O Gün Gördüğümüz Çiçeğin Adını Hala Bilmiyoruz | Ano Hana

2011 yapımı olan Ano Hana ya da uzun ismiyle Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai (The Flower We Saw That Day) drama ve slice of life türüne son zamanlardaki en başarılı örneklerden birisi. 11 bölüm olan yapımın yönetmen koltuğunda, daha önce Toradora ve Toaru Kagaku no Railgun gibi yapımları yönetmiş ve bu sene yayınlanacak olan Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans’ı yönetecek isim olan Tatsuyuki Nagai oturuyor. Senaryosu ise Nagi no Asukara, Kuroshitsuji, Fate/stay night ve Toradora gibi yapımlarda karşımıza çıkmış bir isim olan Mari Okada yazıyor. Siyuu kadrosu da oldukça başarılı olan seride Meiko “Menma” Honma‘yı Ai Kayano (Golden Time’da Linda, Guilty Crown’da İnori, Hyouka’da Mayaka, No Game No Life’da Shiro)Jinta “Jintan” Yadomi‘yi Miyu İrino (Code Geass; Boukoku no Akito’da Akito, Phantom: Requiem for the Phantom’da Zwei, Owari no Seraph’da Yuuichirou)Naruko “Anaru” Anjou‘yu Haruka Tomatsu (Gintama’da Gintoki, Sword Art Online’da Asuna)Atsumu “Yukiatsu” Matsuyuki‘yi Takahiro Sakurai (Code Geass’da Suzaku, Fairy Tail’de Eucliffe, Psycho-Pass’de Makishima, Tokyo Ghoul’da Uta)Tetsudo “Poppo” Hisakawa‘yı Takayuki Kondou (Prince of Tennis’de Oishi) ve Chiriko “Tsuruko” Tsurumi‘yi Saori Hayami (Fairy Tail’da Kagura, Hibike! Euphonium’da Haruka, Owari no Seraph’da Shinoa, Shigatsu wa Kimi no Uso’da Emi) seslendiriyor.

anohana1Yukarıda da belirttiğim gibi seri “drama, slice of life” yani “günlük hayat” temalarında. Bir de tanıtımlarda “fantastik” diyor. Ama bu fantastik yanına rağmen oldukça gerçekçi bir anime olmuş Ano Hana. O zaman lafı uzatmadan konusuna geçeyim hemen; 10 yıl önce kendilerine Süper Barış Avcıları diyen, Menma, Jintan, Poppo, Anaru, Yukiatsu, Tsuruko’dan oluşan altı kişilik arkadaş grubu, aralarından bir kişiyi kaybetmiş ve dağılmıştır. Memna trajik bir kaza sonucu ölmüştür. Hikaye günümüzde olayın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra anlatılıyor. Karakterlerimiz ayrılmış, Jintan annesini de kaybetmesiyle içine kapanmış okulu bırakmış, Poppo dünyayı gezmeye merak salmış, Anaru düşük seviye bir liseye giderek şımarık arkadaşlar edinmiş, Yukiatsu ve Tsurumi ise örnek öğrenci gibi görünmelerine rağmen içtenliklerini kaybetmişlerdir. Yaz başında Menma’nın ruhu Jintan’a görünür. Başta bunu yaşadığı strese bağlayan Jintan umursamaz, fakat diğer yandan öldüğü gün onu üzdüğü için de kendisini affetmemektedir. Menma bir dileği olduğunu, bunu gerçekleştirmeden “öbür tarafa” geçemeyeceğini söyleyince de, bu suçluluk duygusuyla hareket eder ve ona inanır, dileğini gerçekleştirmek ister. Fakat Jintan’a şu an onlarla aynı yaşta gözükmesine rağmen hala çocuk ruhlu olan Menma dileğinin ne olduğunu hatırlayamaz, dileği bulmak da Jintan’a kalınca, Jintan’ın arkadaşlarından yardım istemekten başka çaresi kalmaz. Ve böylece çocukluk arkadaşları Menma sayesinde tekrar iletişime geçer.

