Yorgun Doğdum Dinlenmek İçin Yaşıyorum | Himouto! Umaru-chan

2015 yazının eğlenceli serilerinden olan Himouto! Umaru-chan ya da ingilizce ismiyle My Two-Faced Little Sister 13 (+1 OVA) bölümlük bir yapım. Yönetmenliğini dana önce Yuri Yuri‘yi yönetmiş olan Masahiko Oota‘nın yaptığı seri, aslında 2013 yılından beri yayınlanan mangadan uyarlama. Müziklerini ise Kokoro Connect‘in müziklerini yapmış olan Yasuhiro Misawa yapıyor. Siyuu kadrosu oldukça yeni -baya bir yeni hem de- olan seride en dikkat çeken isim Taiehi‘yi seslendiren Kenji Nojima olmuş. Ki kendisini Beck‘de Taira olarak, High Scool DxD‘de Yuuto olarak ya da Psycho-Pass‘de Ginoza olarak dinlemiş olabilirsiniz.

umaru1Konusuna bakalım o zaman; İngilizce isminden de anlaşılacağı gibi iki yüzü olan Umaru’yu anlatıyor aslında seri. Yani kısaca liseye başlayınca abisinin yanına taşınan Umaru’nun hayatını anlatıyor diyebiliriz. Karakterimiz okulda tam bir örnek öğrenci olmasına rağmen eve geldiğinde tembel, mızmız, abur-cubur ve kola manyağı ve tabi ki oyun-manga-anime evreninde yaşayan birisi haline dönüşüyor. İşte bu iki farklı hayatın garipliklerine odaklı olan hikayemizin asıl kahramanı Umaru, fakat bir de onun her şeyiyle ilgilenen abisi var. Umaru’ya göre daha normal olan Taiehi, izleyicinin hemen sempatisini kazanıyor çünkü olaylara onun açısından bakınca hikayemiz tam bir trajediye (!) dönüşüyor.

Türleri arasında komedi, okul ve slice of life görsek de aslında temelde komedi ağırlıklı bir seri. Hatta öyle ki, serinin alt metni olarak tembellik manifestosunu çok rahat okuyabilirsiniz. Umaru’nun eve geldikten sonraki hali “nasıl tembel olunur”un açılımı niteliğinde. Okuldaki hali ise garip bir şekilde mükemmel, hatta ötesi. Umaru’nun iki farklı hayatının olması arkadaşlıklarını da etkiliyor doğal olarak. Hemen hemen her arkadaşıyla farklı bir ilişkisi var diyebilirim. Bu durum serideki olay örgüsüne çeşitlilik katsa da bu çeşitlilik yine komedi başlığında toplanıyor. Yani seri için salt komedi demek belki doğru olmayabilir ama buna çok yakın bir tutum sergiliyor.

umaru2Umaru’nun tembellik üzerine yaptığı genellemeler, eleştirel seviyede olmamakla birlikte baya artistik olduğunu söyleyebilirim. Gereksiz diyebileceğimiz şeyleri en ince ayrıntısına kadar düşünmesi de onu daha ilginç kılıyor. Seride eksik bulduğum tek nokta Umaru’nun arkadaşlarınız fazla çekingen oluşlarıdır, zaman zaman can sıkıcı olabilen bu sahneler dışında seriyi sevdim. Belki başka bir dönemde izleseydim sevmeyebilirdim ama bu yazın ecchi-komedi karışımları arasında kaybolmuşken, Umaru-chan’ın kurtarıcı görevi üstlendiğini söyleyebilirim.

Mecburi uyarı: Umaru tembellik yaparken, ya da yapmak için her yolu denerken bazen fazla şımarık-gıcık bir tutum sergileyebiliyor. Bu da herkese çekici gelmeyebilir, yani Umaru’dan nefret etme olasılığınız da var.

Çizimleri fena değil, müzikleri de idare eder. Açılış jeneriği beklendiği gibi eğlenceli, kapanış jeneriği yine beklendiği gibi daha sakin. O zaman buyrun fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TV’de Bugün – Salı

Sonraki Yazı

City Hunter (2011) | Kore Dizileri