Avrupa Dizileri | İsveç

Danimarka dizilerinin ardından “Avrupa Dizileri” yolculuğumuzda yeni durağımız beklendiği üzere İsveç dizileri oldu. Her iki ülkenin son dönemde çok konuşulan yapımlar çıkarması bir yana köklü bir televizyon tarihleri olması da cabası. Listelerimizi kısa tutmaya çalışıyoruz, o nedenle geleneği bozmayarak bu yazıda da beş İsveç dizisine yer vereceğiz. En sonda meraklıları için bir de bonus ekledik.

Wallander (2004 – 2013)

g4m4247

Henning Mankell’in romanından uyarlanan Wallander Golden Globe adaylığı almış bir polisiye. Cinayet dedektifi Kurt Wallander’ın iş ve özel hayatının anlatıldığı dizi, İsveç’in güneyinde yer alan Ystad’da geçiyor. Her bölüm Wallander’ın farklı bir suç veya cinayeti incelemesine şahit oluyoruz. Ancak benzerlerinde pek sık görünmeyen bir karakter gelişimi dizinin daha güçlü bir hikaye sunmasını sağlamakta. Son on yılın belki de en popüler polisiye dizisi olan Wallander Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde yayınlandı. Üç sezon süren dizinin bir de filmi çekildi. Maalesef dizide başrolü canlandıran Krister Henriksson filmde yer almadı. İngiliz yapımları sevenler için Wallander’ın bir de uyarlaması olduğunu ve başrolünde Kenneth Branagh gibi usta bir oyuncunun yer aldığını da belirtelim.

 Beck (1997 -)

p031l75s

Şimdiye kadar İskandinavların harika polisiyeler yaptığını anlamış olmalısınız. Bunun bir başka örneği de Beck. İsveçli bir dedektif olan Martin Beck’i anlatan dizi ünlü yazarlar Sjöwall ve Wahlöö’nun kitaplarından uyarlama. Kitapların diziden daha popüler olduğunu hatırlatmakta yarar var. Ama siz “filmini izleyeyim de geçeyim” diyenlerdenseniz, Beck’in gayet iyi bir tercih olduğunu söylemek gerek. Dizinin yayınlanmış dört sezonu bulunuyor. Fakat yazarların kitapları kurgularken kullandıkları yöntem gereği oldukça derin bir karakter yapısına sahip olan romanlar dizinin de bu derinliğe sahip olmasının yegane nedeni. Diğer yandan kitapların 1967 yılından bu yana çekilmiş 30’un üzerinde filmi olduğunu belirtmek gerek. Kısaca diziyi izledikten sonra bitti bunalımına girmek yerine geçmişe uzun bir yolculuğa da çıkabilir, Martin Beck’i canlandıran farklı aktörlerin karaktere kattığı farklı yorumları seyredebilirsiniz. Dizinin son sezonunun 2015’de yayınlandığını da not düşelim.

 The Bridge – Bron / Broen (2011 – )

0fa1d79903684e073489629b5aaacdbb

Danimarka çıkışlı dizilerden bahsederken The Bridge hakkında detaylı bilgi vermiştik. O zaman da bahsettiğimiz gibi iki ülke arasındaki sınırda başlayan hikayesi ve ortak ilerleyen kurgusuyla dizi Danimarka-İsveç ortak yapımıydı. Zaten halihazırda da iki farklı dilde (Bron/Broen) ismiyle bize bunun sinyallerini veriyordu. İsveçli bir politikacının bedeninin iki ülke sınırını oluşturan köprünün üzerinde bulunmasıyla başlayan hikaye farklı ülkelerde de uyarlandı. Detaylar için Danimarka dizileirni yayınladığımız sayfamıza göz atabilirsiniz.

Fanny and Alexander (1982)

FANNY0083922-gra-5

Fanny ve Alexander (Fanny och Alexander) 1982’de yayınlanan ve Ingmar Bergman tarafından yazılıp yönetilen bir drama. Uppsala İsveç’te yaşayan iki kardeş ve ailelerine odaklanan yapım 1900’lü yıllarda geçiyor. Aslen dört bölümlük bir televizyon serisi olarak kurgulanan dizi toplam 312 dakika. Enteresandır sinemalarda gösterime girmesi için hazırlanan 188 dakikalık versiyonu dönemin şartlarından dolayı televizyon versiyonundan önce yayınlanıyor. Televizyon için hazırlanan bu versiyonun daha sonra sinemalarda tek parça film olarak gösterildiğini de belirtmek gerekir ki 312 dakikalık süresiyle tarihin en uzun filmleri arasında yer almaktadır. Hikayenin 1907-1909 yılları arasında geçtiği dizi iki çocuklu mutlu bir ailenin babalarını aniden kaybettikten sonra yaşadıklarını konu almakta. Annenin yeniden evlenmesiyle başlayan sorunlar karanlık bir hikayeye evrilse de, dizinin başarısına gölge düşürmüyor. Bu yapım için “film mi dizi mi belli değil” yorumu yapılabilir. Ancak televizyon versiyonunu izlerseniz pişman olmayacağınız bir drama olduğu kesin.

Real Humans (2012 – )

2499135-real-humans-5114c4f2a91ab

Äkta människor (Real Humans) 2012 yapımı bir bilimkurgu. Şu sıralar ABD’de Humans adıyla yayınlanan dizinin orijinali ve yakın gelecekte yaygın olarak kullanılan androidlerin iki aile üzerindeki duygusal etkileri ve özgür irade kazanan bir grup robotun özgürlük mücadelesini anlatıyor.  Lars Lundström’ın yazdığı dizi  Harald Hamrell ve Levan Akin tarafından yönetildi ve 50 farklı ülkeye satıldı. Orijinal yapımı izleyenlerin ABD versiyonundan pek hoşnut olmadıkları bilinen bir gerçek. Bu nedenle siz siz olun bu İsveç yapımını mutlaka listenize alın.

Bonus: İsveç’ten çıkmış klasiklerden birinin de Pippi Langstrump (Pippi Longstocking) olduğunu belirtmeden geçmemek gerek. Her ne kadar Türk izleyicisi TRT’de yayınlanan filme aşina olsa da çocuklarıma izleyebilecekleri eğlenceli bir hikaye arıyorum diyenler bu diziye bir göz atabilirler. Hayao Miyazaki’nin de bir anime olarak ekrana taşımak istediği bu hikaye maalesef izin alınamadığından iptal olmuştu. Pippi’nin son kitabı 2000 senesinde yayınlandı yani düşündüğünüz kadar eski olmayabilir.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

“Mulan” Once Upon a Time’a geri dönüyor!

Sonraki Yazı

Açılın! Ben Bando Kulübündenim! | Hibike! Euphonium