Fate Serisi İzleme Rehberi – II. Bölüm

Fate Serisi İzleme Rehberi – I. Bölüm

İzleme rehberimizin bu bölümünde artık serilerin hikayelerine geçebiliriz. Fakat bir sürü serimiz olduğu için bu bölümde sizlere Fate/Stay Night, Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (film ve tv serisi) ve Fate/Stay Night: Heaven’s Feel’den bahsedeceğim. Zira daha önce ilk bölümde de bahsettiğim gibi bu üç hikâyemiz aslında Fate/Stay Night oyununun üç rotasını anlatıyor. Fate/Zero kurgu ve diğer birçok sebepten dolayı bu serilerden farklı olduğu için, onu son bölümde anlatmayı uygun gördüm.

Fate/Stay Night Görsel Romanından Uyarlanmış Üç Farklı Rotayı Anlatan Hikayeler;

Serilerin konularına geçmeden önce kısaca Fate Serilerinin genel hikâyesinden bahsedeyim sizlere. Bu serilerin her birinde bir Kutsal Kâse Savaşı yaşanmaktadır. Kutsal Kâse Savaşı ise; genellikle 60 yılda bir gerçekleşen, maddeleşmemiş kâsenin büyücüler arasından yedi kişiyi seçmesi (nasıl ve neden seçtiği serilerin hemen hepsinde kısaca anlatılıyor) ve onlara hizmetkâr çağırma hakkı vermesiyle başlayan savaştır. Hizmetkârlar geçmişte yaşamış ya da gelecekte yaşayacak kahraman ruhlardır. Yedi efendi ve bu efendilerin her birisinin bir tane çağırabileceği toplam yedi kahraman ruh arasında geçen savaş, tek efendi kalana kadar devam eder. Böylece kâse ortaya çıkar ve kâseyi kazanan efendinin (ne olursa olsun) dileğinin kâse tarafından gerçekleştirileceğine inanılır. Büyücüler genellikle köklü büyücü ailelerinden gelen kişilerden seçilebileceği gibi rastgele büyücüler arasından da seçilebilir. Kahraman ruhların ise sınıfı vardır;

sarvent

  • Saber : Saldırı sınıfındaki kahraman ruhlara denir, güçlü saldırılarıyla ünlülerdir. Birçok efendi saber sınıfından bir hizmetkâr çağırabilirse savaşı kazanacağına inanır.
  • Lancer : Mızrak kullanmakta diğer kahraman ruhlardan çok daha iyi olan kahraman ruhlara denir. Hızları ve etkili atışlarıyla diğer sınıflardan bir adım öndedir.
  • Archer : Okçuluk sınıfındaki kahraman ruhlardır. Görüş yetenekleri çok iyidir ve hedefi onikiden vurmalarıyla ünlülerdir.
  • Rider : Bu grup ise sürücü sınıfındaki kahraman ruhlardan oluşur. Bu kahraman ruhların kullandıkları bir araç/hayvan vardır ve hız açısından diğer sınıflardan daha güçlüdürler.
  • Caster : Büyücü sınıfındaki kahraman ruhlara denmektedir. Tarihteki bütün tanınmış büyücüler bu sınıfa girebilir. Bazıları o kadar güçlüdür ki kendi ‘mana’larını bile oluşturabilir. Mana ise bir kahraman ruhun sahibinden aldığı büyü gücüne denir, bu güç sayesinde dünyada kalırlar. Yani sahiplerinin büyü gücü ne kadar fazlaysa hizmetkârlar da o kadar güçlü olur.
  • Berserker : Kısaca çıldırmış/delirmiş kahraman ruhlardır diyebiliriz. Neden böyle oldukları hakkında kesin bilgi olmasa da tarihteki aklını yitirmiş ve aşırı güçlü herhangi bir kahraman ruh bu sınıfa girebilir. Kontrol edilmeleri güç olduğu için efendilerin pek tercih etmedikleri kahraman sınıfıdır.
  • Assasin : Suikastçı sınıfındaki kahraman ruhlardır. Sessiz ve etkili oluşlarıyla ünlüdürler. Güç bakımından diğer sınıflardan geride olsa da strateji ve taktik bakımından ileridedirler.

