2015’in En İyi Avrupa Dizileri

Avrupa Dizileri dendiğinde herkesin aklına İskandinav ülkeleri gelir oldu biliyoruz. Yine de listemizi birkaç farklı ülkenin 2015 yılında çıkardığı en iyi dizilerden oluşturmaya karar verdik. Bu da aslında ülkeler arası bir kıyaslamaya değil, ülkelerin kendi televizyon serileri arasında bir kıyaslamaya gitmemize neden oldu. Aşağıdaki listede de daha öncekiler gibi bireysel fikirlerden yola çıkarak hazırlandı ve dileyen okuyucularımız yorumlar kısmında fikirlerini bizimle paylaşabilirler.

Le Bureau des Legendes – Fransa

18

Malotru Suriye’de altı senedir devam ettiği gizli görevini bırakarak ülkeye dönmesi emrini alır. Artık önünde onu bekleyen daha zor bir yolculuk vardır. Yalan da olsa yaşadığı hayatı bir kenara bırakarak sevdiklerine geri dönmek beklediği kadar kolay olmazken, Cezayir’de kaybolan arkadaşının anıları da onunla birlikte Fransa’ya geri döner.

Poldark – İngiltere

19

Ross Poldark hakkındaki suçlamalardan kurtulmak için katıldığı Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra ülkesine geri döner. Hayatını yeniden inşa etmeye çalışırken yeni düşmanlar edinecek ve hayatının aşkını da hiç bulmadığı bir yerde bulacaktır. Winston Graham‘ın romanlarından uyarlanan bu yapım 18. yüzyılda geçmekte.

Jordskott – İsveç

20

Polis Müfettişi Eva Thörnblad kızının kaybolmasının üzerinden yedi yıl geçtikten sonra büyüdüğü kasabaya elinde yeni bir dava ile gelecek ve iki vak’a arasında bir bağlantı bulmaya çalışacaktır. Diğer yandan babasının ölümü ile geride kalan şirketin işleriyle de ilgilenmesi gerek Thörnblad hikaye ilerledikçe çocukların kaybolmasıyla şirketi korumak isteyenler ve doğayı korumak isteyenler arasındaki çekişmenin bir ilgisi olduğunu fark edecektir.

Kampen om tungtvannet – Danimarka

21

II. Dünya Savaşı esnasında Hitler’in nükleer bomba yapma ihtirasının etrafında dönen hikaye Rjukan’da gerçekleşen sabotajı anlatmakta. Bu sabotaj savaşın seyrini değiştirmiş olsa da, hikayeyi dört farklı gözden (Alman tarafı- İttifak devletleri – sabotajcılar – şirket kanadı) izlemenin farklı bir keyif olduğu muhakkak. Mini dizi olarak kurgulanan Kampen om tungtvannet altı bölümden oluşuyor.

Okkupert – Norveç

22

Yakın bir gelecekte Rusya’nın Avrupa birliği adına Norveç’i işgal etmesini konu alan yapımda bu agresif kararın nedeni küresel ısınmadan nasibini fazlasıyla almış bir dünyada yeni ve çevreci Norveç hükümetinin Kuzey Denizi’nde petrol ve doğalgaz çıkarmayı bırakmış olması.  11 milyon dolarlık bütçesiyle bugüne kadar çekilmiş en pahalı Norveç dizisi olan Okkupert konusu gereği Norveç’teki Rus Büyük Elçisinin de resmi olarak diziyi eleştirmesine neden oldu.

Deutschland 83 – Almanya

8

Bu dizi bu sene birçok listeye girdiği için çok fazla anlatmaya gerek olmayacaktır. Kısaca Doğu Berlin’de yaşayan bir gencin teyzesinin ısrarlarıyla Batı’ya giderek casusluk yapmasını konu alan dizi 2015 yılının En İyi Dramaları listesinde de kendisine yer buldu.

En beğenerek izlediğiniz avrupa dizisine anketimizden oy vermeyi unutmayın!

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

2015’in En İyi Dizi Karakterleri

Sonraki Yazı

2015’in En İyi Drama Dizileri