Tokyo Ghoul Şişirilmiş Bir Balon mu?

tokyo-toukaSana Ne Yaptılar Touka?

İlk sezonun ciddi kadın karakterlerinden olan Touka’nın ikinci sezondaki haline üzülen bir tek ben olamam değil mi? Kaneki ile “kim olduğunu kabullenmek” üzerine yaptıkları konuşmalar -ya da kavgalar mı desek- bir yana aslında kendisini insanların dünyasına yer bulmak için içten içe yanan bu karakterin ilk sezonun altıncı bölümünde kendi için söylenen “ne kadar da güzel” kelimesi üzerine yaşadığı içsel çatışmalardan sonra ikinci sezonda sadece okulla uğraşan, etrafta koşuşturan bir karakter olması beni ciddi anlamda üzdü. Zira ilk sezonda Gurme’yi yenmesiyle, Mado’yu öldürmesiyle ve Nishio’dan daha güçlü olduğunun ima edilmesiyle fiziksel olarak da güçlü bir imaj çiziyordu. Böyle bir karakter neden ikinci sezonda kullanılmadı anlam vermek çok zor. Kaldı ki Touka sadece fiziksek olarak değil aynı zamanda zihinsel olarak da güçlü bir imaj çiziyordu. Her ne kadar kendi içinde bazı çatışmaları olsa da “ne” olduğunun (acımasız bir katil) bilincindeydi ve koruma iç güdüsü (özellikle hala etik değerlere tutunmaya çalışan Ryoko ve Hinami’ye karşı) çok fazlaydı.

Diğer yandan ikinci sezonda geri planda kalan tek karakter Touka değil maalesef. İlk sezonda Kaneki’nin çok önem verdiği arkadaşı Hide de sezon boyunca “bir şeyler mi araştırıyor acaba” imajına sıkışıp kalıyor. Finaldeki diyaloğu dışında sezonda esamesi okunmuyor, neden? Keza Nishio’da öyle. O da ikinci sezonda kenera atılan karakterlerden. Kafe müdürü Yoshimura için hazırlanan dramatik geçmiş ise başarılı olmakla birlikte işlenişi çok sığ kalıyor maalesef. Derinleşmesi gereken bir konu bana göre… Gerçi ikinci sezon finalinde onu kızı Takatsuki’yle baş başa bıraktık, üçüncü sezon için Takatsuki’yle birlikte bir gelecek hazırlanabilir ama ikinci sezondaki hikaye gelişiminin hızlı oluşu, hikayenin düzgün ele alınamayışı beklentimi düşürüyor.

tokyo-detektiflerO Yan Karakterler de Ne Öyle?

Tamam sezonlar kısa ve her yan karakter için beklenen derinlik oluşturulamaz buna hak verebiliyorum. Ama en azında asıl karaktere en yakın olanların geçmişleri düzgün bir şekilde yansıtılabilirdi. Touka ve erkek kardeşiyle ilgili bile o kadar az şey biliyoruz ki… Babalarına ne oldu mesela? Onları bu kadar farklı iki gruba iten olay ne? İkinci sezon ise tamamen yan karakterler üzerine kurulu gibi bir şey. Sezonda Kaneki’nin psikolojisini bile anlayamamışken şu anda ismini bile hatırlayamadığın bir sürü detektifin karakter derinliği yok gibi bir şeydi. Sanki karakterler “bu burda dursun zamanı gelince kullanırız” demek için oluşturulmuş ama kullanılmadan sezon bitmiş gibi…

Geçmişine az biraz değindiğimiz Amon ve Mado bile yetersiz olmakla birlikte ikinci sezonu yan karakter açısından kurtaran da bu ikili oluyor aslında. Diğer yandan Hinami ve annesi Ryoko ile ilgili neredeyse hiç bir şey bilmiyoruz. Hinami’nin babasının Asaki’nin olayını bir türlü öğrenemedik. İlk sezonda Yomo var mesela, onun da geçmişine dair çok az şey biliyoruz ama sürekli etrafta. Kaneki’nin organlarının asıl sahibi olan Rize’ye ne olduğu ise tam bir muamma. Yani onu kim öldürdü? Daha önce başka bölgedeymiş neden 20. bölgeye geldi? Evet, daha ilk bölümde öldürdük onu, ama ikinci sezonda bile hala bahsediyorduk kendisinden. Eh bu kadar sorgulamadan sonra altından bir şeyler çıkmalı bu karakterin. Biliyorum, biliyorum üçüncü sezonda bahsedilebilir bundan, ama sizce de fazla uzamadı mı bu bilinmezlik?

İkinci sezonda ise en başarılı karakteri Suzuya’dır bana göre. Suzuya’nın şu anki psikolojik durumu, geçmişiyle çok güzel bağlantılı bir şekilde anlatılmıştı. Keşke bunu diğer karakterler için de söyleyebilsem. Evet her karakterin geçmişini görmek zorunda değiliz ama bazı konulardaki önemini anlayamazsak karakteri ne kadar tanımış oluruz ki?

tokyo-diğerEfendim bu böyle uzar gider. Sonuç olarak evet, bence Tokyo Ghoul şişirilmiş bir balondur. Hele ki ikinci sezonuyla… Üçüncü sezonda ne olur bilinmez, ama başarılı bir ilk sezonun ardından gelen vasat bir ikinci sezondan sonra beklentimin çok düştüğünü belirtmeliyim. Umarım senaristler yüzümüzü kara çıkartır. Çıkartır da keyifli bir sezon izleriz.

Not: Serinin çizimlerindeki ve OST’lerindeki başarısında hemfikirim. Özellikle ilk sezon açılışı beni benden alır, evet.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Çarşamba Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

Dünyadaki Son Adam | Last Man on Earth