Fazla Önemsiyorsun Alicia | The Good Wife S07E04

Yedinci sezonunun dördüncü bölümüyle devam eden The Good Wife, bu bölümüyle yeni karakterlerini biraz daha tanıtırken, izleyicisine ilginç davalar sunmayı da ihmal etmedi. Irkçılık ve ötanazi hakkı gibi evrensel konulara değinen bölüm, karakterlerini düşürdüğü çıkmazlarla da artı puan aldı. O zaman girizgahı fazla uzatmadan hemen bölümü incelemeye geçiyorum;

thegoodwife7-4aDiane Yine Çıkmazlarda

Geçen sezon sen sevdiğim hikayelerden birisi Diane’in içine düştüğü cumhuriyetçi çukuruydu. Bu bölümde de buna benzer bir hava yakalanması benim çok hoşuma gitti. Asıl fikir ve düşüncesine taban tabana zır bir fikri savunmak zorunda kalan Diane’i sanırım tek teselli eden şey Channing’i yenme fırsatı yakalamış olmasıydı. Ne yazık ki davası istediği gibi gitmedi. Diane’in buna üzüldüğünü düşünmemekle birlikte, Channing’in son anda gösterdiği kanıtın doktorları nasıl kurtardığını da anlamış değilim açıkçası. Sonuçta önemli olan doktorun Alexa’ya düşük de olsa kurtulma şansı olup olmadığından bahsetmemiş olmasıydı değil mi? E doktor bahsetmemiş, yani insiyatif kullanmış. Bu kısmı tam algılayamadığımı itiraf ediyorum. Bu arada Channing’i mahkeme salonlarında görmeyi özlemişim. Onun numaradan ilaç içmeleri, bastonunu yere düşürmeleri falan baya gülmeme neden oldu.

Sezonun konuk oyuncularından Peter Gallagher’ı Ethan Carver olarak gördük bölümde. Açık sözlülüğü ilgi çekiciydi. Özellikle bölüm sonuna doğru Diane ile yaptıkları ötanazi hakkındaki konuşma hem ilginç hem düşündürücü hem de çok başarılıydı bence. Aslında bu adamda tam Diane için yeni Will olacak tip var ama maalesef konuk oyuncu olduğunu çoktan öğrendik ve kalıcı olup olmayacağı yönünde bilgimiz yok.

thegoodwife7-4bEvet, Fazla Önemsiyorsun Alicia

Kefaret davalarında yoluna devam eden Alicia ise yine “iyiliğinden” başına dert aldı. Bu kadının da başına ne geliyorsa hep iyilikten yahu! Tamam böyle söyleyince dalga geçiyor gibi oldu ama kabul edelim ki eğer Alicia, o an “savcı istediği suçlamayı ekleyemez” demese şu an kefaret duruşmalarına gelen avukatlar tarafından dışlanmayacaktı. Ama bu sefer de muhtemelen içi rahat etmeyecekti. Gerçi bölüm sonunda Lucca’dan “fazla önemsiyorsun” sözünü duyunca, izleyiciye bunu iltifat olarak algıladığını hissettirdi yani halinden memnundu. Fakat yine de Alicia’nın yeni kurmaya çalıştığı düzeni nereye kadar baltalanacak düşünmeden edemiyorum.

Diğer yandan bu “düşünceli yapısı” yüzünden elinde kalan dava da yavaş yavaş ırkçılığa gidince, dava ilginç bir hikayeye dönüştü bence. Evet ırkçılık klişe ama hala gerçek hayatta problem olan bir klişe… Araştırma yaparken davaya yardımcı olmak için tanık olan Jason’u daha yakından tanımamız ise bence bölümün en ilginç olayıydı. Her ne kadar Alicia’nın Jason’ın geçmişi hakkında bu kadar bilgisiz oluşu bana göre bir senaryo hatası olsa da (altı yıl önce de olsa bir avukatın barodan atıldığını öğrenmek için müthiş bir araştırmaya gerek yoktur herhalde) yine de şaşırtma unsuru olarak amacına ulaştığını belirtmeliyim. Ve sanırım bu unsuru sıklıkla kullanacaklar, yoksa -Jason’un da dediği gibi- Alicia Jason’u bu kadar ucuza nasıl tutmuş olabilir değil mi?

Bu arada yargıç ile Alica’nın her diyaloğunda, her ne kadar yargıça sağlam bir tokat atmak istesem de, çoğu zaman yargıcın haklı olduğu gerçeğini değiştiremiyoruz maalesef. Evet kefaret duruşmaları tıpkı onun dediği gibi “adil” değildi hiç bir zaman. Ne kadar ironik değil mi?

Bölümün ilginç gelişmelerinden birisi Cary’nin Alicia’ya gelmesi oldu. Geçen bölümdeki Diane’in Howard yüzünden Alicia’ya atar yapmasından sonra, buzlar hemen erimez diyordum ama meğer bir müvekkilin “ben Alicia’yı da istiyorum” demesine bakıyormuş her şey. Cary Alicia’ya “anti-ötanazi davamızda yardım edersen şirkete geri gelebilirsin”in sinyalini verdi ama Alicia sanırım Peter’dan yardım isteme kartlarını dikkatli oynamak istiyor.

thegoodwife7-4cEli mı Yaman Ruth mu Yaman?

Bir yandan Eli’ın, Peter’ın seçimini baltalama girişimlerini eğlenceli bulurken diğer yandan Ruth’un artık durumun ciddiyetinde oluşu hoşuma gitti. Cary ve Alicia’nın “Anti-ötanazi” konuşmasına kulak misafiri olan Eli, tabiki bu durumu Ruth’a karşı bir saldırı olarak kullanmaktan çekinmedi. Çeşitli düşüncelere sahip olan Florrick’ler de sağolsun Eli’ın işini baya kolaylaştırdı. Fakat Ruth’un durumu iyi kotardığını düşünüyorum, ama şimdilik. Bakalım hem babaanne Florrick’le, hem evin kızı Florrick’le hem de kaynanayla aynı anda nasıl başa çıkacak Ruth. Sanki bir yerde patlak verecek ama… Sonuç olarak bu bölüm Eli’dan başarılı bir atak ama Ruth’dan da başarılı bir savunma izledik. Bakalım gelecek bölüm gol görebilecek miyiz?

Bölüm finalini yine bir bar sahnesiyle yaparken sezon başından beri sinyalini verdiği Alicia & Lucca ortaklığına ilk adım atılmış olabilir. Açıkçası son iki sezondur Alicia & Cary ortaklığına çok alışmış bölüm başından beri yanyana gelmeyen bu karakterlerin ortak sahnelerini özlemiştin, ama Alicia’ya bir partner lazım bence. Hep yalnız kurt olarak nereye kadar gidecek değil mi ama? Gerçi sorusunun cevabı için haftasonunu beklemek zorundayız ama Lucca’nın bu duruma çok da soğuk bakacağını sanmıyorum açıkçası.

BONUS: Bölümde en beğendiğim sahnelerden birisi;

The-Good-Wife-Recap

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

HBO, kış takvimini açıkladı. Game Of Thrones’un başlangıç tarihi ertelendi!

Sonraki Yazı

Pazar Gecesi Reytingleri