7. Sezona Hazırlık; Nerede Kalmıştık? | The Good Wife

The Good Wife, büyük networkler arasında uzun soluklu yapısı ve kemikleşmiş hayran kitlesiyle günümüzün ayakları en sağlam basan serilerinden. Değişimlere ayak uydurabilmesi, başarılı senaryosu ve kaliteli performansları sayesinde bugüne kadar gelebildiğini düşündüğüm serinin 7. sezonu kısa bir süre içinde başlayacak. Tabii biz de ilk bölümü değerlendireceğiz, fakat ondan önce isterseniz 6. sezonda neler olduğunu hatırlayalım ve 7. sezonda bizi nelerin beklediğine bir göz atalım.

UYARI: Bundan sonrası 6. sezon ile ilgili SPOİLER içerir!

thegoodwife6-16. Sezonda Neler Oldu?

5. sezonda Will’in ölümü gibi radikal bir karar ile değişim rüzgarları estiren seri, 6. sezona Eli’ın Alicia’yı eyalet savcılığına aday olması için ikna etme konuşmasıyla başladı. Biz “ama Cary ile yeni bir ortaklık kurdu” diye düşünürken yarışa kendisini kaptıran Alicia, zor zamanlarında Cary’nin yanında olamamıştı ama Cary’nin ekibi sağlamdı ve açıkçası Alicia’ya da pek ihtiyaçları yoktu. Sezon boyunca karakterlerimize sorun yaratan Bishop sanki “bu sezon daha kötü olacağım” dermiş gibiydi ve ilk seçilmiş kişi Cary’di. Çünkü Cary’nin peşinde olan savcılık, Cary’den Bishop’u ele vermesini isterken baskısını da giderek artırıyordu. Bishop ise aba altından sopa gösteriyor ama Cary’nin ne yapacağını da merak ediyordu. Bishop’u ele vermeyen Cary hapiste kalmış ve orada hoş şeyler yaşamamış olsa da Diane ve Kalinda’nın sıkı çalışması sonucunda paçayı kurtarmayı başarmıştı. (bkz: 11. bölüm) Sezona ortaklıkla başlayan Diane ise, bir yandan Kurt ile evliliklerine alışmaya çalışırken bir yandan Cary’e yardım etmişti. Girdiği “cumhuriyetçi” çıkmazı ise sezon sonlarına doğru baya başını ağrıtmıştı.

thegoodwife6-2Sezonun en ilginç gelişmesi -her ne kadar sezon ortasında Archie Panjabi’nin ayrılacağını öğrenmiş olsak da- herhalde Kalinda’nın ayrılışıydı diyebiliriz. Bishop’un ikinci kurbanı olan Kalinda, Bishop ile firma arasında tampon görevini üstlenirken Cary’nin davasında verdiği bir kararın tüm hayatını etkileyeceğini şüphesiz bilmiyordu. Sahte delil yerleştiren Kalinda, bunun sayesinde Cary’i kurtarmıştı ama gerçekler ortaya çıktığında Cary’nin avukatı Diane olduğu için suçlanan kişi Diane olmuştu. Durumu düzeltecek tek çözüm yolu olarak Bishop’tan kurtulup şehri terketmek olduğunu düşünen Kalinda, gitmeden önce -özlediğimiz bir sahne olan- Alicia ile iki shot atmayı da ihmal etmemişti.

thegoodwife6-3Bu arada zorlu rakibini geride bırakarak yarışı kazanan Alicia yeni eyalet savcısı olmuş ama koltuğu erken bırakmak zorunda kalmıştı. Çünkü sahte oy sıkandalıyla canı sıkılan Alicia’dan konuyu irdelememesi ve sessizce görevinden istifa etmesi istenmişti. Kendisini destekleyen partinin daha önceki seçimlerde sahte oy kullandığının ortaya çıkmaması gerekiyordu. “Önümüzdeki maçlara bakacağız artık” edasıyla istifa eden Alicia’nın gelecekle ne yapacağını düşünürken sezon finalinde kapısı yine çalındı, fakat bu sefer karşısındaki Channing’di ve Alicia ile ortak olmak istiyordu. Will 2.0 diyebileceğim Finn Polmar’ın geleceği görmüş gibi “bunu yapamam” deyip muhtemel ortalıktan ayrılmasıyla kafası karışan ve Florick & Agos & Lockhart’dan yanlış anlaşılmalar sonucu düzgün ayrılamayan Alicia’nın böyle bir soruya nasıl cevap vereceğini elbette çok merak ediyorum. Zorlu geçen bir seçimden sonra Alicia’nın “tekrar” bir şeylere başlama gücü var mı? Varsa bile birlikte başlamak isteyeceği kişi Channing mi?

Kabul ediyorum 6. sezon biraz dağınık geçti, üstüne üstlük Archi Panjabi ve Julianna Margulies’in aralarındaki sorun -her neyse artık- dayanılmayacak seviye olup Panjabi’nin biten kontratını yenilememesi ve seriden ayrılması, seri için gelecek yagısı oluşturmadı değil hani. Ama Will’in sürpriz ölümünden sonra serinin nasıl ayakları sağlam bastığını düşündükçe de ümitlerim yeşeriyor diğer yandan. Eh, bizi nelerin beklediğini izlemeden bilemeyeceğiz elbet, 7. sezon 4 Ekim Pazar günü başlıyor.

7. sezon ile ilgili haberler 2. sayfadadır

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Zoo Yeni Sezon Onayını Aldı!

Sonraki Yazı

Good Doctor (2013) | Kore Dizileri