Sular Üstünde Bir Dünya | Suisei no Gargantia

2013 bahar anime serilerinden olan Suisei no Gargantia, senaryosu Gen Urobuchi‘ye ait olan ve yönetmen koltuğunda daha önce Fullmetal Alchemist: The Sacred Star of Milos‘u yönetmiş ve Code Geass: Lelouch of the Rebellion 2. sezonunda görev almış ve Tokyo Magnitude 8.0‘in yazarı olan Kazuya Murata‘nın oturduğu bir seri. Macera, bilim kurgu, birazcık da komedi türlerinde olan serinin içerisinde mecha öğeleri de var ama tam anlamıyla bir mecha serisi demek yanlış olur sanırım. Siyuu kadrosunda da; Ledo Kaito Ishikawa (Mitsuo – Golden Time, Nine – Zankyou no Terror, Genos – One Punch Man, Kageyama – Haikyuu!!), Amy Hisako Kanemoto (Mizuno – Sailor Moon: Crystal, Musume – Shinryaku! Ika Musume) ve Chamber Tomokazu Sugita Gintoki – Gintama, Takumi – Hachimitsu to Clover, Reishi – K, Drakon – Magi) gibi başarılı isimler bulunduran seri 13 (+3 Ova) bölümden oluşuyor. Ayrıca siyuularda Shizuka Itou, Sayaka Ohara, Katsuyuki Konishi gibi başarılı isimleri de yan karakter olarak görebilirsiniz.

gargantia1Animenin hikayesi kısaca şöyle; Galaksinin uzak köşesinde başlayan hikayenin başında teknoloji çok ileridedir ve insanlar Dünya’dan çıkmış, farklı gezegenlerde yaşamaya başlamıştır. Ayrıca uzaydaki insanlar Hideauze adı verilen uzaylılar ile savaş halindedir. Asıl kahramanımız Ledo (ya da Redo, ah bu Japonlar!) ise bir savaş sırasında yaralanır ve kara delik ile dünyasına geri dönmeye çalışırken rotasından sapar. Gözlerini -adını daha sonra öğreneceği- gerçek dünyada açan Ledo dilini bilmediği, buzulçağını yeni atlatmış ve insanların büyük gemilerde yaşadığı bir çağa ayak uydurmaya çalışırken hiç beklemediği şeylerle karşılaşacaktır.

gargantia2Seri mecha olarak geçiyor ama ilk bölüm ve son birkaç bölüm dışında aman aman bir mecha savaşı görmüyoruz. Daha çok Ledo’nun dünyaya alışma süreci ve uzayda yaşadıkları ile dünyanın ne kadar farklı olduğu yönünde ilerliyor. Tabi burada iki farklı yaşam evreninin oluşturduğu etik boşluklar hemen dikkat çekiyor. Zaten Ledo’da en çok alışmış olduğu etik değerleri sorgularken, dünyadaki değerleri anlamaya çalışırken zorlanıyor. Seri bu açıdan dikkate değer bir şeyler söylüyor. Özellikle serinin yarısından sonra gördüğümüz plot twisler ise fazlasıyla dikkat çekici. Son bölümlerde kaşımıza çıkan tanrı ve inanç sistemini sorgulayıcı sahneleri ise çok beğendiğimi belirtmeliyim. Sadece bu yüzden bile izlenmeyi hak ettiğini düşünüyorum serinin.

Çizimleri başarılı, müzikleri ise orta halli. Yani türünün diğer örneklerinden çok da ayrılmıyor. O zaman lafı daha fazla uzatmayalım, buyrun fragmanı;

Bunu seven bunları da sever; Aldnoah.Zero, Sidonia no Kishi, Eureka Seven

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Salı Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Çarşamba Gecesi Reytingleri