fatestaynight1Fate/Stay Night – 2006

2006 yılında 24 bölüm olarak yayınlanmış olan Fate/Stay Night, Yuuji Yamaguchi’nin yönetmenliğini yaptığı bir seri. Yazar koltuğunda ise Steins;Gate’in yönetmeni olan Takuya Sato oturuyor. Müziklerini ise Kenji Kawai yapıyor ki kendisi Ghost in the Shell filmleri ve Mobile Suit Gundam 00 serilerinin efsane müziklerinin arkasındaki kişidir. Görsel romanındaki üç rotadan birincisi olan “Fate” rotasını anlatan Fate/Stay Night daha çok Saber odaklı bir seri aslında. Shirou Emiya, ailesi 10 yıl önceki büyük yangın/yıkımda kaybetmiş ve onu bu yıkımdan kurtaran Kiritsugu Emiya tarafından büyütülen bir genç. Fakat üvey babası olan Kiritsugu’yu da kaybetmiş. Beraber geçirdikleri zaman içinde ise Kiritsugu’dan büyücülük dersleri almış ve acemice de olsa büyü yapabilmekte. Üvey babasından sadece büyü gücünü değil onun ideallerini de alan Shirou, bir gün çok güçlü olup adaletin koruyucusu olmak istiyor. Bunun içinde sürekli olarak büyü çalışıyor ve kendini geliştirmek için uğraşıyor. Okul arkadaşı Rin Tohsaka ise büyük bir büyücü ailesinin varisi. Kasenin büyücüleri seçmesi an meselesi olan bir dönemde başlayan anime, Rin ve Shirou’nun efendi olarak seçilmesi ve bu ikilinin hizmetkarlarını çağırmasıyla devam ediyor. Rin’in hizmetkarı Archer ve Shirou’nun hizmetkarı Saber’ı görüyoruz en önce. Zaman içerisinde diğer efendi ve hizmetkarların da savaşa dahil olmasıyla gelişen hikaye, genellikle bu dörtlümüz etrafında dönüyor. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi aslında ana karakterimiz Saber. Saber’in hikayesini çok yönlü izlesek de diğer karakterler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. O yüzden “idare eder bir seri” diyorum Fate/Stay Night için. Şahsım adına hikaye olarak “idare eder” dememin en büyük sebebi Fate evreninin çok geniş olması ve tek bir serinin hikayeyi anlamamız için yeterli olmaması. Zaten seri bittikten sonra kafalarda soru işaretleri kalıyor. İşte bu yüzden hikayenin alternatif sonları da çekiliyor.

unlimitedbladeworksFate/Stay Night: Unlimited Blade Works

(Film 2010 – TV serisi 2014)

Filmin yönetmeni Fate/Stay Night’ı da yönetmiş olan Yuuji Yamaguchi olurken tv serisinin yönetmeni Takahiro Miura. Filmin müziklerini Fate/Stay Night’ın da müziklerini yapmış olan Kenji Kawai yapıyor fakat tv serisinin müziklerini (efsane müzik ustası) Yuki Kajiura’yla birlikte Hideyuki Fukasawa yapıyor. Görsel romanındaki Unlimited Blade Works rotasını anlatan bu seri ve filmin konusu aynı olduğu için ikisini aynı başlıkta anlatmanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Zira tek farkları filminde hızlıca anlatılan konunun tv serisi halinde daha yavaş, daha detaylı, eh biraz da fan service eklenmiş haliyle anlatılıyor oluşudur. Karakterlerimizin kişilik özellikleri aynı. Shirou burada da dünyayı daha iyi bir yer yapmak istiyor, Rin burada da tsundere. Fate/Stay Night biraz daha Saber odaklı ilerlerken Unlimited Blade Works daha çok Rin, Archer hatta Shirou odaklı ilerliyor. Genel hikâye olarak baktığımızda ise her ne kadar alternatif sonlu hikâye kapsamında olsa da seri ilerlerken birçok noktada Fate/Stay Night’dan ayrıldığını görüyoruz. Fate/Stay Night’da eksik kalmış ayrıntıların bir kısmını öğreniyor olsak da yine de yetersiz gelmişti bu senaryo bana. Zira hikâye üçüncü ve son rota olan Heaven’s Feel ile tamamlanacak aslında. Unlimited Blade Works’ün Fate/Stay Night’dan en önemli farkı ise alternatif sonunun dışında çizimlerindeki değişiklik oluyor. Fate/Stay Night ve Unlimited Blade Works filmlerinin yapımcı şirketi Studyo Deen fakat Unlimited Blade Works tv serisinin yapımcısı Ufotable. İşte bu nedenle tv serisinin çizimleri ve görselliği, hem filmine hem de 2006’daki Fate/Stay Night serisine göre çok daha başarılı olmuş.

HeavensFeelFate/Stay Night: Heaven’s Feel (????)

Bu film ise Fate/Stay Night oyunumuzun son rotası olan Heaven’s Feel’i anlatıyor. İlk iki seri olan Fate/Stay Night ve Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works’de az da olsa gördüğümüz ama hikâyesini tam olarak öğrenemediğimiz Sakura Matou odaklı olan Heaven’s Feel’in karanlık bir altyapısı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Diğer karakterlerin kişisel özelliklerinin hemen hemen aynı olacağı bu filmin en büyük artısı görsel romanlarda gördüğümüz bazı karakterlerin “karanlık” taraflarını da görebilecek olmamız diyebiliriz sanırım. Yandere karakterler görmeye kendimizi hazırlasak iyi olur bence. Unlimited Blade Works tv serisinin yapımcısı olan Ufotable şirketinin yapımını üstlendiği filmin yönetmenliğini yine Unlimited Blade Works tv serisini yönetmiş olan Takahiro Miura yapıyor.

fateEvet, ikinci bölümümüzü de burada bitirelim. Üçüncü ve son bölümde sizlere Fate/Zero’dan bahsedeceğim.

Fate Serisi İzleme Rehberi – III. Bölüm

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Supernatural Avcı Rehberi | Bölüm 1

Sonraki Yazı

Teen Wolf 5A Soundtrack