Shigatsu wa Kimi no Uso’dan Rengârenk Tınılar

Shigatsu wa Kimi no Uso ya da İngilizce ismiyle Your Lie in April, 2014 sonbaharında yayınlanmaya başlamış 24 (+1 OVA) bölümlük bir müzik, dram, okul animesi. Şurada detaylı olarak tanıttığım seri kısa zamanda hem kurgusuyla hem hikayesiyle hem de müzikleriyle kendisinden bahsettirmeyi başardı. Seride duyduğumuz birbirinden güzel klasik müzik eserlerinin yanısıra, açılışındaki samimiyeti ve sahne müziklerindeki duyguyu hemen izleyicisine geçirmeyi başaran, çok başarılı diyebileceğim iki tane de OST albümü var.

Müziklerin arkasındaki isim Masaru Yokoyama. Burada çok iyi bir iş çıkarmış olsa da Masaru Yokoyama’ya referans sayabileceğim başka bir yapımını bilmiyorum. Bu senenin iki (Plastic Memories, Yamada-kun to 7-nin no Majo (TV) ) animesinin müziklerini de o yapmış ama ikisi de müzikleriyle dikkat çeken seriler değil. Yine de, burada mükemmel diyebileceğim bir çalışma söz konusu.

O zaman açılış müziğinden başlayalım serinin müziklerini incelemeye; ilk açılış şarkısı, seri gibi sempatik bir grup olan Goose House‘a ait. İsmi Hikaru Nara. İnternette yayınladıkları canlı videolarıyla kendilerinden söz ettiren grubun bu şarkısı, seriye “cuk” oturmuş. Şuradan şarkının tam halini dinleyebilir ve klibini izleyebilirsiniz.

İlk kapanış şarkısını ise Wacci söylüyor, ismi Kirameki. Yine sempatik görüntüler üzerine sempatik bir şarkı seçimi olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=XpEz7X2I_3A

12. bölümden finale kadar olan ikinci açılış parçasının sahibi ise Coala Mode. Şarkısının ismi Nanairo Symphony. Serinin ikinci yarısının daha dramatik olduğunu düşünürsek, bu parça için de ideal bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci kapanış şarkısı ise sanki bizi serinin finaline hazırlamak ister gibi bir niyet ile seçilmiş, duygusallık dozu yüksek bir şarkı. 7!! grubunun söylediği Orange şarkısının tam halini ve klibini şuradan dinleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=MHSnoxfyDBI

Gelelim sahne müziklerine. Uzun zamandır dinlediğim en başarılı sahne müziklerine sahip seri. Masaru Yokoyama kendisine referans sayılabilecek bir iş çıkarmış ortaya. Seri ile aynı ismi taşıyan bu parça animede de ilk dikkatimizi çekenlerden…

Shigatsu wa Kimi No Uso’nun hemen hemen her sahne müziğinin bir karakteristik yapısı var. Bir kısmı çok eğlenceli bir kısmı da çok duygusal. İste en eğlenceli sahne müziklerinden birisi daha; adı ise Again. Pianonun o muhteşem tınısına kapılmamak imkansız değil mi?

Peki ya Kousei’nin iç sesini dinlediğimiz sahnelerin vazgeçilmez sahne müziği olan Yuujin A kun wo Watashi no Bansousha ni Ninmei Shimasu için ne demeli? Piano ve kemanın mükemmel uyumuna çok başarılı bir örnek.

Aşağıdaki parçanın ismi Uso no Honto ve muhtemelen duyup duyabileceğin en duygulu sahne müziklerinden birisi. Şurada da sözlü versiyonunu dinleyebilirsiniz. Sözlü olan şarkıyı Ena söylüyor ve şarkının ismi My Truth. Hem sözlü versiyonu hem de sözsüz versiyonunnun etkileyiciliği baya yüksek, baştan belirteyim de…

Bu sahne müziği ise apayrı bir duygusallıkta. Ya da ciddi bir draması mı var demeliyim acaba? Minna Kowai yo isimli bu sahne müziğini seride her duyduğunuz anda ciddi bir şeyler olacağını hemen anlayabiliyorsunuz.

Aslında serinin tek tek paylaşmak istediğim daha bir çok parçası var. Ama genel hatlarıyla derdimi anlatabildiğimi düşünüyorum. Shigatsu wa Kimi no Uso, geçtiğimiz yılın en başarılı müzik anime serisi. Eh sahne müzikleri de kendisine yakışır olmalıydı elbette. Öyle de olmuş bence, aşağıda iki ost albümündeki tüm parçaları dinleyebilirsiniz.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

BBC’den Game of Thrones’a rakip! |The Last Kingdom

Sonraki Yazı

Rotten Tomatoes’a Göre En İyi Geri Dönüş Almış Sonbahar Dizileri