Avrupa Dizileri | Fransa

Film sektörünün doğduğu yer olarak bilinen Fransa’da herşey ünlü Canal +’ın (Canal Plus) televizyon serilerine para yatırmaya başlamasıyla birlikte değişti. Aşağıdaki listeye baktığımızda da bu paranın hakkının verildiğini kolaylıkla söyleyebiliyoruz. “Avrupa Dizileri” yazı dizimizin üçüncü durağı Fransa’da da hukuk ve polisiye ağırlıklı yapımların yanı sıra fantastik, komedi ve tarihi türlere de yer verebiliyoruz. Daha evvel yayınladığımız Danimarka ve İsveç listelerimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Engrenages – Spiral (2005 – )

Engrenages4x8

Fransız televizyonlarını araştırırken Spiral’e denk gelmemeniz mümkün değil. Bu yapım açık ara Fransız televizyonlarının en tanınan dizisi. Yaklaşık 70 farklı ülkede yayınlanan dizi Fransa’nın hukuk sistemi hakkında hazırlanmış polisiye bir drama. Polis kuvvetleri, avukatlar, yargıçlar ve savcıların günlük faaliyetleri üzerinden ilerleyen dizi 2005 sezonunda yayına girdi. BBC 4’te de yayınlanan yapım BBC’nin ilk Fransızca yayınıydı. Çok olmasa da yaklaşık 200.000 kişilik sadık bir izleyici kitlesi yakalayan dizinin ikinci sezonunda BBC de yatırım yapan firmalar arasında yer aldı. Hulu ve Netflix gibi alternatif kanallarda da kendine yer bulan yapımı bu kadar özel kılan şey ise, dizinin adının da işaret ettiği gibi hukuk sisteminin içindeki insanların da vahşileşebileceğine dair yaptığı vurguydu.

Braquo (2009 – )

braquo

Fransa’da yayınlanan ilk sezonuyla kanalına rekor sayıda izleyici kazandıran ve birçok yabancı yapımı geride bırakan Braquo oldukça karanlık bir polisiye olarak karşımıza çıkıyor. Yayın hakları dünya genelinde birçok ülkeye satılan yapım çoğu zaman Engrenages (Spiral) ve HBO’nun efsane dizilerinden The Wire’ın bir karışımı olarak tarif edilmekte. Bir dava yüzünden intihar eden arkadaşlarının ardından Paris’te görevli bir grup polisin kanunu bir kenara bırakmasını konu alan yapım oldukça vahşi sahnelere sahip. Bu nedenle dizi küçük yaştaki izleyiciler için uygun değil. Yetişkinlerin ise nispeten sağlam bir mideye sahip olmaları gerekiyor.

Fais pas çi, fais pas ça – Desperate Parents (2007 – )

o-FAIS-PAS-CI-SAISON-5-facebook

2007 yılında yayına giren komedi Desperate Parents, ABD’ye ihraç edilen Fransız yapımlarından. Modern Family dediğimde hemen anlayacağınızdan eminim. Modern zamanların ailevi sorunlarını konu alan Fransız yapımı da komşu olan iki ailenin çocuklarını büyütürken farklı metotlar benimsemesi üzerine yazılmış bir komedi. Dikkati çeken ise hangi yolu izlerlerse izlesinler her iki ailenin de çocuklarıyla hemen hemen aynı sorunları yaşıyor olması. İlk sezonu daha çok bir reality show gibi çekilen dizinin ikinci sezonunda ise senaryo üzerinden ilerlenmiş.

Les revenants (2012 – )

les-revenants2

ABD televizyonlarından tanıdık gelecek bir başka yapım ise Les revenants. Bir dağ kasabasında öldüğü düşünülen insanların teker teker geri dönmesiyle başlayan olaylar ve bu dönüşün ufak topluluk üzerinde yarattığı derin etkiler izleyiciye aktarılırken, diğer yandan da gizemli doğa olayları ile baş başa kalıyoruz. Dizi İsveç’te “Hayaletler” adıyla yayınlanırken, Fransa, Belçika, Birleşik Krallık, Norveç, Kanada ve tabii The Returned adıyla da ABD’de yayınlandı. Soundtrack’i İskoçlu müzik grubu Mogawai tarafından yapılan dizi kendi adıyla bir albüm çıkmasına da vesile oldu. David Lynch’in Twin Peaks’ine benzetilen Les revenants Metacritic’ten de 97/100 puan almayı başardı.

Un Village Francais (2009 -)

Un-village-francais-ira-jusqu-en-1945

Fransa’nın büyük hitlerinden biri olan Un Village Francais bazıları için Band of Brothers’ın Fransız versiyonu olarak nitelendirilirken, birçokları yapımı Alman II. Dünya Savaşı draması “Unsere Mütter, unsere Vater”e benzetmekte. Dizi kuvvetini Vichy Fransası yönetimi altındaki normal vatandaşların Nazi rejimiyle işbirliği yapmak zorunda kalışından alıyor. Tarihi doğrulara sadık kalan yapım zorlu dönemlerde bazı çizgilerin belirsiz hale gelişini tıpkı künyesindeki “Yaşamak seçmektir.” sözünde olduğu gibi izleyicinin gözleri önüne seriyor. 1940 Haziran’ında Fransa’nın Villeneuve kasabasının işgaliyle başlayan yapım karakterlerin direniş, adaptasyon ve işbirliği süreçlerini dolu dolu anlatarak kahramanlarının zaman içerisinde gösterdikleri gelişimle de göz doldurmakta. Belçika, İsviçre ve Güney Kore’de yayınlanan dizinin 2016 yılında sona ermesi beklenmekte.

Bonus:  Fransa deyince ülkemizde hemen herkesin hatırlayacağı The Adventures of Tintin (Tenten’in Maceraları) atlanmamalı. 1991 yılında yarım saatten oluşan 39 bölümle animasyon olarak televizyona taşınan Tenten üç sezon ekranda kalmayı başarmıştı. Gerek çizgi romanları gerek çizgi filmi ile ciddi tartışmalara neden olan bu klasik ekranda da aslına o kadar sadıktı ki çizgi romanlardaki bazı kareler klasik animasyon tekniğiyle hazırlanan dizide direk kullanılmıştı.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Grey’s Anatomy 12. Sezon Trailerı Yayınlandı

Sonraki Yazı

“Shondaland” dizisi “Scandal”dan seçme müzikler!