2015’in En İyi Animeleri

Bu sene ikincisini düzenlediğimiz “2015 en iyi animeler” yazı dizimizle bir kez daha karşınızdayız. Site yazarlarımızdan Umut Can Turan ve benim (Hafize Mutlu) birlikte hazırladığımız listemize geçmeden önce 2015’in çok verimli geçtiğini belirtmek isteriz. Hem devam serileri hem de yeni seriler açısından oldukça güzel bir yıl geçirdik. Fakat biz yazımızda sadece yeni serilerden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında animelerimizi sezonlara ayırıp değinmek istedik. O zaman buyurun kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar olarak dört başlık halinde yılın en iyi animelerini okumaya;


kış2015death paradeDeath Parade

Tür: Oyun, Gizem, Psikolojik, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Senenin psikolojik alt yapısıyla öne çıkan Death Parade için de şurada daha detaylı bir tanıtım yapmıştım aslında. Yine de konusuna kısaca bakmamız gerekirse; aynı anda ölmüş iki insanın yargılanma sürecini anlatan bölümleri olan Death Parade’in asıl karakterlerinden bir tanesi Decim. Diğeri ise Chyuki. Kişilerin yargılandıkları yer bar, yargılanmalarını sağlayan oyunlar bar oyunları, nihai karar olarak da ya boşlukta kaybolmalarına ya da reankarne olmalarına karar verecek kişi ise yargıç Decim’dir. Chyuki ise orada olma nedenlerini finalde öğreneceğimiz kişidir. Ama finale kadar onu Decim’in yardımcısı olarak izliyoruz. Birçok bölümde iki kişinin yargılanmasını izlesek de sistemin işleyişi hakkında da bilgi veren bölümleri var Death Parade’in. Yani seri kafalarda öyle ciddi soru işaretleri bırakmıyor. Diğer yandan insan doğasının karanlık yanları üzerine yoğunlaşan serinin psikolojik öğeleri hemen dikkat çekiyor. Ve bunu başarılı bir şekilde yapıyor oluşu Death Parade’ı senenin en iyi yapımları arasına sokuyor.


Ansatsu KyoushitsuAnsatsu Kyoushitsu

Tür: Aksiyon, Okul, Komedi, Shounen

Bölüm Sayısı: 22

Geçmişinizde hiç nefret ettiğiniz bir öğretmen var mıydı? Peki ya hiç öğretmeninizi öldürmeyi düşündünüz mü? Tabiki düşünmediniz fakat bu animede işler çok farklı. Dünyanın en güçlü ve hızlı öğretmeni olan Koro-sensei, gücünü ispat etmek için dünyanın uydusu olan Ay’ın %70 ini yok ederek Ay’ı bir hilal şekline sokmuştur. Ahtapota benzeyen bu gizemli yaratık, bir yıl sonra tekrar geleceğini ve dünyayı yok edeceğini söylemiştir. Dünyanın en büyük ülkeleri birleşip bu yaratığı öldürmek isterler fakat Mach 20 hızında haraket etmesi ve inanılmaz güçlü dövüşme yetenekleri ile öldürülmesi imkansız bir yaratıktır. Koro-sensei bir yıl boyunca bir sınıfta öğretmenlik yapmak istediğini söyler. Öğrencilerinden ise tek bir şeyi istemektedir. Kendisini öldürmelerini... Özel seçilmiş 3-E sınıfı öğrencileri, normal derslerini alırlarken öğretmenlerine de suikast denemelerinde bulunmaktadırlar. Eğer öğretmenlerini öldürmeyi başarırlarsa hem dünyayı kurtaracak hem de  ödül olarak 10 milyar Yen kazanacaklardır.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

2015’in En İyi Suç ve Polisiye Dizileri

Sonraki Yazı

2015’in En İyi Komedi Dizileri