Herkes Dünyayı Yönetmek İstiyor | Shin Sekai Yori – From The New World

Yusuke Kishi’nin aynı isimli romanından uyarlanan Shin Sekai Yori, 2012 yılında yayınlanmış post-apokaliptik konusu ile dikkat çeken bir yapım. Eserin yönetmenliğini Tomonori Ochikoshi yapıyor ki kendisi Blood+, Magi: The Labyrinth of Magic ve Kamichu! animeleri ile başarıyı yakalamış birisi. Aynı zamanda Aldnoah Zero, Ao no Exorcist ve Nanatsu no Taizai animelerinin yardımcı yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor. Serinin yapımını üstlenmiş olan A-1 Pictures’ın eserleri arasında ilk bakışta Nanatsu no Taizai, Aldnoah Zero, Sword art Online ve Kuroshitsuji dikkat çekiyor.

Seiyuu kadrosunda ise, ilk olarak Kyoukai no Kanata’daki şirin gözlükleri ve utangaç tavırları ile tanıdığımız Mirai Kuriyama’yı seslendirmiş olan Risa Taneda, burada baş karakterimiz Saki Watanabe’ye hayat veriyor. Bir diğer bilinen isim Kana Hanazawa (Benim bayıldığım bir ses sanatçısıdır kendisi) Steins;Gate animesindeki meşhur sloganı “Tutturuu” ile bildiğimiz Mayuri Shiina, Bakemonogatari serisinden şirin ama korkutucu Sengoku Nadeko, Akame ga Kill ve adalet dendiğinde akla gelen takıntılı ve korkutucu kızımız Seryuu Ubiquitous ve gönlümde Durarara’nın prensesi olan bir diğer psikopat karakter Sonohara Anri gibi karakterlerle aklımıza yer etmiş bir isim olan Kana Hanazawa, bu seride de yine kilit isim olan Maria Akizuki’yi seslendiriyor.

get

Öncelikle belirtmek isterim ki, Shin Sekai Yori post-apokaliptik bir dünyayı işleme bakımından zoru başaran bir seri olmuş ve benim gözümde kendisine farklı bir yer kazanmıştır. Her bireyinin telekinetik güçlere sahip olduğu bir medeniyetin ele alındığı anime, baş karakterlerimiz Saki, Satoru, Shun, Maria ve Mamoru adındaki beş arkadaşın eğitim için çıktıkları kano gezisi sırasında, ormanda gördükleri taktirde kaçmaları emredilen dağ şeytanı ile karşılaşmalarını, bunun sonucunda hayatlarının alt üst olmasını ve sonrasında başlarına gelenleri anlatıyor. Güçleri sayesinde yakalamayı başardıkları şeytandan, insanlığın son bin yılda başından geçen kanlı tarihi ve medeniyetlerinin üzerine kurulduğu düzenin işleyişi hakkında birçok bilgi edinirler. Böylelikle yaşadıkları toplumu ve kendilerini sorgulamaya başlayan karakterlerimiz, zorlu bir gelecek ile karşıkarşıya geldiklerini fark eder.

Shin Sekai Yori - 07 - Large 17

Gerek psikolojik gerekse sosyolojik açıdan birçok göndermeyi içinde barındıran yapım, kıyamet sonrası eserlerinin hemen hepsinde olduğu gibi düzene, yeni yaşam tarzlarına, fedakarlıklara ve ideallere dikkat çekiyor. Seride güçlerin kullanımı, beraberindeki yıkım gibi problemler ve bu problemler karşısında insanlığın almış olduğu kararlar, yaptığı hamleler/hatalar büyük yer tutuyor.

Alışılmışın dışında bir anlatımla ilerleyen anime, ne hiçbir şey anlaşılmayacak kadar hızlı ilerliyor ne de izleyiciyi sıkacak bir yavaşlıkta kalıyor. Bu sebeple anlatım bakımından benden iyi bir puan alıyor. Yazar, hikaye ilerlerken izleyicinin cevaplaması için bazı sorular soruyor ve bu soruları çözebilmesi için zaman tanıyor. Elbette yazar, bu soruları kendi içinde çözümlerken de yeni sorular sormadan geçmiyor. Serinin özellikle kişiye kendi benliğini sorgulatan ve birçok animeye kıyasla çok az eserin yaptığı gibi toplum düzenini irdeleyen göndermeleri son derece merak uyandırıcı.

shinsekai_yori

Görsellik ve müzikleri bakımından kısa bir değerlendirmede bulunacak olursam, karakterler çoğu animelerdeki gibi yuvarlak yüzler yerine Code Geass’ın çizimlerinde olduğu gibi daha oval ve uzun yüzlere sahipler. Haliyle karakterlerimiz daha uzun boylu ve ince yapılı olmuş. Benim hoşuma gittiğini belirtmeliyim. Görsel efektleri ise göz dolduruyor ve insanı içine sürükleyen sahneleri ile de ilgi çekmeyi başarıyor.
shin-sekai-yori-10-large-19

Shigeo Komori‘nin elinin değdiği müzikleri ile de dikkat çeken anime (özellikle açılış parçası) aslında aksiyon veya uzun diyalog sahnelerinde çalan müziklerini izleyiciye hissettirmiyor. Fakat ilk bakışta sönük kalan bu sahneleri şimdi tekrar düşününce başarılı bir iş çıkardıklarını düşünüyorum.

Sonuç olarak kıyamet sonrası eserleri arasında kendisine saygın bir yer kazanan yapım, kesinlikle izlenmeyi hakediyor.

Tayyip ER

Önceki Yazı

TV’de Bugün – Perşembe

Sonraki Yazı

Perşembe Gecesi Reytingleri