Elbette bu göründüğü kadar kolay değildir. Her bir karakter zaman içinde değişmiş, kabuklar örmüş ve farklılaşmıştır. Yani herkes için diğer bir kişiye ulaşmak aslında oldukça zordur. Üstelik 10 yıl önce olanların suçluluk duygusu da kimsenin peşini bırakmamış ve hayatlarının bir parçası olmuştur. Hal böyle olunca Menma’nın varlığına da, onun dileğinin gerçekleşmesine de inanmak başlangıçta baya zor bir şey gibi durur.

anohana2Evet, serimiz küçük yaşta en yakın arkadaşlarından birisini kaybeden arkadaş grubunun travmasını anlatıyor. Her bir karakterin ayrı ayrı hissettiği suçluluk duygusu ve bu duyguyla başa çıkma yöntemleri bir yana, hikaye Menma’nın öldüğü gün yaşananlar ve günümüzde yaşananlar ile paralel bir şekilde izleyiciye anlatılıyor. 11 bölüm olmasına rağmen karakter derinlikleri çok iyi işlenmiş ve her bir karakterin duygusunun içi doldurulmuş, repliklerine ayrı ayrı anlamlar yüklenmiş. Yani en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş diyebileceğim seri duygusal anlamda çok iyi bir iş çıkarmış. Zaten bu yüzden türü için referans alınabilecek bir iş diyorum. O klasik aşk üçgenleri bile oluşan travma içine öyle güzel serpiştirilmiş ki standart bir seride “kim kiminle ne yapmış-sonları ne olacak?” diye düşünürken izleyici, burada buna çok önem vermiyor. Çünkü odak noktamız bu değil. Evet aşk, sevgi  önemli konular ama bundan çok daha ötesi var.

anohana3Serinin odak noktası her ne kadar Menma’nın dileğiymiş gibi dursa da her karakterin kendisiyle ve birbiriyle yüzleşmesi gerekmekte. Karakterlerin bu duygusal travmalarını abartıya kaçmadan, gerçeklik çizgisinden çıkmadan anlatan serinin en büyük artısı da bu zaten. Karakterlerimizin farklı kişilikleri sayesinde sürekli kavganın olduğu ya da tam tersi doğru düzgün konuşulamayan dialogların olduğu ve yahut ağır dramatik sahnelerin olduğu bir anime olmaktan kurtuluyor. Farklı kişiliklerdeki bu karakterimiz bize her türlü duygunun sentezlenmiş halindeki dialogları sunuyor, sahneleri veriyor, duyguyu hissettiriyor. Ve evet finale doğru, karakterlerimizi daha iyi tanıdıkça, yaşadıklarını daha iyi anladıkça ve onlar da kendileriyle yüzleştikçe daha da duygusallaşıyor. O yüzden izlerken yanınızda bir mendil bulundurun derim. Zira finalde  gözünüze “bir şey” kaçma olasılığı fazla.

anohana4Görsel ve işitsel olarak da çok iyi olan seri hemen her yönüyle takdiri hak eden bir yapım bence. Açılış ve kapanış jenerikleri (özellikle kapanış jeneriği) çok iyi seçilmiş. ZONE bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Çizimleri ve renkli sahneleriyle de yaz aylarının hem heyecanını hem de bunalımını çok iyi yansıtıyor anime.

Seriden iki yıl sonra yayınlanan bir anime filmi olan Ano Hana için bu yıl düzenlenen 3. Ano Hana yaz Festivali’nde 2015 yılı içerisinde yayınlanacak yeni bir filmin de yayınlanacağı duyrulmuştu. Serinin hayranı olarak merakla bu filmi beklerken siz de fragmanına bir göz atın bence :)

Onu seven bunları da sever; Clannad, Angel Beats!, Nagi no Asukara, Shigatsu wa Kimi no Uso

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Bu devirde topçu olacaksın | Ballers

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri