu planı onu sezonun merkezine koyuyor bence. Performansı hakkında ise izlemeden bir şey söylemek -her ne kadar kliplerindeki oyunculuğunu biliyor olsak da- maalesef çok zor. Kliplerini izlemişsindir mutlaka, sence nasıl bir performans görürüz dersin?

B-Gaga’nın oyunculuğunu ben SNL programında izlemiştim. Gayet iyi bulmuştum. Zaten ‘sanatçı’ kimliği ile de yaptığı konser performansları adeta birer müzikal havasında. Günümüz Türk dizisi piyasasında sonradan yetme sadece görünümleri ile başrole seçilen insanların yaptığı oyunculuk ortada. Fakat Gaga bu yeni yetme tayfadan ayrı olarak zamanında oyunculuk dersleri de almış bunu showlarında ve kliplerinde kullanmış biri olarak altından kalkacağına çok eminim. Ayrıca Kathy Bates geçen verdiği bir röportajda Gaga ile yaptığı çekimlerden sonra çok etkilendiğini bu kadar iyi bir performans beklemediğini dile getirmiş. Ee söz konusu yılların oyuncusu Bates olunca tabi ki insan hayliyle inanıyor.

Diğer sayfalara numaralara basarak geçebilirsiniz.

Buğrahan Erbar

Önceki Yazı

Pazartesi Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Salı Gecesi Reytingleri