Avrupa Dizileri | İtalya

Avrupa Dizileri yazı serimiz oldukça ilerledi. Özellikle ekip arkadaşlarımın bir kısmının merakla beklediği İtalyan yapımlarına gelmişken, en büyük sorunun alt yazı eksiği olduğunu fark etmiş bulunuyorum. Bu konuda sizler için yapabileceğim pek birşey olmasa da, belki aşağıdaki dizileri kendi orijinal dilinde veya İngilizce alt yazıyla izleme şansınız olabilir. Bir defa daha önerilen dizileri kısıtlı sayıda tuttum ve en sona hepinizin keyifle hatırlayacağını düşündüğüm bir de bonus ekledim.

La Piovra – The Octopus (1984)

1

80’lerde yayınlanan mini bir İtalyan dizisi La Piovra. Adını ülkesinin sınırlarının ötesinde de duyurmayı başaran yapım SSCB’de dahi yayınlanarak izleyicilerine demir perdenin arkasının neye benzediğine dair bir fikir vermişti. La Piovra yani nam-ı diğer Octopus bir İtalyan mafyasına verilen isim. Dizi Corrado Cattani adındaki bir dedektifin suç organizasyonuna karşı verdiği zorlu savaşı konu alıyor. Ve tabii ki Cattani’nin bu savaşı özel hayatında fedakârlıklar yapmadan verilmesi mümkün olmayan bir savaş. Dizi sadece hikâyesiyle değil ilk önce Riz Ortolani daha sonra Ennio Morricone tarafından hazırlanan soundtrack’iyle de akıllarda iz bırakıyor.

Il Commissario Montalbano – Inspector Montalbano (1999)

montalbano 2006 (Agenzia: webphoto) (NomeArchivio: 111116r8.JPG)

1999 yılından bu yana ekranlarda olan Il Commissario Mantalbano şu sıralar dokuzuncu sezonunda. Andrea Cammilleri’nin aynı isimli romanından uyarlama olan dizinin başrolünde Luca Zingaretti yer alıyor ve tabii ki harika bir iş çıkarmakta. Zingaretti akıllı sert ve geleneksel olamayan yollar izleyen bir dedektifi canlandırmakta. Dizi İtalya dışında farklı Avrupa ülkelerinde de yayınlandı ve İngilizce alt yazı ile izlemek mümkün.

Romanzo criminale – La serie (2008–2010)

3

İtalyan ceza hakimi Giancarlo De Cataldo’nun aynı isimli romanından uyarlanan dizi 2005 yılında çekilen aynı isimli filmin de televizyon uyarlaması. Yayına girer girmez ülkenin kültleri arasına giren yapım 1977-1989 yılları arasında geçerken, Roma’ya hakim olan eroin kaçakçılığı şebekesini konu alıyor. Neredeyse tüm karakterler İtalyancanın Roma diyalektinde konuşurken bahsi geçen çete üç arkadaş tarafından yönetilmekte; “Libanese (Francesco Montanari), Freddo (Vinicio Marchioni) ve Dandi (Alessandro Roja)”. İç çekişmeler bir yana çetenin, Camorra (İtalya’nın en köklü ve büyük mafya ailelerinden biri) ve Sicilya Mafyasıyla da eroin akışı için savaş vermesi gerekiyor. Bu yetmezmiş gibi bir de polis kuvvetlerinden Komiser Scialoja (Marco Bocci) ve İtalyan gizli servisi çetenin peşine düşüyor. Dizinin hikayesi 1970-1990 yıllarında ülkede adını duyuran “Banda della Magliana (Magliana Gang)” hadisesinden ve gerçek olaylardan da oldukça esinlenmekte.

Boris (2007– 2010 )

4

Bir İtalyan komedisi olan Boris, “Gli Occhi del Cuore 2 (Eyes of the Heart 2)” adında kötü kalite bir dizinin setinde geçen olayları anlatırken bir yandan da bu tarz yapımlarla dalga geçiyor. Nevrotik bir yönetmen, tamamen kendine odaklı bencil oyuncular, beceriksiz kokain bağımlısı bir görüntü yönetmeni, ikiyüzlü güvenilmez bir yapımcı, köle stajyerler ve daha fazlası… Ulusal yayınlarda yanlış olan her şeyle dalga geçen Boris ister istemez politika,  hileli yayın yerleştirme, kopyala-yapıştır ekran klişeleri ve yönetimsel müdahaleleri de izleyicinin görebileceği bir noktaya taşımakta. İlk iki sezonunda Eyes of Heart’ın iki sezonunu çeken ekibin üçüncü sezonda ise ABD’de popüler olan medikal dramalardan bir uyarlama kotarma çabasını izlemek mümkün. Ayrıca dizideki oyuncuların da yer aldığı aynı isimli bir film çekildiğini belirtmek gerek.

Raccontami (2006– )

5

Açılış müziği Ben E. King’in Stand by Me’si olan bu aile draması bizleri alışık olmadığımız bir döneme 1960’lara götürüyor. Eski nesil ile yeni nesil arasındaki fikir farklarının pik yaptığı bir ailede televizyonun herkesi bir araya getiren gücü üzerinden bir ailenin hayatla mücadelesi anlatılmakta. Aslen Franco rejimi altındaki bir İspanyol aileyi anlatan Cuéntame cómo pasó’dan uyarlama olan yapım, ailenin en küçük oğlu Carlo Ferrucci’nin ağzından ve flashbackler eşliğinde anlatılıyor. Akademik kariyerini bırakarak savaşa gitmeye zorlanan bir baba, onu her halükarda destekleyen bir anne, ailesinin avukat olması için ısrar ettiği ama arabalar ve gezmek dışında bir şey düşünmeyen büyük ağabey, ailesine kalsa cici bir ev kadını olması gereken ama üniversiteyi bitirip İtalya’nın ilk kadın sulh hâkimi olmak isteyen bir ablayla harmanlanan bu aile başka bir dilde konuşuyor olsa da bizlere çok uzak olmayan bir hikâye sunmakta.

Bonus: La linea (1972–1991) bu listenin bonusu olabilir ancak yukarıdaki yapımların yanında bilinirliği en yüksek olandır. Çizer Osvaldo Cavandoli’nin ellerinde hayat bulan animasyon seri 90 bölümden oluşmakta ve orijinali 1971-1986 yılları arasında RAI’de yayınlandı. Yıllar içerisinde Türkiye de dahil olmak üzere 40’ın üzerinde ülkede yayınlanan yapım dünyayı dolaştı denebilir. Bölümlerin kısa oluşu ve keyifli atmosferiyle genç yaşlı demeden gönülleri fethettiği de bir gerçek. Animasyonun arka plan müziği Franco Godi tarafından bestelendi. DVD olarak rahatlıkla edinebileceğiniz La Linea televizyonda basitliğin en güzel örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Çarşamba Gecesi Reytingleri

Sonraki Yazı

So Say We All! Battlestar Galactica – Nostalji