Dünyadaki Son Adam | Last Man on Earth

Bir gün uyandınız ve etrafınızda, semtinizde, kentinizde hiç kimse yok. Trafik yok. Gürültü yok. Mağazalarda süper marketlerde alış var, veriş yok. Tüm bunlar ilk başta kulağa hoş gelse de bir süre sonra çekilmez hal alabilecek bir sona da gebe.  Bu hikaye Fox’da Mart 2015’te  yayınlanmaya başlayan The Last Man On Earth’de izleyicisiyle buluşuyor.

“The Last Man On Earth” durum komedisi türünde bir mini dizi. 90’ların Amerikan komedilerinde rastlanan gülme efektinin kullanılmaması, yaklaşık 22 dakikalık süresi ve izleyicinin empati kurmakta zorlanmayacağı bir konuya sahip olması yönüyle hemen alışılan dizilerden.  

Pilot bölüm Will Forte’nin canlandırdığı Phil Miller’ın yalnızlıkla başa çıkma dramını aynı zamanda dünyada tek başına olmanın sağladığı hayal gücü ile sınırsız özgürlüğün eğlenceli anlarını izliyoruz. İkinci ve üçüncü bölümlerde Kristen Schaal’ın canlandırdığı Carol Pilbasian’ın da hikayeye dahil olmasıyla modern zamanların Adem’le Havva hikayesi anlatılıyor. Carol’ın obsesif kompulsif kişilik bozukluğuyla Phil’in sürdürdüğü hayata karşı takındığı nihilist tavır tam anlamıyla bir zıtlık abidesi. Takip eden bölümlerde de hikayeye Better Call Saul’dan  Mel Rodriguez, Mad Men’den hatırlayacağımız January Jones dahil oluyor ve hikaye özellikle Phil için içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

df

Dizi, 2019’da dünyaya yayılan virüsün -neredeyse- insanlığın sonunu getirdiği tezinden yola çıkıyor. Fakat dizide ne buna neden olan duruma ne diğer insanların cesetlerine ne de hayvanlara ve böceklere ne olduğu sorularına bir cevap sunuluyor. The Last Man On Earth’ün türü bilim kurgu ya da korku türünde olsa bu tavır olumsuz yönde eleştirilebilirdi; fakat komedi türünde bir dizi için bu konuda açıklamaya yer verilmemesi yeri doldurulamaz bir eksiklik değil.

İzleyiciler tarafından yoğun ilgi gören dizi, yayıncı kanal Fox’tan 2. Sezon için onay aldı. “The Last Man On Earth”ün Eylül 2015’te seyircisiyle buluşması planlanıyor.

Mark Mothersbaugh dizinin müziklerini yapan isim, fikir tasarımcısıysa başrol oyuncusu Will Forte. “ The Last Man On Earth” gündelik hayatın tekdüzeliğinden bunalan, biraz olsun uzaklaşmak isteyenler için iyi bir seçenek.

https://www.youtube.com/watch?v=BwnQ-SbtJug

Bekir Türkmenoğlu

Önceki Yazı

Tokyo Ghoul Şişirilmiş Bir Balon mu?

Sonraki Yazı

River Song, Doctor Who Noel Özel Bölümü İçin Geri Dönüyor